Jump to content

Bardzo duży problem z roślinami i podłożem


damd
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Od 3 miesięcy posiadam akwarium Juwel 125l RIO. Nie mam pojęcia co się dzieje z podłożem i roślinkami. Na roślinkach robią się dziury a niektóre brązowieją potem robią się przeźroczyste i odpadają liście - podaję zgodnie z instrukcją nawóz ( są na zdjęciu poniżej). Na razie robiłem testy pH wody - 7pH. Innych testów nie robiłem - brak kasy na zakup. Podmianka wody co 2 tygodnie około 30% odstanej 3 dniowej wody z uzdatniaczem.

Link to comment
Share on other sites

Na zdjęciu są nawozy które podaje roślinkom.

A co do obsady to:

 

Gupiki - 4 szt

Molinezję - 4 szt

Parkę pielęgniczek

bocje - 3 szt

glonojada weloniasty - 3 szt

neonek - 1 szt

Parkę prętników

Parkę szczupczyków

 

kilka krewetek

Klika ślimaków hellena

 

a oświetlenie to:

2x28 W (590 mm)

Link to comment
Share on other sites

Dziury w l liściach może to być nie dobór potasu, lejąc nawozy jak podaje producent czasami nie wystarczy i należy zwiększyć dawkę lub zmniejszyć porostu trzeba obserwować rośliny i odpowiednio dawkować. Czasami tak jak w moim przypadku jeden ml makro powoduje widoczne zmiany.

Opis sinic:

To nie są glony, tylko bakterie zwane sinicami, zdolne do fotosyntezy. Pokrywają wszystko niebiesko/zielonym maziowatym nalotem. Łatwe do usunięcia mechanicznego, ale wracają bardzo szybko. Po roztarciu w palcach śmierdzi.

Przyczyny powstawania:

Często powodem powstawania jest bardzo niski poziom azotu. Spotykane pomiędzy substratem a przednią szybą skąd mogą się rozprzestrzeniać. Czasem atakują po zmianie światła i chwilowym zachwianiu poziomu azotu. Następną przyczyną może być brudne podłoże i filtr. Kolejną słaba cyrkulacja wody w zbiorniku

Usuwanie:

Zaciemnienie jest najlepszą metodą do walki z tymi bakteriami. Usuń tyle glonów, jak to tylko możliwe i następnie podmień od 30 do 50% wody. Jeśli NO3 jest niskie, podnieś poziom na 20ppm. Usuń CO2 i dodaj napowietrzanie!! Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! Po upływie 3 do 4 dni odsłonić zbiornik i podmiana 30 - 50% wody. Usuń napowietrzanie i podłącz CO2 . Konieczne utrzymywanie azotu na odpowiednim poziomie.

Upewnij się , że masz dobrą cyrkulacje w zbiorniku oraz sprawdź czy dno i filtr nie są zbyt zabrudzone.

Pomocna może być w walce z sinicami czerwona/zielona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej na 100-150L. Wywar zalewamy wrzątkiem!

Wlewać po łyżce-dwie co 1-2 godziny i obserwować ryby! Dodatkowo kwas borowy (Borasol do kupienia w aptece) w ilości 1ml/L wody w akwarium.

 

z sinicami ( sinice maja specyficzny zapach wręcz smród zgniłych jabłek) to udręka sam dopiero co z nich wyszedłem najlepiej do dostosuj się do ww. porad i zwiększ obieg wody ( moc filtra) i starannie usuwaj je z roślin i ozdób, te z dna usuniesz odkurzając dno

Link to comment
Share on other sites

Opis:

Często rośnie na brzegach liści roślin wolno rosnących, powierzchni drewna i urządzeniach mechanicznych. Czasami rośnie w szybkim nurcie lub na wylocie z filtra. Rośnie w kępy czarnych pędzelków do około 0,5 cm długości.

Przyczyny powstawania:

W zbiornikach HT jest wskaźnikiem niskiego lub wahań poziomu CO2 lub zbyt słabego obiegu wody wokół roślin. Brudny filtr i dno również może być przyczyną. W zbiornikach LT często występują w związku ze zmianą poziomu CO2.

Usuwanie:

W HT trzeba zwiększyć poziom CO2 i / lub poprawić przepływ wody wokół roślin. Zeskrobać z wyposażenia i wyciąć zaatakowane rośliny ile tylko można.. Podnieść poziom CO2 powoli do 30 ppm lub więcej, należy przy tym obserwować ryby, czy nie ma przyduchy. Upewnij się, że masz dobry przepływ wody wokół całego zbiornika wraz z lekkim falowaniem powierzchni.

Jeżeli masz LT bez CO2 zmniejszenie podmian może pomóc.

Krasnorosty nie lubią wody miękkiej o odczynie Ph poniżej 6,8.

Przedawkowanie Fluorish Excel (węgiel w płynie) może je usunąć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...