Skocz do zawartości

padają rybki w nowym akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,z akwarium nie miałem doczynienia ok 20 lat teraz z synem założyliśmy to jego pierwsze, wodę odstawiliśmy na dwa tygodnie w butlach 5 litrowych. po przyjeżdzie z urlopu kupiliśmy zestaw 25L. Diversa z filtrem z deszczownią HAILEA model HL-BT400(a więc za duży,ale taki już był w zestawie). Żwirek wypłukaliśmy dobrze(gotować nam nie kazano) włożyliśmy roślinki, zalaliśmy wodą dodaliśmy uzdatniacza i tak dwie doby akwarium sobie pracowało. Kupiliśmy 4 gupiki i 4 neonki, po dwóch dniach padła neonka potem druga za nią gupik a dziś (dziewiąty dzień od zarybienia) kolejny gupik, NIE WIEMY O CO CHODZI, te rybki które się żle czują odłączają się od reszty i stają pod albo bliżej deszczowni. CO ROBIMY ŻLE???? BARDZO SZKODA JEST NAM KAŻDEJ RYBKI, Dodam że akwarium usytuowane jest na półce nad telewizorem w miejscu zacienionym a temp. wody wynosi 27 st.C. :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Odpowiedzi na Twoje pytania były już nie raz udzielane na forum, znalazł byś je w podczepionych tematach.

Pierwszy i podstawowy błąd

wodę odstawiliśmy na dwa tygodnie w butlach 5 litrowych

zalaliście zbiornik starą wodą, dwa tygodnie to o jakieś 10-13 dni za długo sobie stało. Woda najprawdopodobniej zaczęła już przechodzić różne gnilne procesy które nie za dobrze wpływają na organizmy żywe.

zalaliśmy wodą dodaliśmy uzdatniacza i tak dwie doby akwarium sobie pracowało. Kupiliśmy 4 gupiki i 4 neonki, po dwóch dniach padła neonka potem druga za nią gupik a dziś (dziewiąty dzień od zarybienia) kolejny gupik

Do tego za szybko wpuściliście ryby do nie gotowego środowiska wodnego, akwarium nie "dojrzało" jeszcze, nie zamknęło cyklu azotowego czyli nie było w stanie przetworzyć produktów przemiany materii na bezpieczny dla zwierząt i pochłaniany przez rośliny NO3. Polecam zapoznać się z tematem, trochę powinien wyjaśnić viewtopic.php?f=43&t=6354
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moim zdaniem pomyliliście dwa pojęcia proces dojrzewania akwarium a odstanie wody to nie jest to samo. To, że woda odstała gdzieś w butelkach nie ma nic wspólnego z dojrzewaniem. Tak jak kolega wyżej napisał akwarium musi dojrzeć tzn. w w podłożu, wkładach w filtrze tworzą się bakterie nitryfikacyjne, nie jest to to samo co zwykłe odstanie wody w celu pozbycia się chloru. Radzę poczytać link, jak wyżej o dojrzewaniu akwarium czyli cyklu azotowym i spróbować od początku. Pozdrawiam i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i rzeczywiście pospieszyliśmy się ale teraz to jest 11 dzień dojrzewania tej biologii i myślę że kolejne rybki które zostaną wpuszczone już będą czuły się dobrze, tak wnioskuję z waszych wypowiedzi, dno i tak przeczyszczę bo po 9ciu dniach pokazał się osad, jeżeli coś robię nie tak od razu mnie prostujcie, kiedyś się za to odwdzięczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi ho

Nie wiem czy to nie za szybko jeszcze na wpuszczenie bezpieczne rybek, podmieńcie wodę na odstaną ale żeby ona stała nie dłużej niż dobę i nie dodawajcie uzdatniacza, odmulcie dno, poczekajcie jeszcze z tydzień z wpuszczeniem nowych zwierzaków. Przydało by się jeszcze obniżyć temperaturę do jakiś 24-25 *C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobię, nowe rybki wpuścimy dopiero we wrześniu, te które już są, mam nadzieję że się zaklimatyzują, apetyt mają, ganiają się w tym akwarium, trzymają się razem. temperatura wody to skutek temp. otoczenia na wieczór myślę że się obniży bo nie wiem jak mógłbym obniżyć ją sam.

O efektach będę informował, póki co serdeczne dzięki, dużo nam wytłumaczyliście.

pozdrawiam

krzybara13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O efektach będę informował, póki co serdeczne dzięki, dużo nam wytłumaczyliście.

 

A może zrobiłbyś jakieś testy wody? Na początek przynajmniej NH4 i NO2. Myślę, że ich wyniki wskazałaby przyczynę zgonów.

Nie zaszkodziłby też jakiś Denitrol albo coś podobnego.

