Skocz do zawartości

Lampka biurkowa.


Rekomendowane odpowiedzi

Siemka.

 

Piszę tego posta aby się dowiedzieć dlaczego nie warto stosować lampek biurkowych do oświetlenia akwarium?

 

Z tego co widzę jak bym kupił 20W żarówkę halogenową to światła w moim 25l powinno być ok. Czy nie warto ich stosować poprzez barwę czy dlaczego?

 

 

Z góry dzięki za odp.

 

PS. Czy do średnio wymagających roślin wystarczy 8W w 25l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bym dał słabszą?

Kiedyś kombinowałem z halogenkami, w większym zbiorniku.

 

Efekty:

+ wizualnie, bije to wszystkie pro t5 extra świetlówki na głowę, odblaski, załamania światła, ot mikro słoneczko, efekt super.

- nagrzewanie się wody, po godzince świecenia kilka stopni w górę. W zimie bez ogrzewania jest to fajne, ale w lecie...

- światło nie było mocniejsze niż przy adekwatnych świetlówkach, a zaczęły się glony których nie szło ogarnąć, głównie okrzemki.

 

Gdyby to było duże BW, gdzie glony to rzecz pozytywna, zielska specjalnie nie ma, ciepłe światło jest premiowane, to można by pomyśleć... o zwykłych żaróweczkach, odpowiednio oddalonych od tafli wody, tak że problem nagrzewania odpada. Silnego światła tam nie trzeba, no i nie musi być to główne jego źródło, a efekt super, ale chyba masz inny "target". ;)

 

Daj normalną, energooszczędną żaróweczkę 6500K i będziesz zadowolony. 8-11W. Przeliczniki przy małych i dużych zbiornikach nie bardzo się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj normalną, energooszczędną żaróweczkę 6500K i będziesz zadowolony. 8-11W. Przeliczniki przy małych i dużych zbiornikach nie bardzo się sprawdzają.

Mam oprawę meblową 8W tylko nie wiem czy wystarczy. Nie chcę ładować kasy w to akwarium gdyż chodzi mi głównie o to czy dam sobie rade z roślinkami, a jak już będę dawał rade to aby roślinki mi się rozrosły i pójdą do większego akwa ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...