Jump to content

Kiryśnik Czarnoplamy - problem z wąsami

Recommended Posts

Witam

Od dluższego czasy moje 2 kiryśniki czarnoplame mają postrzępione pletwy oraz odpadły im wąsy i maja końcówkę lekko białe. Nie wiem jak z tym sobie poradzić mimo podmiany wody ok 1/2 zbiornika i rozpuszczenia soli akwarystycznej przy podmianie.

Akwarium 62l.

Obada:

2 kiryśniki czarnoplame

3 węgorki

2 bocje

1 brzanka

1 czarny neon

2 hokejowki

1 tetra

Wodę swego czasu wymieniałem co 2 tygodnie po połowie zbiornika, jednak od jakiegoś czasu nie mam czasu i robię to średnio raz w miesiącu. Parametrów wody nie mierzyłem bo nie mam specyfików do tego.

Temperaturę w akwa mam na poziomie 24 C ale teraz podniosłem ja do 28C.

Bardzo proszę o pomoc ponieważ chciałbym pomóc rybkom.

Gost: Używaj polskich znaków!

witam nowego forumowicza .

może za ostre podłoże - twoja obsada fatalna trzymasz

2 kiryśniki czarnoplame-do oddania

3 węgorki-do oddania

2 bocje- stadna min.6 (jaki rodzaj ) jeżeli wspaniała do oddania

1 brzanka-stadna min.6 (jaki rodzaj )

1 czarny neon-stadna min.10

2 hokejowki-stadna min.10

1 tetra-stadna min.10 (jaki rodzaj )

Zlituj się nad nami i przynajmniej włącz jakiś słownik. Ja wiem, że forum to nie lekcje polskiego, ale regulamin nie przewiduje takiej wolności słowa. Następne tego typu byki będą skutkowały ostrzeżeniem - jano

Obada:

2 kiryśniki czarnoplame

3 węgorki

2 bocje

1 brzanka

1 czarny neon

2 hokejowki

1 tetra

Wątpię żebyś miał odpowiedni gatunek brzanek oraz tetry więc pobiłeś nie jednego. Żadna ryba nie nadaję się do tego litrażu...

Co do obsady,to wiesz już że jest tragiczna.

Ja dodam do tego,że podmiana wody 50% co miesiąc,a nawet co dwa tygodnie to nie jest dobry pomysł.

Myślę,że parametry wody tez masz tragiczne.

Nie wiem czy ma to związek z objawami u kiryśników,ale jest to bardzo prawdopodobne.Może jakieś foto tych ryb?

Jeśli idzie o podłoże to na pewno nie jest zbyt ostre.mam w tej chwili JBL Manado (Dołączona grafika i węgorki uwielbiają się w nim zakopywac a i dla kiryśników jest łagodne.

Co do obsady zgodze się że jest tragiczna ale tak jest jak każdy znajomy kupuje i daje TObie rybke do akwarium bo wie że takowe posiadasz to nic na to nie poradze.

Uściśle obsade rybek:

2 bocje ( jedna wspaniała druga tygrysia)

1 brzanka sumatrzańska

1 tetra cesarska.

Te ilości ryb dlatego są takie dziwaczne bo niektóre przez okres 2 lat pozdychały.Zostały najsilniejsze gatunki;)

NIe wiem czy pisałem ale nie wchodzi w gre sytuacja ze ktoraś z innych ryb je podgryza-sumiki niepodzielnie rządza akwarium ale sa bardzo leniwe i nikomu nie wchodzą w parade-chyba że jest pora karmienia to pochłaniają wszystko jak odkurzacz nie patrząc kto sie nawinie;)

Poniżej przedstawiam zdjęcia rybek-mam nadzieje ze cos na nich widac istotnego.w razie czego moge postarać się jeszcze bardziej o lepsze zdjęcia.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0c93053c9922ec46.html

Zauważcie ze sumik na górze ma zniekształconą płetwę tylnią.Wcześniej była bardziej postrzępiona ale teraz juz sie to jakos unormowało. Natomiast ewidentnie widać jak ten na dole nie ma prawie już w ogóle wąsów :( Jest jeszcze jedna dziwna rzecz-od jakiegos czasu te ryby przesiadują prawie cały czas w 1 miejscu na listku rośliny nad taflą wody-jedym słowem coś im sie pomieszało i z rybek przydennych stały sie przypowierzchnowymi.

Sprawdzaj długość wąsów wokół otworu gębowego tych rybek. Gdyby się okazało, że stają się krótsze, oznacza to, że podłoże jest brudne i infekuje wąsy.

to znalazłem gdy czytałem o kirysku spiżowym może to jest przyczyną .

wąsy juz od dluzszego czasu sa na takim samym poziomie czyli prawie wcale ich nie ma.dzis zobaczylem jednak ze jest coraz gorzej i jesli czegos nie zrobi i nie pomoge to chyba zdechna:(zobaczcie na te 2 zdjecia:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/750f67562e98c567.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/71eecd965919604e.html

jak widac od gory rybka na karku ma biala plame i malo tego na jego ciele i wokol tej plamy sa widoczne przekrwione miejsca lub cos co tak wygląda.co to moze byc? jest naprawde kiepsko,prosze o pomoc i z gory dziekuje.na poczatku sadzilem ze to martwica płetw ale teraz juz sam nie wiem.

Czy na tych białych plamach jest coś w rodzaju nalotu/meszku/watki?

Podejrzewam pleśniawkę.

Jeśli tak to poczytaj w Google jak ją leczyć,ja stosowałem roztwór nadmanganianu potasu(tzw.pędzelkowanie).

Co do wąsów,to możliwe że sumatra je obgryzła.

A nie uważacie że objawy bardziej przypominają fleksibakterioze? Jak tam z twoją filtracją jest? Ruch wody jakiś tam masz, tafla faluje? Rzadko robisz podmianki i skoki parametrów mogą doprowadzić do choroby. Te ciemnie cienkie niteczki na podłożu to rybie kupy? Odmulasz jakoś to?

Ja bym się jednak skłonił w kierunku fleksibakteriozy niż pleśniawki.

pleśniawka raczej nie bardzo-na zdjęciu tylko widać jakby był na ich ciele nalot ale w rzeczywistosci tego nie ma.

co do ruchu wody to mam filtr zewnetrzny który sprawia ze jednak ten ruch jakis jest.

na dole to nie sa kupy ani zabrudzenia tylko dalem im ochotke i akurat na zdjeciu ja widac.

Jeśli to fleksibakterioza to:

- trypaflawina: 3 kapiele czas kapieli 8 godzin

- chloromycetyna: 40mg /1L czas kapieli 10-20 godzin.

Jeśli z rybą naprawdę jest źle to należało by ja uśmiercić(według wielu mądrych książek). Jednak zawsze warto pomęczyć się i rybę jakoś odratować. Trypaflawiny tak z 1/5 dawki mógł byś wlać do akwarium żeby odkaziła lekko pozostałą część obsady - za to mnie ktoś zaraz zjedzie:)

Share

• Create New...