Skocz do zawartości

KH w akwarium się samo obniżyło - dlaczego?


latet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Krótko i konkretnie: KH i w moim kranie i w akwarium "od zawsze" wynosiło 7. Testowałem często. Ostatnio zrobiłem 10 dni przerwy w testach (wyjazd). Po przerwie KH w akwarium zmniejszyło się do 6. Nie stanowi to - jak sądzę - żadnego problemu, ale jestem bardzo ciekawy dlaczego tak się stało, co mogło być przyczyną samoistnego obniżenia się KH? Nikt nic do akwarium nie dolewał, podmian nie było. Rybki karmione były co 2 dni, niewielkimi (przygotowanymi wcześniej przeze mnie) porcjami.

 

Inne parametry (przed i ---> po mojej 10-dniowej nieobecności)

 

GH: 12 ---> 12

NO3: 5-10 ---> 30

PO4: 0.05 ---> 0.6

NO2: 0.15 ---> 0.1

NH4: 0 ----> 0

pH: 7.2 ----> 7.2

 

Zbiornik 30 L, lekkie przerybienie, sporo roślin, światło 0.4W/L.

 

Po powrocie nie stwierdziłem braków w pogłowiu ryb, krewetek chyba nawet przybyło, natomiast nie mogę wypatrzeć helenek (były 2), ale gdyby nawet zdechły, to chyba choćby muszle bym widział, więc nie wiem, co z nimi (ale mam gęsto roślin i inne kryjówki...). Glonów także nie przybyło ma za wiele. Strasznie za to się rozmnożyły pistie. Przed wyjazdem zajmowały 20% powierzchni wody, a po 10 dniach jakieś 80%.

 

Po testach zrobiłem podmianę 30%.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć!

 

Przecież to tylko jeden stopień. Może to po prostu błąd pomiaru (wlałeś ciut mniej lub więcej wody do próbówki). Może na wynik pomiaru ma wpływ pora dnia (chodzi mi o rośliny i co2) ? Może masz w akwarium coś, co może lekko wpływać na parametry? Wypowiadam się jako początkujący, bo nikt nie pisze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już 2 stopnie. KH=5 (wyjściowe było 7). Błąd pomiaru wykluczyłem powtarzając pomiar bardzo wiele razy o różnych porach...

Powtórzyłem też pomiar wody w kranie - tam jak było 7 tak jest 7.

 

Czyli mam coś w akwa, co mi obniża KH (przy czym GH jest stałe, a nawet lekko wzrosło 12-->13). Co to może być?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wypowiem co do Helenek. Mogleś jej ni widzieć bo zakopała się w podlożu, to nawet jak zdechła muszli nie zobaczysz. Po drugie ja u siebie czasami nie widzę 2 tyg, tymbardziej jak ma poddostatkiem pozywienia i nie musi łazić po calym akwa i go szukać. Nie martwiłbym się na zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wypowiem co do Helenek. Mogleś jej ni widzieć bo zakopała się w podlożu, to nawet jak zdechła muszli nie zobaczysz. Po drugie ja u siebie czasami nie widzę 2 tyg, tymbardziej jak ma poddostatkiem pozywienia i nie musi łazić po calym akwa i go szukać. Nie martwiłbym się na zapas.

Tak, spoko, Helenki żyją, już je namierzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...