Skocz do zawartości

Pokrywa 60x30 dodatkowe oświetlenie, jakie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam w najbliższych miesiącach będę zakładał akw. około 60L (60x30x35). Mam do niego pokrywę z oświetleniem 1x15W T8.

 

Mam dwie możliwości modernizacji:

1. Dołożyć 2x15W T8 jedną z tyłu druga na przód - wychodzi 0,75W/1L

 

2. Dołożyć 2x24W T5 jedną z tyłu druga na przód - wychodzi 1,05W/1L

 

Które rozwiązanie będzie według Was lepsze? O jakiej barwie zamontować świetlówki? I jak naświetlać akw. Chodzi mi o to żeby nie świeciły cały czas wszystkie 3 na raz. Słyszałem, że jest możliwość rano 1 potem wszystkie 3 a następnie wieczorem znowu jedna. Proszę o radę.

Do całości planuję 1-2 bimbrownie (w przyszłości butla 2L). Podobno eliminują glony, ponadto wspomagają wzrost roślin jak wszyscy dobrze wiem. :D

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem.Powiem ci co masz zrobić.

1.Kup zasilacz light set firmy aquael kosztuje około 90zł oraz świetlówkę flora glo kosztuje ona 60zł

2.W zestawie otrzymasz plastikowe uchwyty aby zamocować świetlówkę do pokrywy kup klej i przyklej je równo z przodu akwarium

3.Zamień świetlówki tą którą masz zamontuj z przodu i podłącz do zasilacza a florę glo zamocuj tam gdzie była druga świetlówka

Przy takim oświetleniu możesz mieć ładne akwarium holenderskie. Pozadrawiam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emmmm, po co ci takie mocne oświetlenie??? Nie wystarczy o.5W/L? Zielenice Cię żywcem zeżrą!

Nie które rośliny potrzebują większego oświetlenia.

 

Moje zdanie jest takie: Jeśli masz zamiar stosować bimbrownie, bierz to mniejsze oświetlenie, bo bimbrownia przy 1w/l to za mało. Jeśli na przyszłość nie chcesz się bawić, i będziesz miał butle to bierz to większe, zawsze jak coś to można wymontować jedną świetlówkę, a co do wypowiedzi wyżej, nie każdy musi mieć glony. Glony wynikają z nieprawidłowych parametrów, złej obsady, sprzętu np. słabej filtracji. Moim zdaniem: bierz to większe, a jak będzie za dużo to łatwiej jest wymontować jedną świetlówkę, niż potem kupować po większych kosztach. Co do barw to się nie znam, ale myślę że 6500k i 10000k lub 8000k, będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emmmm, po co ci takie mocne oświetlenie??? Nie wystarczy o.5W/L? Zielenice Cię żywcem zeżrą!

Nie które rośliny potrzebują większego oświetlenia.

 

Moje zdanie jest takie: Jeśli masz zamiar stosować bimbrownie, bierz to mniejsze oświetlenie, bo bimbrownia przy 1w/l to za mało. Jeśli na przyszłość nie chcesz się bawić, i będziesz miał butle to bierz to większe, zawsze jak coś to można wymontować jedną świetlówkę, a co do wypowiedzi wyżej, nie każdy musi mieć glony. Glony wynikają z nieprawidłowych parametrów, złej obsady, sprzętu np. słabej filtracji. Moim zdaniem: bierz to większe, a jak będzie za dużo to łatwiej jest wymontować jedną świetlówkę, niż potem kupować po większych kosztach. Co do barw to się nie znam, ale myślę że 6500k i 10000k lub 8000k, będzie ok.

Wezmę to większe. Z włączonymi wszystkimi 3 świetlówkami wychodzi mi 63W czyli 1,05W/1L. Przy włączonych 2x24 wychodzi 0,8W/1L czyli optymalnie. Niestety w tym momencie nie stać mnie na zestaw CO2 więc muszę zadowolić się bimbrownią. Jak jedna nie wystarczy to zrobię 2. :) Co do świetlówek to będą Juwel High-Lite Day (9000K) i Juwel High-Lite Colour (6800K). Są to dość nietypowe świetlówki ponieważ mają niecałe 44cm, czyli bez problemu wejdą do pokrywy 60x30. Możliwe, że dam relacje z modernizacji. Nie jest to żadna nowość ale spróbuje dać trochę więcej zdjęć niż w artykułach na ten temat które już czytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...