Skocz do zawartości

[105] próby z sumpem - nie wiem co w nim będzie...


thefu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam;

 

Chciałbym w tym temacie podzielić się procesem zakładania nowego akwarium.

Ma to być 105l (60*35*50);

Jest to moja pierwsza próba uruchomienia akwarium ze sumpem, póki co we wszystkich zbiornikach stosowałem kubełki. Akwarium wycięte jest na zamówienie, ma wklejony komin. Obecnie kończę montaż regału, na którym akwa będzie stało.

 

Decyzja o takim, a nie innym sposobie filtracji rodziła się we mnie od kilku lat. Obecnie mam wreszcie miejsce na kolejny zbiornik, dlatego postanowiłem spróbować. Akwarium ma być typowym roślinnym zbiornikiem stylizowanym trochę na akwariach nature. Supm ma mi dać duże złoże biologiczne.

 

PLANY:

 

Filtracja: Sump wykonany na bazie standardowego 72 litrowego akwarium; w środku głównie keramzyt, trochę gąbek + zeolit;

Światło: 2x 18w (pewni daylight + fluora =====> stosuje to połączenie od dawna i zawsze działa); do tego 2 x Tornado High Lumen E27/ 6500K PHILIPS

Podłoże : ADA AmazoniaII

Pompa: albo EHEIM 1001 albo Pompa New Jet NJ 1200, jeszcze nie wiem, póki co zbieram informację, którą wybrać

CO2: butla co + dyfuzor ceramiczny;

Brak ogrzewania - mam gorące mieszkanie i skoro moje 240l chodzi bez grzałki to to też da radę.

 

Życie:

Razbory + krewety ( i chyba tyle, no może mi się odmieni)

 

jeśli ktoś posiada doświadczenie w akwariach na sumpie to proszę o rady. Jeżeli macie jakieś doświadczenie z wymienionymi przeze mnie pompami to również piszcie. W miarę postępu prac będę zamieszczał zdjęcia i krótkie opisy.

 

 

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że zastosowanie tak dużego sumpa przy takim litrażu i takiej obsadzie zwłaszcza, że będzie to akwarium roślinne mija się z celem. No chyba że chcesz dać tam ze 100 razbor i przerybić akwarium :D Już lepiej zrób w tym 72l krewetkarium.

 

Zastosowanie takiego sumpa miałoby sens z zbiornikach bez roślin typu BW lub Malawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już napisałem wcześniej chodzi o zabawę i doświadczenie. Akwaria mam od x lat ale nigdy nie miałem możliwości zastosować taką filtrację. To 72l nie nadaje się już jako "ozdobne". Jest stare i nie wygląda zbyt ciekawie. "kostka" 105l jest wykonana w takich rozmiarach, żeby pasowała do zabudowy.

 

100 razbor - > czemu nie (:P), chociaż najbardziej chciałbym tam zrobić wielką kolonie krewet (rc najprawdopodobniej).

 

A, 72l nie będzie całe złożem wyłożone. Biorę to akwarium ponieważ już je mam (kasę wole przeznaczyć na lepszą pompę lub substrat). Faktyczna objętość złoża nie przekroczy 30l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radców brak widzę oO

 

Zrobimy tak - ja napiszę co chce - to wtedy będzie łatwiej krytykować i może tak do czegoś dojdziemy.

 

W kominie wywiercone mam trzy otwory.

 

1. powrót wody z sumpa do akwa

2. Rura do wyciągania wody z akwa

3. Rura odpływowa "bezpieczeństwa"

 

Idea jest taka:

Woda z akwarium wyciągana jest przez grawitację (lewar wodny). Następnie po przefiltrowaniu w sumpie pompa wpompowuje ją z powrotem do akwarium.

Bezpieczeństwo i logika:

 

Aby zapobiec opróżnieniu akwarium przy awarii pompy/braku prądu etc. ok 5cm poniżej lustra wody w rurce wyciągającej wodę z akwa będzie mały otworek - jeżeli zasie się przez niego powietrze - lewar przestanie działać. Jeżeli pompa włączy się ponownie to woda będzie mogła przelać się przez komin i zlać z powrotem do sumpa przez "rurę bezpieczeństwa". Podobnie, jeżeli pompa jakimś cudem wpompowała by więcej wody niż odpływa z akwa lewarem - będzie ona mogła się przelać przez szczyt komina i wrócić do sumpa.

 

 

Idea prosta - moja pisanina to miesza :P

Zdjęcia robię na bierząco, ale dopiero za kilkanaście dni będę mógł je wrzucić bo mam chwilowy problem z czytnikiem kart ;/

 

krytykę czas zacząć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądałem masę projektów tego typu akwariów i najbardziej spodobał mi się ten, który chce zastosować - chyba, że ktoś przedstawi mi coś lepszego :P.

 

W tym co chcę zrobić woda nie przelewa się do komina (chyba, że w wyniku przytkania odpływu z akwa) tylko jest zasysana przez rurkę, która jest poniżej tafli wody (taki sam mechanizm jak przy spuszczaniu wody z akwarium podczas podmian). Do komina ma wlewać się "nadmiar" wody w akwarium.

Zdecydowałem (prawie na 100% już) o takim układzie, gdyż uważam, że zapewnia to:

1. Możliwość odciągania wody również z dna zbiornika, przez co zwiększa jej cyrkulację

2. Daje dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

 

 

Czy uważacie, że umieszczenie dyfuzora CO2 w sumpie to dobry pomysł??

 

 

 

EDIT:

 

Chyba, że zwiększę ruch wody w następujący sposób:

Woda z akwa będzie przelewać się przez grzebień do komina (klasyka) a powrót będzie na pomocą deszczowni zamontowanej pod wodą przy dnie - pozwoli to lepiej dystrybuować CO2 do roślin (podpatrzone w ADZIE)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o najbardziej popularnej wersji sumpa tzn. komin w akwa a w nim spływ , powrót i rewizja .

Nie zbyt rozumiem twojego pomysłu , Jak zamieścisz jakiś projekt to zrozumiem .

 

Co do dyfuzora co2 , to umieszczanie go w sumpie to chyba słaby pomysł lepiej zrobić coś takiego http://www.forum.eakwarystyka.eu/files/ ... 07_890.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie koncepcje mam i nie potrafię zdecydować:

 

post-10043-13685165042216_thumb.jpg

 

zalety:

1. wg mnie większa cyrkulacja wody

2. układ wydaje się dość "bezpieczny"

3. dobre napowietrzenie wody

 

post-10043-13685165042588_thumb.jpg

1. prostota wykonania i działania

2. dobra dystrybucja co2 (zamierzam dać dyfuzor do sumpa - czekam na opinie) do roślin

 

 

chyba, że macie inne pomysły, chodź wolał bym aby dzielić się doświadczeniem, a nie wizjami :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...