Skocz do zawartości

[200L] Low-Tech


kacperkrzyz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na forum od tygodnia to wypadało by i swoje akwarium pokazać. Więc tak:

 

-Zbiornik 200L standardowy czyli 100x40x50 szkło float 6mm

 

-Oświetlenie 3x30W + odbłyśniki (6500K, 6500K, 8000K) przez 12h dziennie

 

-Ogrzewanie obecnie grzałka wyjęta, ale używam Aquael Comfort Zone 100W

 

-Filtracja Aquael Unimax 250 (biolog) oraz Aqua Szut Turbo 550 (mechanik)

 

-Nawożenie oraz CO2 nie podaję (w LT się nie nawozi)

 

-Karmienie 2x dziennie Bio-Vit, Ovo-Vit, Ichtio-Vit, Granulat Spirulina.

 

-Podłoże ziemia na dole, piasek na górze, łącznie 6-7cm grubości

 

-Obsada 29 Razbor klinowych, setki krewetek babaulti, kilkanaście redek, kilka white pearli i kilka amano

 

-Rośliny: Wgłębka, Rzęsa, Limnophla Sessiliflora, Strzałka Skrzydlasta, Kryptokoryna Brązowa, Duży heniek, Najas, Hygrophla Polysperma, Hygrophila Difformis, Hygrophla Corymbosa, Rotala Rotundifolia, Bacopa Caroliliana, Stringy Moss (Mogłem zapomnieć o jakimś gatunku, gęsto mam to zarośnięte i nie wszystko dojrzę).

 

-Tło Czarny Brystol

 

-Podmiany wody 10% tygodniowo, dna nie odmulam (nie ma z czego odmulać).

 

-Parametry: pH 7,6 ; NO3 15-20 ; Temp. 26*C

 

Zdjęcie z dzisiaj, słaba jakość, telefonem robione, ale coś widać.

 

Dołączona grafika

 

EDIT: Wiem że to nie giełda, ale chyba mogę tu dopisać że mam nadwyżki roślin i krewetek i osoby chętne mogły by się zgłosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo wszystkiego, tej samej wysokości. Poprzycinaj niektóre rośliny, stworzą ładne kształty. Faktycznie to nie giełda, ale akurat na pierwszy rzut oka pomyślałam sobie o akwarium sklepowym, w którym trzymane są roślinki na sprzedaż. Jak przytniesz to i owo, od razu zmieni się dużo w wizu akwarium. Nie twierdzę, że jest złe, jest ładne, zadbane (widać, że roślinom i rybom jest dobrze). Jest to jeszcze chyba jednak nie to). Może będą zmiany, może nie- Twój gust, Twój wybór ;) . Jak pomyślisz nad zmianą, czekam na nową fotkę. :)

 

ps. wykorzystaj jakoś ciekawie tą wolno pływającą wgłębkę. Szkoda żeby się "marnowała".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam że szkoda mi coś wyrzucać jeśli to się może komuś przydać, a w wakacje jak na złość nikt nie chce roślin nawet za darmo. Po prostu nie mógł bym wyrzucić tyle zieleniny do kosza. Jak mi rośliny schodziły to najas był tak do 30 cm przycięty (po prawej), limnophila była minimalnie krótsza niż na zdjęciu a hygrophila polysperma i corymbosa dotykały tafli wody. Ja właśnie lubię jak jest gęsto roślin, domyślam się że jakiś korzonek większy by się przydał (jest 1, ale mały) no i może coś pływającego typu pistie (tak z 3 do 5 sztuk). Obsadę chciałbym uzupełnić o dwie parki ramirez, ale nigdzie w okolicy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że w LT bez wspomagaczy rośnie, ale ja jakoś jestem do techniki przywiązany :)

 

 

W takim razie pomyśl o RO, najtańsze można kupić za ok 150zł (ja płaciłem ok 120), a efekty boskie. U mnie PH spadło z 7,6 do 6,4 w ciągu miesiąca regularnych podmian. A jak potem zacząłem CO2 podawać t się zupełnie ustabilizowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Przepraszam za post pod postem, ale poprzedniego nie da się usunąć, a gdybym go tylko edytował to temat dalej byłby zakopany. Innego wyjścia by go odświeżyć nie widziałem. Jeżeli dla któregoś moderatora to nie odpowiada to może poprzedni post usunąć, a ten zostawić.

