Jump to content
Sign in to follow this  
sandra98

Problemy z oświetleniem

Recommended Posts

Witam :) Zacznę od tego, że kompletnie nie znam się na tego typu sprawach, jak oświetlenie itp. Moja wiedza o akwarystyce też jest słaba. Mam akwarium 85 litrowe (ok 84x34x30) i do tego oświetlenie 2x18W, zwykłe jarzeniówki. Nic innego o pokrywie nie wiem. Wg wzorców podanych na forum to DUŻO za mało. Wspomnę, że już teraz domownicy narzekają, że za prąd dużo trzeba przez akwarium płacić, że roboty i brudu od tego dużo. Więc jak zwiększyć moc oświetlenia bez zwiększania za bardzo zużycia prądu? Zresztą już teraz temperatura wody to ok 26°C, więc większa siła oświetlenia nie podgrzeje jeszcze bardziej wody? Odchylanie pokrywy czy wentylatory raczej nie wchodzą w grę, bo mam labiryntowce w akwarium i martwię się o przeziębienia, chociaż skoro powietrze nad taflą byłoby chłodniejsze, to i woda w akwarium też, ale czy ja wiem, nie znam się. Jakie macie pomysły? Zresztą nie wiem, czy do pokrywy można dokupić inne jarzeniówki. Nie wiem, co jeszcze dopisać, doradźcie to uzupełnię informacje. Czytałam też o wyklejeniu pokrywy folią odblaskową, ale to prawdopodobnie dalej za mało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie dobrze sprawdziły się odbłyśniki,ale ten sam efekt lub podobny uzyskasz poprzez wyklejenie pokrywy folią aluminiową.

Share this post


Link to post
Share on other sites

folią aluminiową.

Gdzieś czytałem, że folia aluminiowa nie daje za wiele. Czy to prawda czy nie to nie wiem.

 

Weź pogadaj z tatą, dziadkiem, wujem czy by nie dołożył jednej świetlówki. Co i jak powinien wiedzieć, a jak nie to na forum tego jest aż za dużo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki, postaram się pogadać, wtedy można by wykleić jeszcze folią i może zaczęłyby roślinki rosnąć. A czy temperatura nie wody nie podniosłaby się jeszcze bardziej po zamontowaniu 3 jarzeniówki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hallo

Wspomnę, że już teraz domownicy narzekają, że za prąd dużo trzeba przez akwarium płacić,

Zakładam ze podstawy matematyki jakieś masz i będziesz potrafiła wyliczyć im orientacyjne koszty jakie są związane z poborem prądu przez akwariowe akcesoria.

Zacznijmy od tego co wiemy czyli:

Świetlówki 2 x 18W x 10 godzin dziennie x 30 dni w miesiącu / 1000 żeby wyszły kilowatogodziny a nie watogodziny i daje nam to 10,8 kWh

Filtr, powiedzmy ze ma on 15W działa tak jak powinien 24 godziny dziennie przez 30 dni w miesiącu co daje nam 10,8 kWh

Grzałka, kolejna hipoteza 100 W działa średnio przez 2h dziennie przez 30 dni daje nam w miesiącu 6 kWh

Napowietrzacz 2 W działa cały czas czyli 24 h przez 30 dni daje nam 1,44 kWh

Nie wiem co jeszcze podstaw co uważasz za stosowne

RAZEM kWh 10,8 + 10,8 + 6 + 1,44 = 29,04 kWh miesięcznie żre nasz baniak, ten wynik mnożymy przez cenę 1 kWH jaką płacimy za prąd, we wrocławiu jest to niecałe 50 groszy netto za 1 kWh, co daje nam około 15 zł netto miesięcznie.

 

Odbłyśniki cofną trochę światła do zbiornika i nie pozwolą się nagrzewać czarnemu dekielkowi, nie mniej jednak nie jest to fizycznie zwiększenie ilości światła w zbiorniku, przy wysokości 30 cm jeszcze jedna rura 18 W jest wskazana, nie mniej jednak mchy i anubiasy przy obecnym oświetleniu rosły będą przewybornie.

 

PS

Sandro którego z japońskich demonów uważasz za najbardziej intrygującego i strasznego zarazem?

a tu japońska bajeczka o śnieżnej damie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh dziki dzięki za obliczenie opłat za prąd. Wytłumaczę im to :) A co to 3 lampy to byłaby ona bardzo blisko wody. Te dwie oryginalne są we wnękach. Po środku, tam gdzie musiałaby być trzecia jest niżej. Tak z 5 cm od lustra wody(+lampa).

 

A co do demonów... hmm nie wiem który jest najstraszniejszy, ale na pewno będzie to któryś z tych, które chcą człowiekowi wyrządzić krzywdę. Chociaż twórczość Japończyków jest pod tym względem baardzo bogata i urozmaicona. Intrygujące są bożki i stworzenia ponoć zamieszkujące góry. Dziękuję za linka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualnie masz 0,4w/l a więc rzeczywiście przydałoby się dołożenie jeszcze jednej 18w, wtedy będziesz miała około 0,6w/l ;)

 

A na TEJ stronie możesz bardzo ładnie przedstawić swoim rodzicom jaki wydatek niesie ze sobą twoje akwarium :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, przydałoby się, ale nie ma chyba takiej opcji. Te świetlówki, które już są zamontowane są we wnękach, a jedyna miejsce na dodatkową jest 6 cm od tafli wody :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

hallo

Opcja zawsze jakaś jest, pytanie jak bardzo chcesz ingerować w dekiel :D

Najprościej było by zakupić "zestaw doświetlający" Aquaela, świetlówkę domontować do tej co sobie z przodu już jest, przewody wyprowadzić z tyłu przez otwór na węże i powinno być całkiem fajnie. Na przykład takie coś http://allegro.pl/aquael-zasilacz-do-sw ... 88610.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×