Skocz do zawartości

Świetlówki t8 zamienić na t5- czy pasują?


Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze, logiczniejszym byłoby dołożenie światła do obecnego, niż wywalanie tego co się ma i kupowanie od zera mocnego światła.

 

Po drugie, o jakim akwarium mowa, czy nawozisz/dozujesz co2 i jakie hodujesz rośliny? Bez tego zapomnij że ktoś Ci powie czy to ma sens. ;)

 

Po trzecie, jak długo masz obecne świetlówki? Jakie konkretnie one są? Rozumiem że standardowe?

 

Po czwarte, jakikolwiek odbłyśnik, albo choć folia w pokrywie? To do 40% więcej światła w baniaku.

 

Po piąte, świetlówek t8 nie da się po prostu zastąpić t5. Pomijam już to że mają różne długości i inny stosunek długość/moc, ale mają też inną szerokość, nie pasowałyby do oprawek i t5 potrzebują elektronicznego statecznika, Ty masz tam na pewno magnetyczny i to pewnie bez startera. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem stare świetlówki 2 x 15w T5 wymieniłem na 2 x 32w gro-lux t8 120 cm oczywiście musiałem kupić cala lampę. Ale dowiaduję się że dalej te światlo jest niewystarczające dla odpowiedniego wzrostu roślin.

 

-akwarium 220 l 120x34x52wysokosc

-temp. 24 C grzałka 200 W termostat

- c02 bimbrownia

- roslinki - brak nazw kupowalem w sklepie ogólne podstawowe rośliny- widac na zdjeciu

-nawożenie plant food- micro i macro elementy raz w tygodniu dawka tak jak podał producent

 

Odblasku nie robiłem ale to jest dobry pomysł wykorzystać folię aluminiową.

 

http://peterq.pl/aq/DSC_0226_resize.JPG Aktualne zdjęcie z oświetleniem t8 2 x 32 w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem stare świetlówki 2 x 15w T5 wymieniłem na 2 x 32w gro-lux t8 120 cm oczywiście musiałem kupić cala lampę. Ale dowiaduje się ze dalej te światło jest niewystarczające dla odpowiedniego wzrostu roślin

 

-akwarium 220 l 120x34x52wysokosc

-temp. 24 C grzałka 200 W termostat

- c02 bimbrownia

- roślinki - brak nazw kupowałem w sklepie ogólnie podstawowe rośliny - widać na zdjęciu

-nawożenie plant food- micro i macro elementy raz w tygodniu dawka tak jak podał producent

 

odblasku nie robiłem ale to jest dobry pomysł wykorzystać folie aluminiową

Błagam używaj częściej alt bo kiepsko się czyta. A co do twojego światła to pomieniał stryjek siekierkę na kijek. Nie rozumiem dlaczego zmieniłeś t5 na t8. Większość osób raczej zmienia odwrotnie bo większą dostępność świetlówek i możliwość kombinacji światła. Na twoim miejscu raczej bym dołożył jeszcze ze dwie świetlówki. Przyjmij światło dla roślin 0.5W/L. Jak ci wyjdzie więcej to lepiej. Przy takim zbiorniku to 100W światło niezbędne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...