Skocz do zawartości

Hodowla mchów w akwa. bez filtracji i oświetlenia.


rafikrafiki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie od 3 tyg mam na parapecie zbiornik 25l taki ' doświadczalny' bo dużo czytałam że glony i takie tam ale co , sama sprawdze bo dużo ludzi gada choć nigdy sami nie mieli na parapecie , moje spostrzeżenia to - światło słoneczne działa lepiej niż świetlówka , w baniaku - mchy , wgłębka i anubias , a i bambus - rośnie bardzo dobrze no i szybko , dodaję tylko easy carbo roślinki bąbelkują więc chyba smakuje , co do glonów - nie stawiaj zbiornika bezpośrednio na wprost do słońca bo wiadomo że glony zaatakują z dużą siłą, u mnie plagi absolutnie nie ma chodz spodziewałam się walki a tu ładnie wszystko rośnie a glonów z lupą szukać , co do filtra to mam małą kaskadę i wystarcza , bez filtra to i żyjątek tam byś nie uchował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ustawieniem baniaczka to mam trochę problem. Posiadam dwa okna w pokoju. Pierwsze z nich oświetlane jest przez słońce od rana do południa, a drugie od południa do wieczora. Chyba nie da się postawić baniaczka tak aby, nie był skierowany bezpośrednio na działanie słońca. No chyba że na ścianę na którą padają promienie słoneczne przykleję czarny worek na śmieci jako tło, który będzie przezroczysty tak w 50 % to powinno ograniczyć naświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to też aby cały dzień baniak nie był wystawiony na bezpośrednie działanie słońca , postaw tam gdzie masz słońce od południa do wieczora , daj wodę z innego baniaka + działający filtr no i oczywiście rośliny , mchy i zobacz co wyniknie (ważne jest,aby od razu dać dużo roślin jak myślisz że najpierw zalejesz a potem dasz rośliny to błąd , rośliny zabierają związki i inne rzeczy które wykorzystują też glony , więc bez roślin glony pojawią się na drugi dzień) jeśli będziesz miał krewetki to też ograniczą plagę, tła z czarnego worka nie polecam bo wydaje mi się że za bardzo ograniczy dostęp światła chociaż możesz też spróbować i zobaczyć co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to też aby cały dzień baniak nie był wystawiony na bezpośrednie działanie słońca , postaw tam gdzie masz słońce od południa do wieczora , daj wodę z innego baniaka + działający filtr no i oczywiście rośliny , mchy i zobacz co wyniknie (ważne jest,aby od razu dać dużo roślin jak myślisz że najpierw zalejesz a potem dasz rośliny to błąd , rośliny zabierają związki i inne rzeczy które wykorzystują też glony , więc bez roślin glony pojawią się na drugi dzień) jeśli będziesz miał krewetki to też ograniczą plagę, tła z czarnego worka nie polecam bo wydaje mi się że za bardzo ograniczy dostęp światła chociaż możesz też spróbować i zobaczyć co z tego wyjdzie

Ok. dzięki. Jak tylko złożę wszystko w całość to wrzucę foto, oczywiście jak wypali :D Teraz tylko kupić filterek, meszki i do dzieła ;)

 

Edit: Filterek już jest. Taki http://allegro.pl/filtr-kaskadowy-zewne ... 66078.html może być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh właśnie kupiłam taki sam , ludzie piszą że to chiński bubel u mnie działa od miesiąca i wszystko ok , także za tą cenę to dobry

Ja mam wewnętrzny tej firmy i jestem zadowolony, dlatego właśnie wybrałem ten model. Według mnie to lepsza firma chińska. A jak pracuje, jest cichy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na jakieś fotki. A masz jakieś konkretne pomysły co do gatunków mchów?

 

Ps: Sorry za offtopa, chciałem się zapytać, czy ta kaskada o której gadacie jest na tyle cicha, żeby akwarium mogło stać przy łóżku (czy da się spać)? Szukam właśnie taniej kaskady do mojego 40l ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cichy , na pewno bardziej niż filtr wewnętrzny

tu link jak wygląda moje 25l http://www.akwar.net/tankgallery/show/user_id/782/id/5955

 

Filterek się świetnie prezentuje ;) A ten bambus wypas.

 

 

No to czekamy na jakieś fotki. A masz jakieś konkretne pomysły co do gatunków mchów?

 

 

Fotkę wrzucę jak wszystko będzie urządzone. A co do mchów to mają się znaleźć następujące:

 

Christmas moss

Fissideens moos

Flame moss

Willow moss

Singapore moss

Milimeter moss

Taiwan moss

Stringy moss

Java moss

Creeping moss

Peacock moss

Flat moss

Spiky moss

+ mój mech bez nazwy.

 

Nie wiem czy ostatecznie wszystkie znajdą się w tym baniaczku, ale postaram się je tam umieścić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

aktualka - baniak stoi na parapecie juz kilka tygodni , wszystko rośnie jak najbardziej ok , co jakiś czas jest napad glonów - pojawiają się na szybie plackami , najczęściej brunatnice i zielenice ale plagi jako takiej nie ma , a glony łatwo zetrzeć czyścikiem , dodaję EC a rośliny fajnie bąbelkują ,bambus puścił korzenie i nowe liście więc też mu się podoba :) póki co sądzę iż eksperyment wyszedł i akwa na parapecie jest na 85% pomysłem udanym

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no bardzo miło się czyta aż zachciało mi się takiego aqua na parapecie (myślę o jakichś 20l) niestety bez żyjątek bo mam kotki a bez pokrywy będzie lipa :). Słuchajcie naprawdę gratuluję i popieram, że dużo osób na forum krytykuje, a nie próbuje. Tak jest też niestety z innymi sprawami np. obsadą bo jeśli jakiś matoł przeczyta w książce, że na 1 welonka trzeba 60l to myśli, że na dwa trzeba 120l. Kolejny geniusz to kupuje i takim to sposobem prawie nic nie wiedzące bałwanki obsmarowują gościa, który na 1 cm ryby przeznacza 3l wody:). A co do nawożenia to ile płacisz za nawóz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wtrącę, mam otwarty baniak 54l na południowym oknie, bez filtracji i oświetlenia.

Flora: żabienica, rogatek, lotus, zwartki, mech.

Fauna: ślimaki, miliony rozwielitek.

Stoi sobie tak już pół roku i nic się nie dzieje.

Ps. Nie jest to jakaś tam aranżacja tylko zbiornik do rozmnażania roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawóz to easy carbo lub planta carbo i planta ferro - żelazo dla ponikła , ok 20zl/butelka 500ml , myślę że i bez nawozów dały by radę , chociaż niektórzy piszą iż carbo zmniejsza ilość glonów , na powierzchni pływa wgłębka żeby za dużó światła nie padało na dno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaskada sprawuje się bardzo dobrze , jak na chiński bubel jak to piszą niektórzy , za tę cenę można śmiało kupić , jest cicha i na małe akwa ok ,ma dobre połączenia i plastik jest stabilny , z tych chińskich to chyba jest najlepsza z tego co czytałam o innych kaskadach , gąbki co jakiś czas czyszczę , ale nie zapychają się szybko jak np w wewnętrznych filtrach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...