Skocz do zawartości

Podłoże


S'Sayan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może chodzi Ci o ziemię ogrodową?

 

Chodzi mi o taką ziemię czarnoziem pozyskany szpadlem z ogródka przydomowego :D Tej ogrodniczej ze sklepu nie stosowałem, bo w sumie to nie jest sama ziemia. Znajdują się w niej różne dodatki nawozowe.

 

W moim akwarium jako podłoże mam

 

glinę + mój magiczny nawóz warstwa 1cm,

 

ziemia z ogródka

 

piasek z pola jako warstwa izolacyjna

 

i żwirek o granulacji 1-3 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie ty mieszkasz że masz czarnoziem?

Myślałem że wziąłeś wykopałeś jakąś taką zwyczajną z ogródka.

 

Fakt nie wszędzie w ogródkach jest czarnoziem, jak akurat mam w okolicy różne gleby od czarnoziemu aż po lotne piachy, a nawet torfy. W moim przypadku tą ziemię mam za darmo i nie muszę jej kupować w sklepie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda jest kryształ, może to dlatego że glinę i ziemię oddziela piasek, jako izolacja.

Taki zwykły żwir jak np. do betonu się dodaje?

 

 

Dobrze myślę:?

 

Substrat - podłoże dla roślin, które przysypuje się żwirem

Gotowe podłoże dla roślin - podłoże, którego się nie przysypuje

 

 

 

Mógłby mi ktoś powiedzieć czy substrat jeśli go się wykopie trochę spod żwiru to będzie pływał czy na dno opadnie? Czy lepsze jest gotowe podłoże czy substrat i na niego żwir?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda jest kryształ, może to dlatego że glinę i ziemię oddziela piasek, jako izolacja.

Taki zwykły żwir jak np. do betonu się dodaje?

 

Fakt, faktem ale na pytanie odpowiedzi do końca nie uzyskałem.

Czy na pewno stosować taką ziemię jak piszesz w postach czy jednak zainwestować w substrat?

Ja mam żwirek o granulacji 1-3 mm taki ze sklepu zoologicznego biały, według mnie to jeśli masz w okolicy ziemię lepszej klasy to polecam, takiej z ogrodniczego nie stosowałem więc nie mogę wiele powiedzieć, jeśli jednak nie masz takiej ziemi to pewnie pozostaje zakup gotowego podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z finansów wynika, że zakupię substrat i na to drobny bazalt albo coś innego (zobaczę jeszcze). Gotowego podłoża raczej nie zastosuję gdyż na całe akwarium musiałbym go dać za 300zł, co według mnie jest bez sensu. Substrat kosztował by +/- 35zł + koszty żwiru.

 

 

Teraz tylko dobrać odpowiedni substrat.

 

Który byście mi polecili?

 

MHK FILTUS FLORAN START

JBL AquaBasis Plus

Tetra PLANT COMPLETE SUBSTRAT

Aquatic-Nature Pro-Soil

 

Ceny są bardzo podobne więc teraz tylko opinia użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam JBL AquaBasis Plus. U mnie rośliny dobrze i szybko się ukorzeniły i są w dobrej kondycji.

Dobrze myślę:?

Substrat - podłoże dla roślin, które przysypuje się żwirem

Gotowe podłoże dla roślin - podłoże, którego się nie przysypuje

Mógłby mi ktoś powiedzieć czy substrat jeśli go się wykopie trochę spod żwiru to będzie pływał czy na dno opadnie? Czy lepsze jest gotowe podłoże czy substrat i na niego żwir?

Dobrze myślisz. Nie powinien pływać, ale za to może zamulić wodę czy coś w tym stylu. Substrat + żwirek bazaltowy wyjdzie Ci taniej, a efekt też będzie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...