Skocz do zawartości

Zwykły wylot filtra czy deszczownia.


krosnik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam filtr AQUAEL FAN-1 plus , kupiłem do niego deszczownie i zastanawiam się co lepiej będzie napowietrzało akwarium.

Zwykły wylot od filtra jak wiadomo wypuszcza wodę z bąbelkami powietrza a deszczowania powoduje spory ruch tafli wody.

Prosił bym o wypowiedzi na temat , oraz co waszym zdaniem będzie lepsze.

Dodam ze posiadam napowietrzacz HP-400.

Akwarium 60L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz milionowy: wodę napowietrza głównie ruch tafli wody, a nie magiczne, prawie nie rozpuszczające się bąbelki.

 

Najlepsze napowietrzenie masz przy deszczowni, jednak różnicy tutaj i tak nie zauważysz, nawet jak odepniesz rurkę doprowadzającą powietrze w normalnej opcji. Nawet wtedy napowietrzenie nie będzie gorsze, a za to filtr się wyciszy. Dodatkowy napowietrzacz w tym litrażu przy filtrze wewnętrznym jest całkowicie zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz milionowy: wodę napowietrza głównie ruch tafli wody, a nie magiczne, prawie nie rozpuszczające się bąbelki.

 

Jak by nie patrzył wydobywające się z napowietrzacza,uderzające o powierzchnię wody i pękające bąbelki powietrza powodują właśnie ruch tafli wody,a przy tym ją natleniają.

Nie ma w tym nic magicznego i nie chodzi tu o rozpuszczanie się tlenu z tych bąbelków w wodzie.

 

Niemnie jednak deszczownia powoduje ruch na większej powierzchni i dlatego jest bardziej efektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

 

Napowietrzacz robi fajne bąbelki i przy kurtynie wygląda to ładnie, odpowiednio osadzony kamień też daje ładny efekt. Jednak ten model jest głośny, sam mam hp-200 i zaprzestałem go używać. Jeśli chodzi o lepszy efekt to zdecydowanie deszczownia. W poprzedniej aranżacji miałem zastosowane dwie deszczownie. Jedną od filtra kubełkowego, a drugą przy wewnętrznym filtrze. Plusy deszczowania to lepsze napowietrzanie wody, nie trzeba odmulać dna, gdyż woda która wydobywa się z deszczowni wzbija osady ze dna, które są wciągane przez filtr. Minusy tego rozwiązania to częstsze czyszczenie filtra. W moim przypadku jednak zaprzestałem obu rozwiązań. Teraz na wylocie filtra mam zastosowaną dyszę wylotową, i jestem bardziej zadowolony, dodatkowo używam małego filterka pat-mini jako bąbelkownik :D oraz do rozprowadzania EC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz uzyskać , deszczownia lepiej dotlenia wodę niż zwykły wylot, jednak powoduje duże turbulencje na powierzchni więc jak masz wymagające rośliny względem co2 to może być źle, natomiast w innym przypadku pomoże rybkom. Jestem jednak zwolennikiem zbilansowanego zbiornika gdzie ilość roślin współgra z obsadą, wtedy wystarczy normalna dysza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

....zbilansowanego zbiornika gdzie ilość roślin współgra z obsadą...

Nie mogłem się powstrzymać.

Niestety na tym forum, jest to mało kiedy spotykane.

Inaczej: napisz tak jeszcze ze dwa razy, to Cię wezmą za szarlatana :D :D

Boże, chłopie. chcesz być ukamieniowany? Życie ci nie miłe?

 

Każdy wie tutaj przecież: że ile zmieścimy do akwarium ryb i roślin to tyle nasze i wtedy to akwarium jest super i zajefajne i w ogóle !! :D

Powaga :D

 

A Ty teraz piszesz takie rzeczy. O matko :D

Sadomasochista :D

 

Edit:

 

Żeby było na temat: deszczownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapamiętam :-)

 

W temacie, jedyny zbiornik w jakim mam deszczownie to Malawi gdzie mam tylko parę roślinek pływających i zależy mi na silnym napowietrzaniu. Zastanów się czy nie przerybiasz akwarium bo lepiej jest sprzedać parę rybek i zostawić sprzęt jaki masz bo wyjdzie i taniej i naprawdę dużo lepiej dla Twojego zbiornika. Nie wydasz pieniędzy a ustabilizuje się środowisko, co finalnie zaowocuje czystą wodą i zdrowymi rybkami :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...