Skocz do zawartości

podmiana wody, duże akwa, prosto z kranu?


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej - wymiękam już przy podmianach. Ta cała sprawa przy 450 litrach z odstaniem wody już mnie męczy. Stała podmiana ciężka do wykonania (brak otwórów), filtr ro mnie nie interesuje gdyż mam idealną wodę w kranie ( za wyjątkiem chloru). Są jakieś filtry do założenia przed kranem co likwidują tylko chlor?

 

A może nic się nie stanie jak dziennie wleję 10l wody prosto z kranu??

 

Doprowadziłem sobie już kanalizę i wodę przy akwa. Chcę jeszcze wodę doprowadzić nad aby lać prosto z zaworka. Myślę że dziennie bym zmieniał 10l (wężem do kanalizy, zaworkiem świeża woda)

 

Powiedzcie ludzie prosto z serca, właściciele większych zbiorników - rzeczywiście wasza woda stoi, czy może lejecie z chlorem?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no czasem się okaże że zapomne, czasem nie będzie się chciało, więc czasem podmienię 40 litrów:) alternatywą jest zbiornik do odstania wody umieszczony w szafce nad akwa, do niego doprowadzona woda, a z niego spuszczam już grawitacyjnie - ale sporo z tym zabawy.

 

Powiedz mi jakie ilości zmieniasz, w jakim litrażu, i czy masz chlor w wodzie? Bo ja mam a ty możesz nie mieć:)

 

Co do filtrów - moje problemy z syfem ciągle trwają, już prawie wygralem. azot ciągle mam w normie - mimo iż zrobiłem gigantyczny restart na działającym akwa bez spuszczania wody. Wspierałem się bakteriami i podmianami. skutek uboczny - 90 szt amano wyszło, ryby wszystko ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam małe akwarium więc wlewam odstaną ,ale mój wujek,ma zbiornik ponad 400 litrów.Mówił że nigdy nie wlewał odstanej bo nie ma możliwości przechowania tak dużej ilości wody na podmianę(fakt fakten ,on hoduje ryby z naszych jezior).Wlewa więc wprost z wodociągu i nigdy nie miał problemów.Myślę że musisz w końcu zrobić ten pierwszy krok i zaryzykować.Wydaje mi się jednak że przy tak dużym litrażu okresowa podmiana nie wpłynie niekorzystnie na równowagę biologiczną w twoim "jeziorku"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam takich co tygodniowo wlewają 10% kranówy z chlorem i wszystko jest w porządku,przy bujnej roślinności choć nie jestem do końca pewien czy to jej zasługa.

Sam nieraz podmieniałem nawet 50% ale nie ma chloru a oni tak.

Podłącz takie coś do kranu i możesz też lać wodę z kranu

może taka złączka ułatwi Ci to trochę:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko odpowiedziałeś stąd edycja.

Na pewno ten prysznic pomaga w dużym stopniu zredukować stężenie chloru.

Zgadzam się z Tobą sam bym zrobił tak:

1.kropelkowymi testami zbadał wodę przed podmianą.

2.spuścił bym 10% i ponownie zbadał

3.jeżeli stężenie Cl nie było by duże a w tym wypadku (450l) to dolewał bym dalej aby nie przekroczyć 0,1mg/l o ile nie masz ryb szczególnie wrażliwych na chlor ale to już sam musisz wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nalej słuchawką z prysznica wodę do wiaderka. Mocny strumień, większość chloru wtedy odparuje.

Przy tak dużym akwarium, naprawdę ciężko coś zachwiać podmianką. Pod warunkiem, że robimy ją z głową.

Miałem 350l i nie pamiętam kiedy odstawiałem wodę.

Zresztą ja wcale nie pamiętam kiedy gdziekolwiek odstawiałem wodę :D

Tak, wiem. Zaraz będzie, że sieję herezje na forum, więc podkreślę:

wszystko trzeba robić z głową!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami. Też mam baniak 450l i do podmiany (a wymieniam 50-80 litrów raz w tygodniu) leję wodę prysznicem do wiadra a potem do akwarium. Może gdybym miał wymienić 50% wody to zastanowiłbym się czy nie lać odstanej, ale przy mniejszych podmiankach nigdy nic złego mnie nie spotkało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...