Skocz do zawartości

Inwazja Stułbii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam...dzisiaj, gdy wpuściłem i przyglądałem się krewetkom zauważyłem coś niepojącego na szybach co wygląda jak stułbia(taka malutka) Było ich setki! Jak ich się pozbyć nie uszkadzając ryb, krewetek, roślin i oczywiście bez restartu(jeszcze nie wpuściłem rybek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że nikt mnie nie zje za prawa autorskie.

Cytat z "Ryby w akwarium" Jakubowski, Ring.

"Stułbię zwalczać można dwoma sposobami. Sposób pierwszy polega na obfitym karmieniu stułbi w ciągu 8-14 dni przy jednoczesnym podniesieniu temperatury wody do około 28stC. Po tym okresie zwierzę chwyta zdobycz, ale jej nie trawi. Teraz należy dodać do akwarium 6-10g azotanu amonu na 100l wody. Przyrządzanie i wlewanie tego roztworu są takie same jak w przypadku kąpieli długotrwałych. Po dwóch dniach dodaje się taką samą dawkę azotanu amonu. Kuracja ta sprzyja roślinom, gdyż azotan amonu jest doskonałą dla nich pożywką, natomiast bardzo delikatnym rybom może zaszkodzić, zwłaszcza przy przedawkowaniu. Sposób drugi polega na wpuszczeniu do akwarium ryb zjadających stułbię: bojowników, wielkopłetwów lub gurami. Ryby te przez pewien czas nie karmione, wyjedzą wkrótce stułbię. Sposoby te można połączyć. Usuwanie mechaniczne (za pomocą pęsety) jest niecelowe, ze względu na duże zdolności regeneracyjne stułbi."

koniec cytatu.

Jeszcze jest napisane " Nie należy stosować zwalczania stułbi za pomocą prądu z płaskiej baterii.

stułbie jedzą małe zwierzęta wodne np. oczliki, rozwielitki, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapożyczyłem to

HYDRA-TOX

preparat akwarystyczny do zwalczania stułbi

 

 

 

Preparat akwarystyczna przeznaczony do zwalczania wszystkich stadiów rozwojowych stułbi. Te niewielkie organizmy w sprzyjających warunkach rozmnażają się w ogromnym tempie i bardzo szybko opanowują całe akwarium. Przyczepione do szyb, skał, korzeni itp. szpecą zbiornik akwariowy. Konkurują o pokarm z narybkiem. Są również ogromnym niebezpieczeństwem dla wylęgu, na który polują, powodując duże straty w hodowli. Stułbie zagrażają zwłaszcza drobnemu narybkowi małych ryb kąsaczowatych i karpiowatych.

Więc raczej nie.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapożyczyłem to

HYDRA-TOX

preparat akwarystyczny do zwalczania stułbi

 

 

 

Preparat akwarystyczna przeznaczony do zwalczania wszystkich stadiów rozwojowych stułbi. Te niewielkie organizmy w sprzyjających warunkach rozmnażają się w ogromnym tempie i bardzo szybko opanowują całe akwarium. Przyczepione do szyb, skał, korzeni itp. szpecą zbiornik akwariowy. Konkurują o pokarm z narybkiem. Są również ogromnym niebezpieczeństwem dla wylęgu, na który polują, powodując duże straty w hodowli. Stułbie zagrażają zwłaszcza drobnemu narybkowi małych ryb kąsaczowatych i karpiowatych.

Więc raczej nie.:)
Wyląg to nie ikra.Stułbie są niebezpieczne dla narybku nie dla ikry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stułbie i wiem że spełniają one pozytywną rolę w akwarium ja nie usuwam ich tylko kontroluję ilość populacji usuwając co jakiś czas parę sztuk bo mogą się szybko pojawić w dużych ilościach.Podkreślam że nie szkodzą one krewetkom ,narybkowi ani ikrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...