Skocz do zawartości

[98l] low- tech od podstaw


HunterXL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

Chciałbym przedstawić rozwój mojego zbiorniczka o pojemności 98l i wymiarach 35x35x80

Oświetlenie- 2x18w

Podłoże- ziemia ogrodowa pod piaskiem bazaltowym

Filtracja- JBL i80

 

Dnia 11 sierpnia wpuściłem 20 krewetek RC.

Planowana obsada to harem kakadu i 20 neonów czerwonych ( może doradzicie coś innego?)

 

Zdjęcia dodane do końca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się bardzo podoba ten duży korzeń na środku :)

 

Ale reszta też super umiejscowiona, jak roślinki się rozrosną może być bardzo ładny efekt :D

 

Tylko tapeta trochę szpeci akwarium :zamieszany:, może lepiej by czarne tło wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Aktualizacja!

To zdjęcie powinno nosić tytuł ku odrodzeniu. Moje akwarium po ataku wszelkiego rodzaju glonów i sinic zaczyna się odradzać. Nie jest to co prawda jeszcze ( mam nadzieje) ostateczny wygląd po przełamaniu linii frontu wroga ( glony i sinice) ale ,że jest to fotorelacja to nie postanowiłem że obowiązkowe jest dodawanie aktualizacji zarówno z chwil cudownych, tych średnich jak i tragicznych ( tego ostatniego wam oszczędziłem)

Fauna

1+1 pielęgnica motylowa

X krewetki red chery

2 Anetome hellena

X ślimaki ( kilka świderków, pozostałości zatoczków, czyli to co przywlokłem z roślinami)

Flora

nadwódka szerokolistna

polysperma

limofilia

zwartki

bacopy

mech

żabienica

anubias

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze ;) ja tez przeszłam atak glonów - krasnorosty są najgorsze :help: Też mam low-tech więc wiem o czym mówię :geek::D

Masz sporo roślin i przetrwały... nawet urosły :kwiaty: to sukces i trzymam kciuki.

Wyczyść szybę z glona (nie wiem czy to z przodu czy z tyłu) :D Mi się podoba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ziemi ogrodowej lepiej nie ruszać podłoża za bardzo, bo potem glony są. Najgorszy jest początek, dlatego też nie powinno dawać się mało roślin i dużej ilości ziemi. Nie można zbyt mocno odmulać dna, więc pełno odchodów, po jakimś czasie stanie się bardzo dobrą odżywką.

Zapowiadało się pięknie, powstała trochę klapa... przez glony.

Najlepiej spróbuj się pozbyć jak najwięcej teraz tych glonów, kup kilka szybko rosnących roślin i cały czas usuwaj te glony. Powinny ustąpić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spory materiał nadający się na książkę, która zresztą powstała, mam tu na myśli "Rośliny w akwarium" Diany Walstad. Masa czynników jest konieczna do poprawnego funkcjonowania LT, w tym nawet takie rzeczy jak odpowiednio dobrana i karmiona obsada - której tutaj nie ma. Większość, chyba podobnie jak Ty, wychodzi z założenia że LT to magiczny system, da się ziemie, nazwie baniak "Low Tech" i rośliny będą pięknie rosnąć bez nawożenia. A tu kicha.

 

Już nawet odejdźmy od szufladkowania LT/HT. Znajdź przyczynę glonów, zacznij odpowiednio nawozić. Wyjdziesz na prostą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja założyłem akwarium na ziemi i jestem bardzo zadowolony, choć nie nazywam tego LT. Ziemię mam zawiniętą w firankę a dopiero potem przysypaną piaskiem. Nic się nie miesza. Glonów zero - jedynie delikatny nalot na przedniej szybie, ale to chyba normalne. Akwa ma miesiąc od zalania. Rośliny bardzo ładnie rosną pomimo stosunkowo słabego światła (100W/450l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zmieniło się trochę a mianowicie.

Oświetlenie 2x24w

obsada

13 brzanek sumatrzańskich i para p.motylowych

Akwarium przeżyło katastrofę spowodowaną brakiem oświetlenia ,ale z tygodnia na tydzień jest coraz lepiej. Jedyne glony z jakimi mam problem to nitki ale myślę w poniedziałek uruchomić bimbrownie także powinny zostać pokonane.

 

Przepraszam za jakość zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nitek praktycyznie brak ale musiałem nadwozia co2.

 

Ja miałem sporo problemów ale wynikałe one nie tyle z low tachu ale z problemów techcznych (długotrwała awaria oświetlenia) Jednak odradzam zabawy w taki książkowym low tech. ja u siebie stosuje co2 robię podmiany wody mam oswietlenie ok 0.5 w/l a w najbliższym czasie zacznę prawdopodobnie nadwozic minimalnie symfonia złota. Takie rozwiązanie jak moje nie jest dość tanie a zbiorniczek jest dość stabilny. Polecam low tech jako tani a dość skuteczny pomysł na akwarium ale zdefiniowany(low tech) jako akwarium niskiego zaawansowania technicznego nie natomiast jako akwarium z woda odmienną co pół roku i bez możliwości ingerencji w ekosystem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...