 

W akwarium dużo się pozmieniało, w piątek 16.12 założyłem instalację CO2 (butla 1,5kg, reduktor, zaworek precyzyjny, zaworek pz, licznik bąbelków, dyfuzor ze spiekiem ceramicznym, wężyk PU i przyssawki), może z czasem dojdzie elektrozawór. Myślę o filtrze RO, ale nie wiem czy będzie mi potrzebny, obsada która aktualnie jest nie potrzebuje innych parametrów. Zaczynam również nawozić, od kilku dni Makro, czekam aż przyjdzie mi nawóz mikro (kwestia 2-3 dni roboczych). Wiem że z akwarium LT ma to już nie wiele wspólnego.

 

Wygląda to teraz mniej więcej tak (świeżo po przycince):

Dołączona grafika

 

Przed przycinką było tak:

Dołączona grafika

 

Mam sporo pytań, może odpowiecie chociaż na część:

-Jakieś wskazówki od jakich dawek (ile ml nawozu i ile bąbelków/s) na początek?

-Czy światło 80W T5 + odbłyśniki będzie nadal wystarczające przy podawaniu CO2 i nawożeniu?

-Czy takie podłoże może być w zbiorniku z CO2 i nawożeniem? (ziemia przykryta piachem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

Ja myślę ze nawożenie makro jakieś 2ml, mikro 1ml. Ja mam 128l akwarium i podaje nawóz zwykły i makro+fe, nawóz zwykły podaje 1ml, a makro+fe podaje 1,5ml i podaje easy life easycarbo bo z bimbrownia co2 mi nie wychodziło, wieś wolałem już te easy life easycarbo i jest ok. Jeśli chodzi o co2 myślę ze od 5 do 10 bąbelków było by ok, ale ja tam nie wiem wieś niech ktoś inny na ten temat powie. A i ziemia + piasek może byś jak najbardziej w akwarium.:P

 

Podaje mój poradnik jaki mam do wyliczanki dawkowania makro

 

DAWKOWANIE MAKRO na 200L akwarium:

 

PIERWSZY TYDZIEŃ

1,8ml 36 kropli

 

OD DRUGIEGO TYGODNIA

2,5ml 50 kropli

 

POWYŻEJ MIESIĄCA

4,3ml 86 kropli

 

JEŻELI ZAPOMNISZ PODAĆ NAWÓZ, NASTĘPNEGO DNIA PODAJ ZWYKŁĄ DAWKĘ NIE PODWÓJNĄ !!!

 

Przy oświetleniu powyżej 0,5 wata na litr wody dawkę można zwiększyć.

 

Pierwsze dwie dawki są zalecane w wskazanej ilosci natomiast dawkę (powyżej miesiaca) można zwiększyć

W bardzo mocno zarośniętym akwarium podawaniu CO2 i silnym oświetleniu

Dawka może być stopniowo zwiększana nawet do 100% wyjściowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zauważyć że mój zbiornik jest prawie 2x większy, a ilość roślin to już nieporównywalnie większa, mam całe dno bardzo gęsto zarośnięte.

 

Ze światłem nie wiem jak traktować te 0,4W/L, wcześniej miałem 2x30W T8, teraz jest 2x39W T5 i jest dużo jaśniej, mimo że mniej Watów.

 

Te CO2 5-10 b/s to trochę z kosmosu wzięte, wszędzie się czyta że ma być 1-2b/s (ale to wiadomo zależy od jakości dyfuzora, światła, nawożenia...), i z czasem można nieznacznie zwiększyć. Jak na razie podaje 2b/s to.

