Skocz do zawartości

CO2 - 0,28 W/L


kali555
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie odnośnie dozowania CO2 w akwa. gdzie światło wynosi 0,28 W/L. Czy to nie mija się z celem. Wiadoma rzecz, że po przekroczeniu granicy 0,5 W/L, wzrost masy roślinnej będzie szybszy, rośliny przyspieszają.

Przeczytałem w jednym temacie, że są sytuacje, kiedy nawet przy znikomym oświetleniu występują niedobory CO2. W związku z powyższym, chciałem zapytać, jak to się ma do tego co mówi większość, że tylko powyżej 0,4 lub lekko poniżej, CO2 ma sens. Czy w takim razie dozowanie dwutlenku przy słabym oświetleniu nie będzie miało skutków ubocznych? Jak to może wpłynąć na obsadę :)

Przykładowe dane zbiornika:

 

126l. ośw. 2 x 18 W

Rośliny:

Elodea - duża ilość

Echinodorus bleheri - 1 szt.

Cryptocoryna nana - 5 szt.

Nawożenie dodatkowe - Planta Min raz w tygodniu w dawce 7 ml, po każdorazowej podmianie wody.

Obsada: Mieczyki 6 szt.

Kiryski - tymczasowo 3 szt.

Grzałka - termostat Elite

Filtr Aquael Turbo Filter 650

 

Spodziewam się, że większość powie, że pomysł z CO2 przy takim świetle mija się z celem, ale mile widziane też inne opinie :)

 

Pozdrawiam

------------------------

Edit

 

Odp. do kacperkrzyz

A co jeśli roślin jest znaczna ilość? Czy to, że w nocy rośliny pobierają tlen a w zamian oddają CO2, wystarczy im na kolejny dzień? W sensie, czy ilość wyprodukowanego CO2 będzie w proporcjonalnej wielkości do zapotrzebowania na dzień kolejny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma tu większego sensu podawanie CO2, rośliny przy takim oświetleniu bardzo wolno by je przyswajały (a co za tym idzie w małych dawkach). Rośliny same produkują CO2 w nocy (podczas oddychania), ryby podczas oddychania również produkują CO2, może i nie są to wielkie ilości, ale i nie ma wielkich zapotrzebowań na CO2 w akwarium z takim oświetleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie wpisz w google " fotosynteza i oddychanie komórkowe u roślin" albo jakieś podobne hasło, ja o tym miałem w 1 czy 2 klasie liceum. W dzień gdy rośliny mogą fotosyntezować to wytwarzają tlen, a w nocy ten tlen pobierają i wytwarzają CO2.

 

Edit: Się nawet sam więcej dowiedziałem po przeczytaniu artykułu o oddychaniu roślin, one oddychają całą dobę, z tym że w dzień same produkują sobie tlen, a w nocy pobierają go z atmosfery. CO2 wydalają tylko w nocy, w dzień jest ono potrzebne do produkcji tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewam się, że większość powie, że pomysł z CO2 przy takim świetle mija się z celem, ale mile widziane też inne opinie :)

 

Nie wydaje mi się by były inne opinie na temat stosowania CO2 przy tak niskim oświetleniu. Ale może ktoś się odważy i wysunie szaloną teorię na powyższy temat ;)

W każdym razie CO2 odpada, ale można zastosować węgiel w płynie (np. EC, Planta Gainer Carbo, Brightwell Aquatics FlorinAxis itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś z was dozować CO2 przy małym świetle, czy tylko powtarzacie obiegowe mity? Prawdopodobnie to drugie.

 

Dozowałem CO2, w formie EC w baniaku dużo poniżej standardowego 0.3W/l, przy kilku badylach. Okazało się że CO2 i tak było składnikiem limitującym i jego podawanie spowodowało szybszy wzrost roślin. Wyraźnie szybszy, ale daleko do skoku powyżej >0.5W/l i super nawożeniu. Dodatkowo jak chodzi szczególnie o bimbrownie, to trzeba kontrolować sytuację bo łatwo z tym przesadzić. Dlatego bardziej w takiej sytuacji, do małego zbiornika ze słabym światłem polecam EC.

A co jeśli roślin jest znaczna ilość? Czy to, że w nocy rośliny pobierają tlen a w zamian oddają CO2, wystarczy im na kolejny dzień?

