Skocz do zawartości

[60L] Jakie podłoże?


fforc9e
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w najbliższym miesiącu zamierzam założyć nowe akwarium, 60L (60szer x 30gł x 35wys).

Filtracja: Aqua Szut Turbo 550N

Oświetlenie: 2x24W T5 + 1x15W T8

Ogrzewanie: Aqueal 50W

 

Planowany zestaw roślin:

ECHINODORUS BLECHERI - Na tył z 3-4 żeby zasłonić trochę filtr średniej wielkości sadzonki.

JAVA MOSS - Do tła na tył akwa. około 100ml, może trochę więcej.

ELEOCHARIS PARVULUS - Przed korzeń obsadzony albo java mossem albo willow mossem (korzeń oczywiście :P )

MICRANTHEMUM UMBROSIUM - Mały trawnik, na przód.

 

Obsada:

Ok. 15 Neonków Innesa

2-4 Pielęgniczka Ramireza (prawdopodobnie będą tylko 2, więcej chyba nie można)

1-2 samice zbrojnika niebieskiego (jak podrosną to czeka na nie 350L )

 

Jakie podłoże byście polecili? Zależy mi na czymś w cenie do 60-80zł. Coś sprawdzonego, co ma ktoś z Was. Czy płukaliście takie podłoże przed zastosowanie? Jeżeli tak to ile razy? Do całości planuję zastosować bimbrownię z czasem butle (za około 6-10 miesięcy) i EasyCarbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem (miałem kiedyś żwir na początku i nie daje to takiego efektu jak polecana gleba no i jest lepsza)amazonii Jedynka strasznie pyliła ale dwójka jest całkiem rewelacyjna jeśli zamierzasz robić trawnik to dójka da radę ale lepsza będzie powder jest drobniejsza( np. dla trawnika z małego henia). Zresztą luknij na moje akwa i zam zobaczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś bardziej renomowanego? Aqua Art Aquasubstrate II +, jbl Manado, Oliver Knot? Podłoże jest ciemne i ładne, ryby by CI się lepiej czuły, m.in neony. Zawsze trzeba płukać, bo zazwyczaj są jakieś nieczystości, które barwią wodę.

Manado jest jałowe i trzeba ja wypłukać porządnie bardzo gorącą wodą, zeby nie zatwardzało wody. Aktywnych podłoży się nie płucze.

 

Najpierw kilka uwag dla autora tematu:

- przy takim oświetleniu oczywiście będzie CO2 z butli? jeśli nie to zredukuj światło przynajmniej o połowę zwłaszcza, ze rośliny na które się zdecydowałeś nie potrzebują tak drastycznych warunków, bimbrownię i EC możesz stosować ale przy mniejszym świetle

- z micranthemum ciężko zrobić trawnik bo ta roślina rośnie do góry i raczej się na drugi plan nada; może lepiej sprawdzi się mały heniek lub glosia? żabienica za duża do 60 l

- ramirezek na ten litraż tylko para

- w zasadzie można zbrojniki podhodować w 60 l ale wg mnie ich przydatność jest znikoma i lepiej sprawdzą się otoski

 

 

Dla ramirezek podłożem najlepszym będzie drobny piasek w kolorze naturalnym, jasnobrązowym. Po spód można dać coś wzbogacającego dla roślin jak np AquaBasis. Wtedy będzie "pod ryby" jednak ukorzenianie się w piasku trawnika jest co nieco wkurzające i często się nie bardzo udaje. Płucze się piasek ale podkładu pod piasek już nie.

 

Dla roślin dobrze sprawdzi się aktywne podłoże, zwłaszcza jak masz twardszą wodę bo i roślinom dostarczy potrzebnych składników i zmiękczy wodę dla ryb, które wybrałeś a które miękkiej i kwaśnej wody potrzebują. W zasadzie ramirezki też sobie poradzą na aktywnym podłożu typu Amazonia albo Aquatic-Nature. 9l Amazonii, które jest polecane do 60 l zbiornika kosztuje ok 110 zł. Aktywnych podłoży się nie płucze. Tańsze są inne podłoża jak np Aquatic-Nature Pro Soil, które też wiele osób chwali i sprzedawane są w workach po 10 l więc dla ciebie w sam raz. Wtedy będzie "pod rośliny".

 

Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki emiloos. Co do oświetlenia to mogę mieć włączone albo 2x24W T5 albo 1x15W T8. Niestety w tej chwili nie posiadam butli ale może uda mi się zaoszczędzić trochę kasy i za pół roku do 10 miesięcy powinienem nabyć jakiś zestawik.

Edit Zapomniałem dodać, że będę stowosał EasyCarbo. :)Edit

Na razię muszę zadowolić się bimbrownią ewentualnie cytrynownią (podobno skuteczniejsza). Jeżeli chodzi o podłoże to zastanawiam się teraz nad Aquatic-Nature Pro Soil jest trochę tańsze od Amazonii (plus dla ProSoil bo mogę odebrać osobiście :P ):

 

http://allegro.pl/ad-shop-aquatic-natur ... 60001.html

http://allegro.pl/ada-amazonia-9l-extra ... 21843.html

 

Do obsady też masz rację. Na szczęście jest to ostatnia rzecz jaką będę kupował więc na razie nie ma się czym martwić. Czy ktoś z was stosował AN ProSoil albo ADA Amazonia? Bardzo proszę o opinię. Zależy mi aby mój zbiornik był zrobiony najlepiej jak tylko można, a nawet lepiej. :)

 

A może coś bardziej renomowanego? Aqua Art Aquasubstrate II +, jbl Manado, Oliver Knot? Podłoże jest ciemne i ładne, ryby by CI się lepiej czuły, m.in neony. Zawsze trzeba płukać, bo zazwyczaj są jakieś nieczystości, które barwią wodę.

Niestety po przeczytaniu paru wątków na tym forum i parę na roslinyak........we_pl na pewno nie użyje Aquasubstrate II + ani jbl Manado. Tak jak napisał emiloos JBL zatwardza wodę. Natomiart Aquasubstrate II + robi błoto i strasznie zamula wodę (tak pisali ludzie z roslinyakw_pl, załączali zdjęcia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie i Amazonię i Aquasubstrate. Aquasubstrate miałam z jednej z pierwszych dostaw 2,5 roku temu jak tylko podłoże pojawiło się w sprzedaży. Nic nie zamulało, rewelacyjne podłoże. Ponoć któraś a późniejszych dostaw nie była zbyt udana albo ktoś sprzedawał przemarznięte podłoże, wtedy kuleczki dosłownie rozpadają się w oczach po zalaniu ich wodą. Jeśli chodzi o Amazonię to nigdy mnie nie zawiodła a o AN Pro Soli słyszałam dużo dobrego więc może warto byłoby zainwestować w ten substrat. Cenowo też fajnie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...