Skocz do zawartości

Koszt akwarium


Zegg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem początkującym akwarystą, jeżeli tak w ogóle można mnie nazwać, gdyż swoje pierwsze akwarium dopiero planuję zakupić. Moje pytanie polega na tym, ile wynosi mniej więcej koszt ,,tego wszystkiego", łącznie z jakimiś tam ozdobami, roślinami, wszelkiego rodzaju grzałkami i filtrami oraz - rzecz jasna - rybkami. Akwarium nie ma być zbyt duże, bo to dopiero początek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ! :)

 

Co do akwarium to zależy czy chcesz je kupić w sklepie zoologicznym, allegro czy u szklarza. Różnica w cenie jest dość spora, ponieważ w sklepach mają pokrywy pasujące do danego akwarium. Szklarz woła ok. 1zl za litr pojemności zbiorniczka, ale do tego potrzebna jest pokrywa ( można samemu ją zrobić).

 

Co do wyposażenia to podstawą są:

-filtr ( wewnętrzny,zewnętrzny,kubełkowy) wszystko zależy od wielkości zbiornika

- grzałka- najlepiej z termostatem ( kupuje się 0,5W na 1l wody)

-Oświetlenie ( jest w pokrywie i składa się ze świetlówek)

 

Wyposażenie akwarium to:

-żwirek, piasek (polecam Ci kupić w ogrodniczym duży worek żwirku o granulacie 3-8mm i dobrze wypłukać. Wyjdzie taniej niż w zoologicznym:) )

-roślinki, korzenie kamienie to wg. własnego uznania czy chcesz akwarium roślinne, czy ma być ich dużo itd

- rybki - wszystko zależy od gatunku i wielkości rybek.

 

O więcej informacji pytaj, ponieważ pod każdy litraż mogą być różne rybki i nie każdy gatunek może żyć z sobą :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od podania jednej z dwóch informacji (a najlepiej obydwóch):

1. Ilu litrowe akwarium Cię interesuje.

2. Ile pieniążków możesz przeznaczyć na start

 

Jeśli będziemy dysponować takimi informacjami to łatwiej będzie nam Tobie pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na sam początek ci proponuje 112l ale chcesz małe więc 54l wystarczą :)

Akwarium 54l bez pokrywy- Około 50zl

Filtr- Zależy jaki od 20 do 200zł

Grzałka 50W- Około 30zł

Żwirek - na 54l będzie około 20zł

Roślinki - różnie zależy jakie chcesz

Ozdoby - Najlepiej korzeń od 5zl do 100zł

Tło - Czarny brystol 2zł

Rybki - róznie zależy jakie cie interesują

Pozdrawia Gaweł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony powiem tak - jeśli nie masz jeszcze kupionej szafki to kup wiekszą niż planowane akwa, koszt szkła to nie problem, gorzej z większą szafką jak zechcesz zmienić baniak. Druga rzecz - nie śpiesz się, lepiej poczekać i dozbierać pieniądze niż kupić akwa i za miesiąc narzekać - "mogłem kupić np. 300l a nie 240...". Poza tym nie ma co oszczędzać na wyposażeniu bo lepszy sprzęt dłużej posłuży i da więcej satysfakcji z eksploatacji, jest takie powiedzenie - kupując taniej kupujesz dwa razy.

 

A więc po pierwsze - zero pośpiechu, po drugie - pytaj, pytaj, czytaj i pytaj.

 

aha, nie jest prawdą, że trzeba zaczynać od małego baniaka, ja nie bawiłem się "w rybki" dobre kilkanaście lat a teraz postawiłem 450l (małe cholera jest!!!) i działa idealnie. I wiesz co? Też się pośpieszyłem bo zamówiłem szafkę na wymiar i teraz pluję sobie w brodę bo mogłem wziąć 540l albo 720l. I teraz musze czekać do przyszłego roku żeby postawić większą bańkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam taki zestaw:)

 

Akwarium 60l z pokrywą (zestaw z allegro) Ok. 100zł

 

Szafka Ok 200zł chyba że masz:)

 

Filtr Aquael minikani 80 150zł

 

Grzałka 50W z termostatem Ok 30zł

 

Dodatkowa świetlówka(oczywiście jeżeli kupisz ten zestaw z allegro w którym będzie tylko 15W) Ok 20zł(ze wszystkim, oprawki, statecznik z żarówki energooszczędnej, uchwyty)

 

Żwir Ok. 15zł

 

Roślinki Również polecam żywe Ok 50zł

 

Ozdoby(kamienie, korzenie itd) Ok. 100zł

 

 

 

Tło Od 2zł do 100zł(zależy jakie)

 

Rybki 50zł(także zależy jakie bo są tanie i drogie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od podania jednej z dwóch informacji (a najlepiej obydwóch)

Jakiejś określonej sumy pieniędzy nie mam, wiadomo, co trzeba to kupię + ozdoby wedle upodobania :) Na początku chcę się po prostu zorientować, ile mniej więcej to wszystko wyniesie. Co do pojemności - interesuje mnie raczej akwarium od 60 do 70l, ale może więcej, sam nie wiem.

Co do 50zł za rybki - w jaki sposób się je wycenia? Na sztuki, czy może na wagę? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zadam pytanie z innej beczki: są rybki 2-centymetrowe, a także takie po 5cm. I jak myślicie, ile może kosztować rybka takiego rozmiaru, a ile takiego? Przyznam, że zawsze marzyłem o tych maleńkich rybkach, pływających w grupkach, a także o 2-3 większych, tylko największym problemem jest to, czy się nie pozabijają nawzajem..

Co do tych zameczków - zawsze śmieszyły mnie one w bajkach, czy filmach, jestem raczej przeciwnikiem takich pierdół :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na Allegro i różnice cen rybek rzeczywiście są ogromne. Na forum spotykałem się z opiniami, że akwaria z przednią wypukłą szybą zniekształcają obraz, a właśnie takie ich rodzaje najbardziej mi się podobają. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć ławicę ryb to polecam neon inessa(akwarium min. 40l)

Jeżeli chcesz mieć 2-3 większe ryby to polecam Prętnik Karłowaty lub Zmienniak plamisty(min. 60l)

Jeżeli chcesz mieć skuteczną a zarazem ładną ekipę sprzątającą to polecam Kirysek panda (min. 60l)

Ewentualnie dokup sobie Krewetki które posprzątają nawet gdy padnie rybka czego nie życzę

 

Polecam kupić akwarium 60l, w sam raz na początek ;)

 

Ps. jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tych rybkach to poszukaj na stronie głównej w encyklopedii ryb:)

 

Mam nadzieję że pomogłem

 

2 Ps. Najpierw kup akwarium, pokrywę, filtr, grzałkę, żwir, ozdoby, rośliny, zalej akwarium, odczekaj 2 tyg. i dopiero myśl o rybach :D

 

3 Ps. Co do zniekształcania to się nie zgodzę, chyba że popatrzysz na akwarium pod dużym kontem(np z góry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Akwarium 63l :)

Grzałke 50W

Filtr Wedle upodobania

Rybki na początek polecam:

1+2 Prętnik karłowaty

12 Neon innesa

6 Otosek/Kirysek panda

Na roślinki możesz wydać 50zł a możesz dostać za darmo z podcinki :)

Korzeń u mnie w zologu po 10-15zł jest myśle że u cb w okolicy będzie podobnie :D

Pozdrawiam Gaweł :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...