Skocz do zawartości

112L Czy do tej obsady pasuje sumik szklisty?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Korci mnie żeby dokupić kilka sumików szklistych, ale nie jestem pewna czy aby już nie przerybiłam akwarium. Nie ma żadnych problemów z glonami, woda klarowna, podmieniana, nie śmierdzi, rybki nie chorują, brzanki nie zwracają uwagi na inne rybki - zajęte są sobą, ale jak zrobiłam spis rybek to się przestraszyłam, nie za dużo ich?:

5x brzanka sumatrzańska

4x brzanka mszysta

5x platka

7x razbora hengela

2x sum kiryśnik

3x piskorek myersa

2x kirysek spiżowy

2x mułojad

2x glonojad

?x krewetki redcherry i 4x amano

Pozdrawiam Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego się bałam... Uzbierałam w sumie wszystkie gatunki jakie mi się zawsze podobały pytając w sklepie tylko o to czy poradzą sobie z brzankami... W takim razie jak to powinno wyglądać? tzn prawidłowa ilość rybek i w jakich zestawieniach? Platki mogę oddać mojemu chłopakowi (ma jakieś 200L), najbardziej zależy mi na brzankach i sumie kiryśniku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x sum kiryśnik

3x piskorek myersa

2x kirysek spiżowy

2x mułojad

2x glonojad

Tu trzeba zrobić porządek, na kiryśniki zbiornik trochę mały. Jeśli glonojady to zbrojniki to ok. zostaw je + 6 kirysków lub + piskorki i mułojady, w ostateczności + 2 kiryśniki. Oddałbym też razbory i platki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba zrobić porządek, na kiryśniki zbiornik trochę mały. Jeśli glonojady to zbrojniki to ok. zostaw je + 6 kirysków lub + piskorki i mułojady, w ostateczności + 2 kiryśniki. Oddałbym też razbory i platki.

Mułojady rosną też za duże i są tak samo to ryby stadne jak kiryski, cierniooczki i kiryśniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam! Po dłuższym czasie udało mi się oddać kilka rybek do 200l u mojego chłopaka, mułojady tymczasowo wyskoczyły do 25l akwa z bojownikiem. Na tą chwilę w 112l zostały u mnie:

5x brzanka sumatrzańska

4x brzanka mszysta

3x sum kiryśnik

5x kirysek spiżowy

1x glonojad

?x krewetki red cherry i 3x amano

 

Może tak zostać, czy dalej jest bardzo źle?

 

Ps: Mieliście rację z tym przerybieniem - miałam plagę krasnorostów, ale pomalutku z tego wychodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki mają gdzie się chować - jest ich pełno więc chyba nic ich nie zjada. Te sumy kiryśniki o ile się nie mylę do 20 cm dorastają więc liczę się z tym że będzie trzeba oddać - na razie największy ma 13cm. Skubany od lipca urósł z 10cm. Piękna rybka aż żal oddawać, no ale jeśli trzeba... A brzanki mszyste faktycznie jakieś delikatne chyba są bo najmniejsza jest już poobgryzana - nie ma "dolnych" płetw...

 

Znacie jakąś rybkę podobną do kiryśnika ale mniejszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki mają gdzie się chować - jest ich pełno więc chyba nic ich nie zjada. Te sumy kiryśniki o ile się nie mylę do 20 cm dorastają więc liczę się z tym że będzie trzeba oddać - na razie największy ma 13cm. Skubany od lipca urósł z 10cm. Piękna rybka aż żal oddawać, no ale jeśli trzeba... A brzanki mszyste faktycznie jakieś delikatne chyba są bo najmniejsza jest już poobgryzana - nie ma "dolnych" płetw...

 

Znacie jakąś rybkę podobną do kiryśnika ale mniejszą?

 

Zdecydowanie do oddania i to przy najbliższej okazji.

 

Mogłabyś dać kiryski lamparcie zamiast spiżowych. Ale wtedy znowu będziesz miała zabawę z wymianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam po dłuższej przerwie :) Mam prośbę o ocenę czy obsada która aktualnie mi się marzy jest odpowiednia:

2x szczupieńczyk

5x kirysek spiżowy

2x amano

2x neritina

1+3 kakadu ( ewentualnie ramirezki)

3(?) otoski

kiryśniki i brzanki a może i nawet glonojada oddałabym (już nawet za darmo bo za pieniądze nikt ich nie chce :()

 

Nie mam pomysłu jak dobrać rybki a chciałabym mieć kakadu jako te "główne", szczupieńczyki jako drapieżniki przy powierzchni, kiryski przy dnie a otoski do skubania glonów. Ma to sens czy dalej zalatuje zupą rybną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie :) Mam prośbę o ocenę czy obsada która aktualnie mi się marzy jest odpowiednia:

2x szczupieńczyk

5x kirysek spiżowy

2x amano

2x neritina

1+3 kakadu ( ewentualnie ramirezki)

3(?) otoski

kiryśniki i brzanki a może i nawet glonojada oddałabym (już nawet za darmo bo za pieniądze nikt ich nie chce :()

 

Nie mam pomysłu jak dobrać rybki a chciałabym mieć kakadu jako te "główne", szczupieńczyki jako drapieżniki przy powierzchni, kiryski przy dnie a otoski do skubania glonów. Ma to sens czy dalej zalatuje zupą rybną?

Szczupieńczyki nie są drapieżnikami. I jeśli szczupieńczyki to minimum 2 sztuki. Trzyma się je w haremach.

Kirysek od 6 sztuk.

Amano tak jak Kiryski.

Neritina ok - chodź ja osobiście wziąłbym Helenki.

Kakadu lub Ramirez 1+1 - Co wolisz

Otoski tak jak Kiryski i Amano.

 

Do tego całkiem śmiało możesz dodać jakąś ławicę mniejszych rybek typy Neon, Razbora, Bystrzyk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szczupieńczyki nie są drapieżnikami.

To ciekawe twierdzenie. Po zachowaniu moich aplocheilus lineatus mogę stwierdzić, że jednak są drapieżnikami.
Oj zdecydowanie są drapieżnikami - polują całkiem jak prawdziwe szczupaki. Na moich oczach łapały red cherry - już ani jedna się nie ostała w głównym baniaku.

W takim razie były by:

Szczupieńczyk x2

Kirysek x6

Neritina x2

Kakadu lub Ramirez 1+3

Otoski x6

Przy tej ilości ryb przerybienia nie będzie?

Chciałabym też zmienić podłoże z Manado JBL na jakiś biały żwirek - dobry dla tych rybek czy za jasny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe twierdzenie. Po zachowaniu moich aplocheilus lineatus mogę stwierdzić, że jednak są drapieżnikami.

A co takiego robią?

 

Oj zdecydowanie są drapieżnikami - polują całkiem jak prawdziwe szczupaki. Na moich oczach łapały red cherry - już ani jedna się nie ostała w głównym baniaku.

Każde większe stworzenie będzie atakować mniejsze a to drapieżnictwem nie jest.

 

Szczupieńczyk x2

Kirysek x6

Neritina x2

Kakadu lub Ramirez 1+3

Otoski x6

Będzie ok, ale Szczupieńczyków harem 1+2/3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...