Skocz do zawartości

Krystalizacja - oczyszczanie soli nawozowych - do zamknięcia


kali555
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie. Dziś postanowiłem się wybrać do ogrodniczego... Tak, ogrodniczego :) Nie pomyliłem się. Zacząłem się interesować solami nawozowymi i doszedłem do wniosku, że to co można z nimi zrobić ma sens. Jako tako, sole te w postaci jakiej oferują sklepy ogrodnicze, nie nadają się do akwa. ale... no właśnie. W procesie zwanym krystalizacją, można je oczyścić i doprowadzić do stanu, w którym mogą być spokojnie stosowane w akwarium.

Na początku wziąłem się za prosty do skrystalizowania K2SO4 - siarczan potasu. Wszystko odbyło się wedle instrukcji, którą gdzieś na necie dopadłem, z jednym niewielkim ,,ale,,. Mianowicie, podczas przelewania nasyconego już roztworu przez watę gęsto ubitą, doszło do zbytniego naporu wody, i wata razem z resztą nieprzepłukanego roztworu dostała się do czystego już roztw. w drugim naczyniu. Mam pytanie w związku z tym, czy ta niewielka ilość, która nie została przesączona przez watę, może w przyszłości źle wpłynąć na obsadę.

 

Podam jeszcze gwoli ścisłości ile tego miałem.

K2SO4 - dokładnie 2kg

ok. 10l. wody

( ilość nie przesączonego roztworu, która przedostała się do ,,czystego,, , jakieś 750 ml.

Roztwór w pełni nasycony - część nawozu się nie rozpuściła.

Wiem, ktoś może napisać, że mogłem przelać jeszcze raz, i zgodzę się w zupełności. Ale zabrakło mi waty :D A chciałem to jeszcze na ciepło zrobić.

 

Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. ..

Super że czyścisz nawóz ogrodniczny.

 

Najprawdopodobniej usunąłeś z niego frakcję stałą - która i tak wyląduje w filtrze lub na dnie :).

Również zmniejszyłeś zagęszczenie związków słabiej rozpuszczalnych w wodzie niż K2S04.

Czy czytałeś pierwszy link z google drugi "akapit"? http://www.google.co.uk/search?client=opera&rls=pl&q=sens+oczyszczania+nawozu+do+akwarium&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

 

Sam stosuje opcje pierwsza z pierwszego linku http://www.google.co.uk/search?client=opera&rls=pl&q=Naw%C3%B3z+s%C5%82abo+oczyszczony&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

 

Dla mnie wystarcza :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...