 

Jeżeli podajesz ile ml nawozów dawkować to nie zapomnij napisać jak go rozrobić, przy nawożeniu metodą EI podaje się suche sole, a nie odmierzę 20 kropel proszku...

 

W ciągu najbliższych 2 tygodni dojdą nowe rośliny (część starych wyrwę/wytnę):

-Ludwigia green

-Ludwigia repens

-Didiplis Diandra

-Eleocharis acicularis

-Pogostemon Erectus

 

Edit:

Gdybyś się pytał czemu nie kupię gotowego nawozu makro tylko bawię się w te sole. Wiem przede wszystkim ile czego podaję i sam mogę ustalać proporcje. Np. mam niedobory potasu i azotu, za to fosforu już nie i nie ma potrzeby lać wszystkich 3 tak jak jest w gotowym nawozie (przykład zmyślony, aktualnie nie mam niedoborów odkąd nawożę solami). Ekonomicznie też jest to uzasadnione, za 5zł kupię zestaw soli (same makro), który starczy nawet na rok w 200L, a za 5zł to mogę kupić też buteleczkę 30ml nawozu którą zużyję w tydzień albo krócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, ale docelowo kryptokoryn tam nie będzie, mają po 25-30cm a na 1 plan to trochę za wysoko. Kwestia kilku dni jak na 1 planie będzie duży heniek, sagittaria i Eleocharis acicularis tylko jeszcze nie wiem jak je porozmieszczać.

 

Przez 2 godziny wyrywałem sagittarie i kryptokoryny, dopiero 30x15 cm wyczyszczone, a roślin są ogromne ilości. Będę musiał dosypać trochę piachu bo ziemia wylazła na wierzch przy wyrywaniu kryptokoryn (ile się dało to odessałem).

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zmieniać tytuł tematu? Low-Tech to już nie jest skoro jest butla i nawozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzeń będzie, mam ochotę na tego, ale jakoś szkoda mi kasy (jeszcze nie wiem czy kupię). http://allegro.pl/korzen-japonski-do-ak ... 20958.html

 

Jest gdzieś daleko na 3 planie siatka z pelią i kawałek drewna z phoenix mossem.

 

A skałki to jeszcze nie wiem, nie mam w planach.

 

W ogóle jakoś nie mam wizji jak to ma wyglądać po dodaniu korzenia, gdzie go umieszczę, gdzie posadzę rośliny które mam zamiar kupić (Ludwigia green, Ludwigia repens, Didiplis Diandra, Eleocharis acicularis, Pogostemon Erectus) itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej plaży za kilka dni nie będzie (a może za kilka godzin...) nie wiem po prostu co tam sadzić, czy dużego heńka, czy Eleocharis acicularis (będę go miał za jakieś 2 tygodnie), czy sagittarię subulatę). Wolałbym niski ten 1 plan więc raczej będzie to heniek, ale jeszcze muszę pomyśleć na ten temat.

 

Nie wiem jeszcze czy wykorzystam kryptokoryny na np. 2 plan czy je na coś wymienię/sprzedam. Tak samo pozostałe rośliny, będzie spore przemeblowanie, nie wiem jak się skończy bo pod piachem jest ziemia i przesadzanie roślin wiąże się z jej wydobyciem na powierzchnie, a tego należałoby unikać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzenie już kupione, 8 sztuk zamówiłem 6 takich, ten i ten.

 

Większość roślin które są obecnie będzie musiało szukać nowego lokum, nowe plany wyglądają tak:

Dołączona grafika

 

Teraz czekam głównie na rośliny, bez nich nie bardzo mogę cokolwiek zmieniać, a strach teraz coś zamawiać tyle czasu idzie (zamówię na początku stycznia).

 

Nazbierałem trochę kamyków. Ułożone na kartce A4 (30x21cm):

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...