Skocz do zawartości

Jakie KH aby móc zastosować kwas solny ?


seb87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W kranie mam KH 8, GH 13 PH 8. Przy podmianach chcę mieszać z demineralizowaną by obniżyć KH i później zastosować kwas solny do obniżenia PH.

 

Do ilu obniżyć KH żeby zacząć obniżać PH za pomocą kwasu solnego ? Przydałoby się PH 6-6,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jednak spróbować z kwasem. Ustaliłem ilość kwasu, która po dodaniu do wody i odstaniu dobę obniża mi PH do żądanego. Jednak spróbowałem tę wodę napowietrzyć przez 3h (czytałem, że trzeba) i ph wróciło do wyjściowego......

 

Czy trzeba napowietrzać ? Może wystarczy taka odstana woda? W akwarium przecież nie mam takiego silnego napowietrzania. Na jednym z forów pewien chemik instruował jak obniżać ph kwasem i nie było mowy o napowietrzaniu, jedynie o odstaniu 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to też stosuje się CO2.

 

Im więcej napowietrzasz i im świeższe powietrze (otwarte okno) tym bardziej podbijesz pH.

 

Sam widzisz, że to nie warte świeczki, kup RO.

Poza właściwym pH zyskasz też 100 innych rzeczy i wielu niepotrzebnych kłopotów możesz uniknąć.

 

Ja od kiedy kupiłem filtr RO/DI już nigdy nie naleję kranówki do akwarium, to od razu widać po roślinach, rybach i glonach :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to też stosuje się CO2.

 

Im więcej napowietrzasz i im świeższe powietrze (otwarte okno) tym bardziej podbijesz pH.

 

Sam widzisz, że to nie warte świeczki, kup RO.

Poza właściwym pH zyskasz też 100 innych rzeczy i wielu niepotrzebnych kłopotów możesz uniknąć.

 

Ja od kiedy kupiłem filtr RO/DI już nigdy nie naleję kranówki do akwarium, to od razu widać po roślinach, rybach i glonach :twisted:

Fakt, przekonuję się, że jest trochę zabawy z tym kwasem. Ale woda RO ma pH 6 w wyniku niedotlenienia, jej pH też się podnosi po niedługim czasie ... No i ma zerowe twardości....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to już dużo łatwiej zrobić, dozując chemię, lub używajac odpowiednich materiałów, niż kombinować z poziomem KH po to by ruszyć pH...

Po prostu doprowadzenie wody RO do danych wymarzonych parametrów jest proste, zrobić to z kranówą to męka. Dzieje się tak ze względu na powiązania pomiędzy poziomami pierwiastków.

 

Z wodą RO z pH 6.0 zrobisz wodę z pH 7.0, 8.0 lub 13.0 bez problemu.

Ale weź teraz zrób z kranówy 8,1 (ja mam taką) wodę o pH 6,5 - niewykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz mnie, nic, napiszę jeszcze raz inaczej.

 

Łatwo zrobić z wody RO wodę o wymarzonych parametrach co do miejsca po przecinku. Można użyć chemii, lub przedmiotów jak muszle, różne szyszki itp ;)

 

Ale w kranówie zachodzą już interakcje pomiędzy pierwiastkami (w KRANÓWIE!) i nigdy się tego samego efektu nie osiągnie.

 

I nie wiem z czego się śmiejesz, ze mnie, czy ci wesoło że nie znasz podstawowych faktów o parametrach i chemii wody? Ja się śmieję, że moderator SA nie wie jak działają biostartery, albo pierwsze słyszy o zmianach pH w cyklu dobowym?

Chyba założyłeś, że nie wiem co to woda RO. Zdaję sobie sprawę, że wiele rzeczy o których piszę może być szokiem, ale tak wygląda akwarystyka w 2011 roku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz mnie, nic, napiszę jeszcze raz inaczej.

Ja za to rozumiem i jest to logiczne. Czy zakup najtańszego filtra RO w cenie ok 100 zł miałby sens czy to wyrzucenie kasy w błoto?

Czym uzdatniać zatem wodę RO ? Z góry dziękuję za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wodą RO z pH 6.0 zrobisz wodę z pH 7.0, 8.0 lub 13.0 bez problemu.

Ale weź teraz zrób z kranówy 8,1 (ja mam taką) wodę o pH 6,5 - niewykonalne.

To się piszę "ja nie umiem", a nie że jest to nie możliwe. ;)

I nie wiem z czego się śmiejesz, ze mnie, czy ci wesoło że nie znasz podstawowych faktów o parametrach i chemii wody? Ja się śmieję, że moderator SA nie wie jak działają biostartery, albo pierwsze słyszy o zmianach pH w cyklu dobowym?

Widzisz różnicę między :P , a :D ?

Wyłączę obsługę emotek, żeby okulista nie był potrzebny.

 

To temat o biostarterach? Cóż, mam dużo do powiedzenia o nich, wielu próbowało to podważyć moje zdanie na ich temat, jeszcze nikomu się nie udało. A dobowe skoki PH? OMFG co ma piernik do wiatraka? Kto tu się z Ciebie śmieje? No i po co ten atak? Fakt, co ja tam wiem...

 

Trochę pokory i pomyślunku przed kliknięciem "wyślij" następnym razem.

Już była tu taka jedna która niezbyt rozumiała znaczenie odpowiednich emotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejj nie róbcie off topiców :roll: Próbuję dojść do tego, co jest dla mnie najlepsze. Mam akwarium 60L, PH w kranie 8, KH 8 GH13. Chciałbym mieć PH 6-6,5.

 

Czy stosowanie co2 w tym wypadku ma sens ? Czy może woda jest za twarda? Czy lepiej lać czystą RO i uzdatniać? Mogę też mieszać wodę kranową z destylowaną by otrzymać w akwarium KH 5 i wtedy dawać co2 do obniżenia PH. Jakie jest najlepsze wyjście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejj nie róbcie off topiców :roll: Próbuję dojść do tego, co jest dla mnie najlepsze. Mam akwarium 60L, PH w kranie 8, KH 8 GH13. Chciałbym mieć PH 6-6,5.

Czy stosowanie co2 w tym wypadku ma sens ? Czy może woda jest za twarda? Czy lepiej lać czystą RO i uzdatniać? Mogę też mieszać wodę kranową z destylowaną by otrzymać w akwarium KH 5 i wtedy dawać co2 do obniżenia PH. Jakie jest najlepsze wyjście?

Przy KH=5, aby otrzymać pH=6 za pomocą samego CO2 - trzeba by dojść do stężeń CO2 w okolicach 150. Wątpię, aby ryby uszły z życiem.

Dla takiego samego KH, jeśli chcesz pH=6.5 musisz "naładować" CO2 do poziomu ok. 50. To także więcej niż bezpieczna norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...