Skocz do zawartości

Za wysokie GH


meyday1990
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Mam malutkie akwarium, około 25 L z obsadą: 4 karliki szponiaste, 2 clithon corona i świderki. Wcześniej jakoś nie zwracałem na to uwagi, ale ostatnio po zbadaniu jakości wody wyszły mi takie wyniki:

NO3- 0-10

NO2- 0

GH- >21

KH- 8

PH- 7.4

 

Bardzo martwi mnie ten wysoki współczynnik GH. Zrobiłem testy na mojej kranówie i wyszły dokładnie takie same jak w akwarium. (Myślałem że testy paskowe się zepsuły, ale potem sprawdziłem na deszczówce i wyszło <3 d)

Jak można szybko zbić GH do poziomu ok. 10 stopni d. ? I w jaki sposób może wpływać wysoki poziom GH na mieszkańców akwarium? Rośliny rozwijają się pięknie, ślimaki jakoś też nie padają, żabki mają wręcz ADHD :twisted: , jedyne co mnie niepokoi to pleśnienie skrzeku żabek po ok. 15 h od złożenia. Czy to wina zbyt dużego GH?

 

P.S. Dołożyłem do filtra węgiel aktywny, czytałem że może znacząco zbić poziom GH.

 

Czekam na odpowiedzi i z góry dziękuję za pomoc. :)

 

Aha, testy których używałem to Testy paskowe JBL'a. Wiem, że nie są dokładne ale aż tak chyba nie mogą się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety w grę wchodzą tylko podmianki wody na demineralizowaną/destylowaną, lub zainwestowanie w filtr RO. U mnie przyczyną wysokiego GH była masakrycznie twarda kranówa. Deszczówka jest wodą bardzo jałową, ale niestety w obecnych czasach jest zazwyczaj "urozmaicona" innymi związkami i pierwiastkami szkodliwymi dla mieszkańców akwarium, więc niestety odpada jako bezpłatna woda destylowana :/ A szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A ja mam pytanie co do KH i GH

 

Zakupilem ostatnio na testy Filtr narurowy i wkład zmiękczający

 

Ala coś takiego ,ale nie wiem tamten był droższy

http://www.woda.com.pl/index.php?p62,fccst-wklad-aquafulter-zmiekczajacy-wode-do-filtrow-o-wysokosci-10-cali

 

Czy lepiej to zastosować na wężu którym dolewam wodę do akwa (wcześniej zrobić pomiary o ile obniża)

Czy od razu zapiąć go na wylocie z filtru kubełkowego. Tylko czy nie będzie za mocno się eksploatował i czy za bardzo nie obniży twardości (bo nie będzie woda przez niego leciała raz, tylko cały czas) No i nawet jak filtr ma 1700L na h a on ma żywotność 2000L ;p

 

Napiszę z głowy mam KH 12 a GH nie pamietam dobrze albo 16-19

 

Więc nie wiem czy to dobre rozwiązanie.

Martwi mnie zdanie

... eliminuje toksyczne związki organiczne

Czy przypadkiem nie będzie zaburzał rytmu w Akwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...