Skocz do zawartości

Ryby zdychają


Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 180 l 7 miesięcy i postanowiłem przeczyścić filtr kubełkowy fluval 205 bo coraz mniej już filtrował. Przeczyściłem wszystko : gąbki, węże filtr umyłem, założyłem i jest problem. Ryby siedzą cały czas pod powierzchnią, pyszczak już jeden padł. Co zrobić. Czy to brak bakteri czy coś innego. Obsada:

25 pyszczaków, 4 skalary, 4 glonojady, 6 kistsków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada tragicznie dobrana, zdecyduj się koniecznie na jeden biotop.

 

Możliwe że po przeczyszczeniu filtra zachwiałeś równowagę biologiczną zbiornika i teraz musi od nowa dojrzewać. Czyści się zazwyczaj tylko część wkładów w kubełku jeżeli jest to jedyny filtr, nigdy wszystkie naraz.

 

Nie wiem kiedy czyściłeś, ale może to wcale nie tego skutki że ryby padają, może im w lato za gorąco i nie tolerują takich temperatur?

 

Jak nie napiszesz więcej info o zbiorniku, a wskazane także zdjęcie to dalej można tylko zgadywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie robiłem testów wody,

- podmieniłem w dniu czyszczenia filtra 15-20 % wody _dokładnie to było 8 dni temu

- ryby oddychają bardzo szybko tak jak by im powietrza brakowało i stoją praktycznie w pionie pod powierzchnią

- jak włączę napowietrzacz to tak jak by im lepiej było bo zaczynają troch pływać,

- temp. 27-28 stopni - dlatego taka bo akwarium stoi na poddaszu i jest tam dość ciepło w dzień.

- dosadziłem jeszcze anibusa ale to chyba nie ma wpływu na ich zachowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle przeprowadzone czyszczenie filtra, które wcale by mnie nie dziwiło jak patrze na układ ryb jakie tam trzymasz. Do tego podmianka podczas źle przeprowadzonego czyszczenia i mamy gotowy gotowy przepis na destabilizacje biologiczną zbiornika.

 

Zrób podmianę, zbijesz trochę związki azotu, ale i tak testy byłyby teraz bezcenne.

 

Tragikomiczną obsadę przemilczę, rybki z zupełnie innych biotopów, mające określone i przeciwne wymagania, trzymane radośnie razem... Chyba dobierane na zasadzie "bo ta mi się podoba i jeszcze tą poprosze"? Obsada do gruntownej modernizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dziś zrobię podmianę wody.

a co do obsady to chciałem głównie bazować na pyszczakach, gośc w sklepi zaproponował mi jeszcze skalary twierdząc ze to z rodziny pyszczakowatych i jeszcze kiryski do dno akwa nie wiem po co, a glonojad też do oddania ??????????.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do obsady to chciałem głównie bazować na pyszczakach, gośc w sklepi zaproponował mi jeszcze skalary twierdząc ze to z rodziny pyszczakowatych i jeszcze kiryski do dno akwa nie wiem po co, a glonojad też do oddania ??????????.

Nie mam słów do tego sprzedawcy. Typowe wciskanie początkującemu wszystkiego by sobie nabić kasę. Lepiej już go nie odwiedzaj, grubo Cie oszukał, a Ty powinieneś sprawdzać co kupujesz. Skalary są z bardzo miękkich i kwaśnych wód Ameryki Południowej, podobnie jak kiryski i zbrojniki, pyski natomiast pochodzą z wielkich tektonicznych jezior Afrykańskich, bardzo twardych i zasadowych wód. Nie da się tego połączyć, uśrednić. Te ryby mają konkretne wymagania które należy im zapewnić, idące daleko za lanie czystej kranówki

 

Jak pyski - to pyski. Reszta rybek do oddania. Do tego samych pyszczaków są setki gatunków, jeden drugiemu nie równy, należy je zidentyfikować.

 

Kup testy, choćby na NO2 i NO3, będziemy wiedzieli na czym stoimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki. ryby oddam dzis któremyś ze znajomych zostawie tylko pszczaki i kupi testy wody, odezwe sie w czwartek wieczorem i napisze czy coś sie zmieniło bo za pare minut juz nie bede miał odstępu do sieci - remont domu i neta musz odłączyć.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wszystkie ryby oddałem, zostały tylko pyszczaki, wodę podmieniłem 3 wiadra i dalej lipa ryby siedzą przy powierzchni i ciężko oddychają. Filtr działa ok, napowietrzacz też, może to faktycznie efekt wyczyszczenia filtra. A ile tygodni trwa przywrócenie równowagi biologicznej. I jeszcze jedno strasznie zaczęły mi rosnąć glony na roślinach. Cóż to robić.................????????????? niewiedza straszna z mojej strony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyszczenie filtra spowodowało zniszczenie pożytecznych bakterii, teraz jedynym wyjściem jest napowietrzanie zbiornika, sam napowietrzacz to za mało ponieważ bombelki unoszą się do góry, lepszym rozwiązaniem byłaby deszczownia. No i częste podmiany wody. No i trzeba czekać aż bakterie znowu się osiedlą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...