Nie, rośliny produkują mniej CO2 niż pobierają, inaczej by nie rosły. Większa ilość roślin potrzebuje znacznie więcej CO2. Węgiel jest składnikiem budulcowym. Zresztą to CO2 wyprodukowane przez noc, do południa się zużyje. Równie dobrym producentem CO2 jest spora obsada... ale i mimo tego są zwykle braki. Dodatkowo CO2 łatwo wybijać z wody przy wydajnej filtracji/napowietrzaniu/ruchu tafli wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Dozowałem CO2, w formie EC w baniaku dużo poniżej standardowego 0.3W/l, przy kilku badylach. Okazało się że CO2 i tak było składnikiem limitującym i jego podawanie spowodowało szybszy wzrost roślin. Wyraźnie szybszy, ale daleko do skoku powyżej >0.5W/l i super nawożeniu. Dodatkowo jak chodzi szczególnie o bimbrownie, to trzeba kontrolować sytuację bo łatwo z tym przesadzić. Dlatego bardziej w takiej sytuacji, do małego zbiornika ze słabym światłem polecam EC.,, ----- Atreyu

 

Czegoś tutaj nie rozumiem Atreyu, przecież CO2 to gaz, a EC to węgiel w płynie :) Ale przyjmijmy umownie, że zbliżone pojęcia. Sporo ludzi na EC mówi CO2 w płynie, więc niech tak będzie. Nie ma co się czepiać szczegółów. Tak myślałem, że większość napisze, że to zły pomysł z CO2. Poczekam na rezultaty. I tak pasowałoby dorzucić jakieś 36W.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś z was dozować CO2 przy małym świetle, czy tylko powtarzacie obiegowe mity? Prawdopodobnie to drugie.

 

Nie próbowałem. Ale nie jest to żaden mit skoro osoby znające się na rzeczy odradzają stosowanie CO2 przy niskim oświetleniu. Z reszto sam odradzasz podawanie CO2 w formie gazowej a proponujesz węgiel w płynie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie jest to żaden mit skoro osoby znające się na rzeczy odradzają stosowanie CO2 przy niskim oświetleniu.

Kto? ;)

Swego czasu chyba Emi [ale nie jestem na 100% pewien] na forum też udowodniła że podawanie węgla poniżej 0.5W/l też ma sens.

Z reszto sam odradzasz podawanie CO2 w formie gazowej a proponujesz węgiel w płynie.

Węgiel w płynie, co2 w formie gazowej, nieważne.

Odradzałem bimbrownie tylko ze względu na niekontrolowaną produkcje CO2, która może być za duża przy takim świetle. Butla się nie opłaca. Natomiast EC i inne preparaty tego typu dozuje się bardzo dokładnie i nie są toksyczne nawet w dużych dawkach [w bardzo dużych są śmiertelnie trujące, ale wielkie stężenia, dużo większe niż 10x maksymalna zalecana dawka przez producenta].

 

Co potrzebują i używają rośliny jako składnika budulcowego? Co łączy CO2 i C5H8O2? C - Węgiel. Aldehyd jest po prostu formą lepiej przyswajalną, a sam związek ma pewne dodatkowe fajne właściwości, ale skutek jest ten sam. Zielsko potrzebuje węgla, brakuje go zwykle w baniakach, nawet przy słabym świetle, a czy go dostarczymy przez preparat czy gaz, nie ma znaczenia. Zielsko dostaje brakujący składnik budulcowy, który do tej pory był limitowany i lepiej rośnie. Natomiast sam, w ramach poprawki i uzupełnienia teraz stwierdzam że błędem jest mówienie że dozuje się CO2 przez EC, to węgiel w innej formie.

 

Doświadczenia - sprawdziłem, u mnie dozowanie węgla powodowało fajny skutek poniżej standardowego światła. Czekam na doświadczenia innych, bo że ktoś tam, gdzieś tam to słaby argument. :P

 

Prawdą jest że dozując węgiel w baniaku ze słabym światłem, nie uzyskamy spektakularnego efektu jak przy nie wiadomo jakim świetle.

Nie prawdą jest że efektu nie będzie wcale.

Ot tyle w kwestii mitów. ;)

Jeśli chcesz dołożyć oświetlenia podawanie EC.mija się z celem ponieważ będziesz musiał podawać dosyć duże ilości tego specyfiku żaby zapowiedz rozwojowi glonów.

Przy słabym świetle i małym baniaku? :P

Niekoniecznie.

 

EC ma działanie antyglonowe, w dużych ilościach samo w sobie, nie tylko wynikające z szybszego wzrostu roślin i pobierania przez nie nadmiarowych składników odżywczych. Wcale problemu z glonami być nie musi, czy to bez EC, czy to z małymi dawkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto? ;)

Swego czasu chyba Emi [ale nie jestem na 100% pewien] na forum też udowodniła że podawanie węgla poniżej 0.5W/l też ma sens.

