Skocz do zawartości

Fan Mini Plus - napowietrzanie nie działa


tictac
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam od kilku tygodni filtr fan mini plus. Filtr do tej pory działał bez zarzutów, ale dzisiaj zobaczyłem, że z wylotu, którym wcześniej wylatywało powietrze nic nie wylatuje. Mało tego, w pewnym momencie z tej rurki, która je doprowadza do filtra zaczęła ciec woda...

Miał ktoś taki sam problem? Co może być jego przyczyną? Czy można zrobić coś na własną rękę tak, żeby nie przepadła mi gwarancja? Nie za bardzo uśmiecha mi się oddawanie go do naprawy, bo akurat dziś urodziły mi się małe rybki, a nie mam innego... No i też nie jestem chętny, żeby kupić nowy, bo przecież ten mam dopiero kilka tygodni.

Co do samego filtrowania, to nie jestem w 100% pewny, czy aby na pewno filtruje, ale słychać charakterystyczny odgłos i czuć też wibracje, gdy się przyłoży rękę do szyby.

Filtr działał w akwarium około 30litrów. Dziś podwyższyłem temperaturę do 29 stopni, żeby ryba szybciej się okociła, ale bardzo wątpliwe, żeby to była przyczyna awarii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzenie jak najbardziej działa w baniaku. To że z filtra nie lecą bąbelki to nie problem. Sam zawsze odłączałem rurkę od napowietrzania. Filtr jest wtedy dużo cichszy, a natlenienie zwykle takie samo, bo wynika ono przede wszystkim z ruchu tafli wody, a nie z "bąbelków".

 

Jak tak bardzo chcesz mieć głośniejszy filtr i świetny efekt wizualny w postaci bąbelków, to sprawdź czy nie zablokowała się końcówka rurki, a także czy nigdzie nie pękła i czy dociska dobrze do filtra. To ostatnie to 90% przypadków takich jak Twój.

 

PS: I daj normalną temperaturę. 29C podczas porodu żyworódki nie jest do niczego potrzebne, a im wyższa temperatura tym mniej tlenu w baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal rurkę, a wylot skieruj na powierzchnię ;) To nie z tych nierozpuszczalnych bąbelków bierze się tlen w wodzie tylko z ruchu powierzchni :roll: Dla pewności wyczyść filtr :D

Chodzi ci o wylot powietrza, czy jego wlot? To powietrze, które wydobywa się z niego też napowietrza wodę. Oczywiście, to nie wszystko rozpuszcza się w wodzie, ale jednak daje dużo. Widzę to nawet po rybach, które teraz pływają przy powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd to przestało działać, ryby zaczęły pływać przy powierzchni i widać, że mają mniej tlenu. Wyłączyłem całkowicie filtr, bo zaczął wydawać dziwny dźwięk.

Czy gdy zacznę rozkręcać filtr i go czyścić, to nie stracę gwarancji na niego?

Trochę nie rozumiem tego toku myślenia, że to wylatujące powietrze nie daje tlenu. Dlaczego miałoby nie dawać? Ono tak samo się rozpuszcza i daje tlen. Wiadomo, że nie 100%, a mała jego część, ale jednak coś jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzenie jak najbardziej działa w baniaku. To że z filtra nie lecą bąbelki to nie problem. Sam zawsze odłączałem rurkę od napowietrzania. Filtr jest wtedy dużo cichszy, a natlenienie zwykle takie samo, bo wynika ono przede wszystkim z ruchu tafli wody, a nie z "bąbelków".

 

Jak tak bardzo chcesz mieć głośniejszy filtr i świetny efekt wizualny w postaci bąbelków, to sprawdź czy nie zablokowała się końcówka rurki, a także czy nigdzie nie pękła i czy dociska dobrze do filtra. To ostatnie to 90% przypadków takich jak Twój.

 

PS: I daj normalną temperaturę. 29C podczas porodu żyworódki nie jest do niczego potrzebne, a im wyższa temperatura tym mniej tlenu w baniaku.

Końcówka nie jest zapchana, nic nie pękło i wszystko wygląda tak, jak powinno.

Temperaturę już zmniejszyłem, podwyższyłem na chwilę, żeby przyspieszyć okocenie się ryby. Chociaż u mnie nawet bez podgrzewania utrzymuje się około 26stopni w akwarium

 

FILTR TRZEBA CZYŚCIĆ oczywiście nie chodzi o szorowanie do czystości poprostu śmiecie zatykają otworki - wyczyść rurkę i otwór który przepuszcza powietrze - jak się zapchał to normalne że nie napowietrza

Chodzi o to, że nic się nie zapchało. Próbowałem nawet lekko sam wdmuchnąć powietrze - wtedy normalnie wylatuje. Po prostu filtr nie zasysa. Spróbuję wyczyścić, mam nadzieję, że to cokolwiek da. Niemniej jednak, on mi się wydaje zepsuty, bo tak jak mówiłem, gdy jest włączony (dzisiaj) zaczyna nieraz wydawać inne dźwięki, tak jakby się coś w nim sprzęgało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr czyść tylko w wodzie z akwa bo w kranówce zabijesz bakterie nitryfikacyjne ;)

Jak skierujesz miejsce wylotu wody i powierzchnia zacznie falować to rybki zaraz zaczną normalnie pływać. Bo to ruch tafli wody powoduje rozpuszczanie tlenu.

Jak mówiłem wywal rurkę od "napowietrzania". Filtr będzie cichszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd to przestało działać, ryby zaczęły pływać przy powierzchni i widać, że mają mniej tlenu.

Bo im przywaliłeś taką temperaturę przy okazji. Daj normalne 25C. Filtr pod tafle. Ryby będą pływać tak jak zwykle.

 

Odgłosy powinny zniknąć po całkowitym odpięciu rurki od napowietrzenia, albo zanurzeniu jej w wodzie, tak żeby ją zassał. Nie wyłączaj filtra. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że sobie podmuchasz przez rurkę i powietrze leci to nie znaczy że nie jest zapchana , to normalne że dasz radę wypchać powietrze ale silnik w filterku jest za słaby i nie zasysa powietrza dobrze jeśli jest choćby malutki śmieć na przeszkodzie - rozłuż filter na części pierwsze , gąbkę opłucz w wodzie z akwa a dziubek który doprowadza powierze do filtra przeczyść igłą i przedmuchaj - wtedy będzie napowietrzał , chyba że zapchany jest korpus to w inną dziurke dmuchasz heheh że tak powiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chemi nie lej , od biedy może być raz kranówa ale pamiętaj na przyszłość że myć w wodzie od akwa tylko broń boże nie w gorącej bo wtedy bakterie zabijesz na amen

Lać już nie będę, bo wczoraj wlałem odpowiednią dawkę. Mam nadzieję, że to pomoże trochę zniwelować skutki umycia gąbki pod kranem.. Na szczęście umyłem ledwo ciepłą wodą ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...