Jump to content

Pierwsze akwarium(bardzo male)


Recommended Posts

Witam. Młodszy brat przyniósł ostatnio do domu akwarium (bardzo małe bo 9 litrów) i uparł się ze chce rybki. Teraz mam problem bo obiecałem ze mu to zrobię i pokazałem już nawet rybki (mam na myśli Neonki Innesa) ale nigdy nie miałem akwarium i nie wiem od czego zacząć. Proszę o konkretną odpowiedz (wizje) jak to ma wyglądać co mam kupić i jak przygotować akwarium. Wiem ze neonki to wrażliwe rybki lubiące bujną roślinność i które trudno rozmnażać w domowych warunkach co jest mi na rękę. Ile takich neonków zmieści się w tak małe akwarium by rybki się nie męczyły? Z góry dziękuję za pomoc :help:

Link to comment
Share on other sites

W tym akwarium to nic nie możesz trzymać. Nawet na krewetki jest za małe. Kup większe akwarium. W 25l możesz już trzymać gupiki/ bojownika + krewetki/ ślimaki. Na neony innesa co najmniej 40l. Pamiętaj, że musisz mieć filtr i grzałkę.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze a czy to akwarium nada się ewentualnie do nowo narodzonych rybek? Kupie więc 40l akwarium (+ grzałka i filtr). Jak dobierać roślinki, kamyki i ile rybek maksymalnie w nim umieścić? Nie chce zrobić im krzywdy.

Link to comment
Share on other sites

Wiem że masz już pewnie sporo doświadczenia ale o ile dobrze pamiętam to bojownik podgryza mniejsze rybki, dobrze mówię? Może przed zakupem rybek, potrzymam parę tygodni akwarium z samymi roślinkami by było bardziej naturalne?

Link to comment
Share on other sites

Więc z początku kupie 4 gupiki + 6 neonków boje się wpuszczać tam bojownika bo jeśli okaże się agresywny to nie będę miał co z delikwentem zrobić ;). Jeśli będę miał jakieś pytania to będę je kierował tu. Dziękuje za porady

Link to comment
Share on other sites

A mogę wiedzieć dlaczego 1 samiec na 3 samice? Chyba dlatego by były większe szanse że wybierze którąś z samic i rozmnożą się? Przepraszam jeśli zadaję zbyt dużo pytań ale łapię wiedzę tu od was oraz czytam trochę na naszym forum ;) Cierpliwym dziękuję :)

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, niektóre ryby rozmnażają się w haremach (gupiki,bojowniki) czyli na przykład 1samiec przypada na 3 samice więc harem 1+3. Robi się tak z różnych powodów, gupiki: gdyż mogą zamęczyć partnerkę a bojowniki zamęczą samca rywala i samicę z prostej chęci kopulacji.

 

Co do bojowników to są tylko agresywne dla ryb ze swojego gatunku. Są one bardzo terytorialne więc logiczne jest że może atakować np. gupiki w bardzo małym akwarium, oraz druga teoria głosi że bojownik zaatakuje gupika tylko jeśli ma on weloniasty ogon, lub podobny do niego.

No i oczywiście może podgryzać płetwy jak będzie wygłodzony. Mój harem bojownika 1+3 uwielbia polować na narybek gupika, więc raczej nic z młodych nie uciągniesz.

 

Jeżeli jednak chcesz rozmnażać gupiki to musisz je obserwować. Jeśli zauważysz że któraś rybka rodzi to ją przełóż do kotnika. Zapamiętaj tę datę i za około 3tygodnie wsadź ją ponownie do kotnika możesz być pewny że przeżyje ci 90% rybek czyli jakieś 15-20rybek.

 

Trochę się rozpisałem a ty i tak pewnie kupisz neonki. Jestem pewien że ich nie rozmnożysz gdyż jest to bardzo trudne.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;) tak jak mówiłem zakupie akwarium 40l z osprzętem i po około 2 tygodniach zamieszczę rybki (gupiki 1+3 jak mądrze radzicie oraz 6 neonków... w przypadku neonków 1 czy 2 samce i reszta samiczek)? Nie kupię wszystkiego od razu ale będę zamieszczał zdjęcia w tym temacie ;)... Jeszcze takie pytanko czy akwarium może stać na parapecie? Jeżeli tak to jak to wygląda zimą i czy światło słoneczne ma jakiś negatywny wpływ na sytuacje w akwarium?

Link to comment
Share on other sites

Mieszkasz w bloku czy domu? Miejsce na akwarium zawsze się znajdzie, koło komputera na biurku, książki z półek dać pod łóżko i mamy miejsce, gdziekolwiek. Akwarium będziesz kupował z zoologicznego czy od szklarza? Na pewno już wiesz że to będzie 40l ale jakie wymiary?

 

 

Neonki kup "hurtowo", powiedz w sklepie że chcesz 6 neonków i ci pani wyłowi jak leci, neonków nie trzeba formować w parki lub haremy.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium będzie miało wymiary 50x30x30 (40 litrów). Neonki kupię "hurtowo" jak radzisz :D. Mieszkam w domu, lecz pokój jest dość mały ale miejsce na to akwa już mam. ;) Do tego harem gupików 1+3 i krewetki red cherry ;) nadal dylemat z roślinkami ale myślę że dam radę. ;) Jeśli poczynię jakieś kroki na przód to dam znać w tym poście ;)

Link to comment
Share on other sites

Gupiki ja miałem 2 molinezje teraz mam pięćdziesiąt i nie mam co z nimi zrobić a gupiki jeszcze gorzej jak słyszałem

To że są wakacje nie znaczy że można zapomnieć o gramatyce i ortografii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Twoje akwarium będzie 45l. Nie każdy ma wody na full wiadomo ale objętość akwarium zawsze podaję się w brutto.

 

Jeśli chodzi o jakieś rośliny to na początek jakiś mech dla krewetek, a potem zależy wszystko od ciebie.

Link to comment
Share on other sites

większe szanse że wybierze którąś z samic i rozmnożą się?

Szanse są prawie zawsze 100% ;) Chodzi o to, że 3 samice przy jednym samcu będą miały większą szansę, na tzw. chwilę wytchnienia ;).
Link to comment
Share on other sites

Akwarium już mam kupione ;)... Zastanawiałem się czy nie kupić 60l ale ostatecznie zdecydowałem się na 45l + pokrywa z oświetleniem Aquael econoline 1x11W. Czy takie oświetlenie spełni swoją rolę?

Teraz takie pytanie. Jaki sprzęt mam kupić? Wiem na 100% żeby kupić:

-grzałkę z termostatem

-termometr

-filtr(kupię wewnętrzny 20-60l, 45l jest w przedziale)

-odmulacz

-gąbki magnetyczne do czyszczenia ścianek akwarium

-siatkę do łapania rybek

 

I teraz drugie pytanie... Czy coś pominąłem? Nie wiem czy kupić jeszcze poza filtrem pompkę napowietrzającą?

 

Gdy poczynię postępy zacznę wrzucać fotki ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Oświetlenie nie wystarczy. Zamień świetlówkę, albo przerób pokrywę, tak żebyś miał conajmniej 20 W.

Serio? Nie chcę podważać twojego doświadczenia ale co myślą o tym inni? Pokrywa jest tak cienka że boję się przy niej majstrować by nie pękła he he.

W razie czego obsada będzie taka:

- 1+3 Gupiki

- 6 neonów innesa

- około 5 krewetek red cherry na początek

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...