Skocz do zawartości

Oświetlenie, podłoże, rośliny


Rekomendowane odpowiedzi

witam ;) założyłam akwarium 25 litrowe ;) mam w nim 6 gupików oraz 2 kiryski czarne ;) akwarium wiele razy się zmieniało... niestety teraz nie mam w nich żadnych żywych roślinek gdyż szybko umierały... nie nawoziłam je niczym, mało świeciłam... litraż:

filtr: aquael fan mini plus

ogrzewanie: atman 50W

oświetlenie: zwykła żarówka (chyba 25W)

podłoże: piasek (z zoologa)

tem. 23-26st.

na dole zdj. mojego akwa ;)

 

Mam trochę pytań, gdyż chciałabym, aby mój zbiorniczek wreszcie prezentował sie świeżo i naturalnie :)

 

1. Oświetlenie:

-żarówka energooszczędna czy świetlówka akwariowa? (chodzi o żywotność roślin)! (prosiłabym o linki z allegro jeśli można)

-ile wat

-ile k maksymalnie, aby światło było białe i aby akwa wyglądało naturalnie?

 

2.Rośliny

-czy przy takim oświetleniu konieczne nawożenie lub dawkowanie CO2?

-czy piasek jest nieodpowiedni dla roślin? jeśli tak to:

*czym sugerować się kupując rośliny? (jeśli można jakieś rady, które roślinki ładnie by się u mnie prezentowały, jakieś mało wymagające)

 

zdaję sobie sprawę, że niektóre z pytań dla większości są głupie, dlatego proszę o wyrozumiałość...

 

"google nie gryzie"-szukałam ale nie mogę znaleźć 100% odpowiedzi na moje pytania

 

z góry dzięki i pozdrawiam ;)

 

Mod.Janusz-Pisownia.

post-2238-1368516504928_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze że pytasz i chcesz pomocy.

 

Przy zwykłej żółtej żarówce nic nie urośnie, nie takie widmo jest roślinom potrzebne, kup lampkę decolight Aquaela (koszt z 35zł). 11W na 25L w zupełności wystarczy. Barwę wybierz dzienną czyli moduł sunny (6500K), dla roślin optymalne rozwiązanie. Rośliny na początek najlepiej szybko rosnące, polecę strzałkę skrzydlastą, najasa, różne mchy, wgłębka, pistia, moczarka, limnophila sessiliflora, mocrosoria... Nie musisz nawozić i podawać CO2, rośliny które nie wymieniłem nie wymagają takich zabiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ;) załozyłam akwarium 25 litrowe ;) mam w nim 6 gupików oraz 2 kiryski czarne ;) akwarium wiele razy się zmieniało... niestety teraz nie mam w nich żadnych żywych roślinek gdyż szybko umierały... nie nawoziłam je niczym, mało świeciłam... litraz:

filtr: aquael fan mini plus

ogrzewanie: atman 50W

oświetlenie: zwykła żarówka (chyba 25W)

podłoże: piasek (z zoologa)

tem. 23-26st.

na dole zdj. mojego akwa ;)

 

mam troche pytań, gdyż chciałabym, aby mój zbiorniczek wreszcie prezentował sie świeżo i naturalnie :)

 

1. Oświetlenie:

-żarówka energooszczędna czy świetlówka akwariowa? (chodzi o żywotność roślin)! (prosiłabym o linki z allegro jeśli można)

-ile wat

-ile k maksymalnie, aby światło było białe i aby akwa wyglądało naturalnie?

 

2.Rośliny

-czy przy takim oświetleniu konieczne nawożenie lub dawkowanie CO2?

-czy piasek jest nieodpowiedni dla roślin? jesli tak to:

*czym sugerować sie kupując rośliny? (jeśli można jakieś rady, które roslinki ładnie by się u mnie prezentowały, jakieś mało wymgające)

 

zdaję sobie sprawę, że niektóre z pytań dla większości są głupie, dlatego prosze o wyrozumiałość...

 

"google nie gryzie"-szukałam ale nie mogę znależc 100% odpowiedzi na moje pytania

 

z góry dzięki i pozdrawiam ;)

 

Ja bym wymieniła piasek na żwir, gdyż w piasku tworzą się strefy beztlenowe, i też w żwirze rośliny lepiej się ukorzeniają.

 

Ja jak kolega wyżej polecam lampkę aquaela, z tym że ja proponuje Decolight Duo Plant, wyjdzie 22w, czyli 0,9w/l w przybliżeniu, przy tym świetle należy stosować CO2, żeby rośliny lepiej rosły, wiadomo jeśli lepsze oświetlenie, tym więcej roślin możesz mieć, a więcej oświetlenia plus dozowanie nawozów i CO2 daje bujne roślinne akwarium, pod żwir kup kulki gliniano-tofrowe, lub podłożę typowo pod rośliny, takie jak jbl manado, oliver knott, ASII +, itp.. jako nawozy stosuj nawozy micro jak i macro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecę osobie początkującej mieć oświetlenie około 1W/L, mały błąd w dawkowaniu nawozów i glony, błąd w podawaniu CO2 i ryby udusi, 0,4 do 0,5W/L będzie w sam raz, nie każdy musi mieć akwa typowo roślinne. Zresztą zajrzyj sobie do mojego akwa, bez nawozów, światło 0,4W/L, bez CO2, a rośliny same wyłażą z akwa. Jak autor zechce to mu mogę podesłać trochę z przycinki którą będę niedługo robił. Co do piachu, sam go mam, widzisz może żeby moim roślinom coś nie pasowało czy na stereotypie się opierasz? Nie mam żadnych ślimaków które kopały by w podłożu (typu świderki) i stref beztlenowych nie ma, jest bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy.

 

Tak, kiryski są tu za duże, i z tego co wiem nie ma odmiany kirysek czarny, pewnie o spiżowe chodzi, a to jedne z większych. Na dno proponuję krewetki, sam je mam, wyczyszczą wszystko dużo dokładniej niż ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia kwiatowa uniwersalna, 20L worek za 3-4zł kupiłem.

 

Ostatnią przycinkę robiłem we wtorek (4 dni temu), zostało mi jeszcze z tamtej przycinki 20 sztuk sagittari subulaty, 15 rotali rotundifoli, 5 hygrophili difformis, z 10 limnophili sessiliflory, porcja stringy mossa (garść), może trochę najasa bym jeszcze znalazł. A kiedy planuję następną to nie wiem, jak zarośnie, za jakiś tydzień, pewnie nie cały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... To chyba zrobię tak... świetlówka akwariowa 11w... (mam tylko pytanie bo na necie widziałam o barwie 6500k 6700k 4000k 10000k i nawet 14000k to która będzie najlepsza dla roślin?) i zwykła ziemia kwiatowa, a na to piasek.... mam nadzieję że w takich warunkach roślinki będą mi wreszcie ładnie rosły... mam już dość ciągłego wydawania kasy na daremno gdy rośliny po tygodniu gniją ;/ aha i jeszcze jedno czy tą ziemie trzeba wymieniać?

 

ps rośliny wysyłasz pocztą? za ile?

 

Mod.Janusz----Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...