 

Wszędzie się spotkałem się z takimi opiniami, mniej i bardziej doświadczonych akwarystów. Mniejsza z tym. Nie napisałem, że CO2 przy mniejszym oświetleniu jest zabronione, tylko uważam że nie ma sensu go stosowanie (tak jak sam napisałeś nie opłacalne-butla, bimbrownia np. problemy z utrzymaniem pH) i lepiej zainwestować np. EC.

Ogólnie czynniki takie jak światło i CO2 nawzajem się jakby uzupełniają. Ni jaki Pedersen dowiódł, że wysoki poziom jednego czynnika kompensuje niedobór drugiego i na odwrót.

"Co łączy CO2 i C5H8O2?" - Atreyu

To że bez CO2 nie wytworzyła by się w roślinach glukoza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak kupno butli z czasem się zwróci

Po ilu latach? :P

Mówimy o całkiem dużym baniaku.

 

Butla w małym baniaku IMHO ma sens, gdy za rok/dwa planujemy kilkusetlitrowy typowy holender, bo obecnie nie mamy na niego miejsca i chcemy już kompletować sprzęt. Butla ze wszystkim, wychodzi wtedy drożej niż całe małe akwarium, z dobrym filtrem, oświetleniem, podłożem, zielskiem. Sens butla jak najbardziej w małym baniaku ma, ale czy ekonomiczny?

 

Jeszcze się nie spotkałem z przypadkiem żeby ktoś przedawkował EC. Chyba nakrętka z dozownikiem musiałaby odpaść podczas podawania żeby takie coś zaszło. :P

Natomiast z butlą trzeba by było bardzo uważać. Zagazować ryby łatwiej niż zatruć aldehydem. Dodatkowo w kwestii ekonomicznej, tak jak butla starczyłaby na bardzo długo, to EC też by starczyło. Im mniejszy baniak tym EC ma większy sens.

 

W przypadku omawianym przez nas owszem można dać butle, ale po co taka inwestycja skoro efekt będzie, ale nie spektakularny? To samo można mieć przy bimbrowni/EC przy nieporównywalnie mniejszych kosztach na starcie. A już najlepszy efekt by się uzyskało, w cenie pełnego zestawu CO2: dokładając oświetlenie i budując bimbro. ;)

Myślę nawet że bimbrownia, przy słabym świetle i mniejszym zapotrzebowaniu na CO2 ma sens nawet w większych baniakach, niż do jakich z reguły jest polecana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Niewielkie sprostowanie

 

Producent podaje litraż zbiornika, ale nijak to się ma do rzeczywistej pojemności. Miałem okazję policzyć ile dokładnie mieści się wody w moim zbiorniku. Netto wychodzi jakieś 88,4 l. Czyli, inaczej mówiąc, w dotychczasowych obliczeniach, sugerując się tym co podał producent akwa. byłem w błędzie przeliczając W/L. Nie wiem jak większość przelicza swoje oświetlenie w stosunku do litrażu, ale postanowiłem wziąć poprawkę, i nie dzieląc przez 126, a przez 88,4, otrzymałem wynik 0,49W/L. Powiem jeszcze, że dołożyłem jedną świetlówkę 8W.

Czyli 44W/ 88,4 L = 0,49 W/L

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to Ty jesteś w błędzie i to dość poważnym. Licz do pełnej objętości pustego akwarium, nie ile wody wchodzi. Gdyby wszyscy tak liczyli, to mało kto miałby problemy z niedoborami światła.

No chyba że jest to profil, ale ilość potrzebnego światła w profilu, a podobnym wymiarami standardowym akwarium jest podobna.

 

Przelicznik W/l jest bardzo umowny, powinno się to wszystko choćby w lumenach robić. W/l da się policzyć ile wychodzi mniej więcej, nie spisuje się to w małych i dużych baniakach, nie bierze to pod uwagę odbłyśników, różnic wydajności danych modeli świetlówek, ale lepsze to niż nic.

Na standardowych świetlówkach, prawie zawsze ma się ok. 0.3W/l.

 

Jeśli to baniak prosty 126l to z dołożoną świetlówką masz w zaokrągleniu 0.35W/l. Nie wiele to dało. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu, właśnie się zastanawiałem nad tym. Bo tak jak pisałem wcześniej, sugerując się pojemnością 126l. byłem zawsze przekonany, że oświetlenie jest zbyt skromne, i tak jak mówisz, zbliżone do 0.28 W, w zaokrągleniu mówmy o 0.3.

Czyli jeśli teraz, po dołożeniu tych 8W mam 0.34W, kolejne dołożenie 8W, wystarczy? Będzie jakieś 0.41W. Cały czas mam na uwadze dozowanie CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...