 

Trzymam kciuki, bo w lipcu zrobiłem podobny błąd, ale już wszystko wyprowadziłem na prostą, bez strat w inwentarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczyściłem dno, podmieniłem 5L. wody i wszystko wygląda dobrze. Rybki się zaklimatyzowały (tzn. neonki i gupiki) do nich przedwczoraj dołączyły brzanki smukłe i glonojad i wszystko jest w porządku, na szybie pokazały się nicienie a z tego co wyczytałem na forum to dobrze świadczy o warunkach w akwarium. Od wczoraj nie karmimy rybek i nicienie znikają, a tak apropo żyjątek to w jaki żywy pokarm się zaopatrywać i jak często go stosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro dla neonek za małe to dla jakich gatunków będzie dobre?

a przechodząc do głównego tematu:

jest to 14 dzień od zarybienia i 16 od pracującego akwarium, wczoraj straciliśmy gupika :cry:

czy to w dalszym ciągu skutkuje zbyt szybkie zarybienie czy problem może być gdzie indziej?

przez te dwa tygodnie gupiczek był ruchliwy, aktywny, ładnie żerował a dopiero przedwczoraj się odseparował od reszty. Ostatni gupik stoi w rogu akwarium przy powierzchni-martwimy się o niego, neonki i brzanki są aktywne, ganiają się w akwarium, tylko ten gupik taki osowiały, w tamtym tygodniu oba gupiki pływały po całym akwarium i nic nie wskazywało na to że coś jest nie tak

 

Edit

 

A może zrobiłbyś jakieś testy wody? Na początek przynajmniej NH4 i NO2. Myślę, że ich wyniki wskazałaby przyczynę zgonów.

:?:

Jak to zrobić :?:

 

Edytuj posty, nie pisz jednego pod drugim viewtopic.php?f=2&t=32464 jano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobiłbyś jakieś testy wody? Na początek przynajmniej NH4 i NO2. Myślę, że ich wyniki wskazałaby przyczynę zgonów.

:?:

Jak to zrobić :?:

Kupić testy:

http://www.kubazoo.com/pl/jbl-test-set-no2-azotyny-133.html

http://www.kubazoo.com/pl/jbl-test-set-nh4-amoniak-129.html

i je wykonać ściśle wg instrukcji.

 

Ewentualnie znaleźć (np. przez to forum) w swojej okolicy jakiegoś życzliwego akwarystę, który posiada takie testy i z dobrego serca (lub za niewielką opłatą) wykona test Twojej wody lub udostępni zestaw na parę pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączyły brzanki smukłe i glonojad

Na wszelkie brzanki masz za małe akwarium, a z resztą nie polecam ich do gupików."Glonojad" jeżeli to zbrojnik niebieski, to potrzebuje 100l :)

 

 

 

 

P.S Co do gupików, zrób tak żeby był jeden samiec i 2 samice, a niedługo będziesz miała nadmiar gupików :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zrobiłem testy wody i chyba mam straszną kichę, jak sobie z tym poradzić?

KH 20d

GH 21d

NO2 5mg/l

NO3 100mg/l

PH 7,6

podmieniamy wodę regularnie co tydzień, akwa ma już pół roku, używamy od trzech dni żwir zeolitowy Penn Plax (żeby zmieścić zeolit wyjęliśmy węgiel), mamy mało roślin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kH zdecydowanie za wysokie ! powinno wynosić z 5-10

ph w porządku

no2 rownież zbyt duże, ryby mogą padać. Powinieneś mieć >0,03

no3, ich poziom nie powinien przekraczać 20mg/l więc również jest go za dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy wody i chyba mam straszną kichę, jak sobie z tym poradzić?

KH 20d

GH 21d

NO2 5mg/l

NO3 100mg/l

PH 7,6

podmieniamy wodę regularnie co tydzień, akwa ma już pół roku, używamy od trzech dni żwir zeolitowy Penn Plax (żeby zmieścić zeolit wyjęliśmy węgiel), mamy mało roślin

Polecam dużo roślin, które pomogą poprawić parametry wody (np. moczarka).

Jeśli przez pół roku akwarium nie dojrzało, to coś jest bardzo nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to akwarium jest przerybione i stąd wysokie stężenie związków azotu. Przydała by się jeszcze informacja czy pokarm który podajesz zostaje całkowicie zjedzony, czy coś zostaje na dnie i się rozkłada

Pewnie masz rację. Ale nawet w bardzo przerybionym akwarium* możliwe jest utrzymanie dobrych parametrów wody - jeśli cykl azotowy jest w pełni dojrzały, karmi się z umiarem, jest dobra filtracja i dużo roślin, które intensywnie rosną (do czego oczywiście potrzebne są im odpowiednie warunki - światło, węgiel, nawozy...).

 

* - broń boże nie popieram przerybiania - parametry wody to nie wszystko, samopoczucie rybek powinno być ważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to akwarium jest przerybione i stąd wysokie stężenie związków azotu. Przydała by się jeszcze informacja czy pokarm który podajesz zostaje całkowicie zjedzony, czy coś zostaje na dnie i się rozkłada

Pewnie masz rację. Ale nawet w bardzo przerybionym akwarium* możliwe jest utrzymanie dobrych parametrów wody - jeśli cykl azotowy jest w pełni dojrzały, karmi się z umiarem, jest dobra filtracja i dużo roślin, które intensywnie rosną (do czego oczywiście potrzebne są im odpowiednie warunki - światło, węgiel, nawozy...).

 

* - broń boże nie popieram przerybiania - parametry wody to nie wszystko, samopoczucie rybek powinno być ważniejsze.

Moim zdaniem ten post nie świadczy o tym, że popierasz przerybianie akwarium :)

Rozkładające się resztki jedzenia poważnie zwiększają stężenie związków azotu,

a to co piszesz w przerybionych 25 l jest bardzo trudne do uzyskania choć chyba nie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...