Skocz do zawartości

Filtr z lampą UV


Rafijur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie powinieneś wcale.

 

A nawet gdyby pojawiła się potrzeba, czytaj: zakwit wody wywołany glonami, lub zmętnienie biologiczne wywołane rozwojem pierwotniaków - to i tak byłoby to tylko likwidowanie objawu, a nie przyczyny. Przy takich kłopotach, to przyczyna jest problemem. Przykładowo zlikwidujesz sobie zmętnienie, ale złych parametrów wody, wynikających z zdestabilizowanego cyklu nitryfikacyjnego nie polepszysz. To takie branie ibupromu na raka. Nie boli, jesteśmy nie świadomi co się dzieje, a w końcu to nas [lub raczej ryby] może zabić. Owszem lampa, czasem, bardzo rzadko, jest pomocna, ale gdy wiemy na czym stoimy, mamy kropelkowe testy wody itd. Na co dzień jest to zbędny "bajer".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za info.

mam takie podejrzenie że w momencie kiedy robię z moją wciąż rozrastającą się trawą porządek (czyli podczas wyrywania zbędnego zielska) dostaję się do wody podłoże spod żwirku i wtedy woda mi mętnieje, dlatego bedę włączał lampę tylko wtedy gdy włączy mi sie funkcja ogrodnik:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Substrat? To mechaniczne zmętnienie. Lampa go nie ruszy. To tak jakby świecić UV na błoto. Nic nie zdziałasz. Natomiast sam filtr sobie z tym poradzi. ;)

 

Gdyby to był zielony zakwit wody, wywołany przedostaniem się substratu z podłoża do wody, wtedy lampa mogłaby zniszczyć sam objaw, ale to i tak nie wszystko co powinno się wtedy zrobić - a bez lampy też można sobie poradzić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...