Jump to content

Powstanie glonów, nadmierna ilość subst.odżywczych,oświetl.


kali555
 Share

Recommended Posts

Załóżmy, że w akwarium dozuje się CO2, plus wszystkie potrzebne pierwiastki potrzebne dla roślin w określonych, dobrze dobranych ilościach. Pojawia się pytanie, czy przy zbyt słabym oświetleniu, jest możliwy wysyp glonów (nawet w dojrzałym już zbiorniku)?

Wiadomo jest, że w takim przypadku, rośliny nie nadążą z przyswojeniem sobie subst.odżywczych bez lepszego oświetlenia, więc nadmiar tych subst. będzie musiał się gdzieś odłożyć, czyli będzie to inaczej tzw. pożywka dla glonów.

 

Wnioski mogą być takie:

 

1.) Ograniczenie podawanych nawozów, plus odrzucenie CO2, powinno zapobiec rozwojowi niepożądanych glonów (To wszystko bez zmian w oświetleniu).

2.) A szybszą drogą do pozbycia się problemu, będzie dołożenie dodatkowych świetlówek. Dzięki temu lepszy przyrost masy roślinnej, zapobiegnie dalszemu rozwojowi glonów. Innymi słowy: rośliny zabiorą pożywkę glonom.

Link to comment
Share on other sites

CO2 nie odrzucamy, zwiększamy ilość W/L wody. Nawozy dozujemy jak dozowaliśmy o ile nie dozowaliśmy zbyt dużo.

 

Wysyp glonów jest możliwy w każdym zbiorniku nawet w tym gdzie oświetlenie jest zbyt słabe. Gdy roślinki nie nadążają z przyswajaniem pierwiastków mogą, ale nie muszą pojawić się glony i to zależy także od poziomu CO2, od kondycji roślinek a także od obsady. Aby roślinki dobrze przyswajały pierwiastki musimy podawać także potas.

 

Nawozy odrzucamy tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że to one są główną przyczyną. Na pewno nie odrzucamy na stałe tylko na jakiś czas, po czym dozujemy od 1/3 dawki.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...