Skocz do zawartości

Mity i prawda o pozbywaniu sie chloru z wody


kali555
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że to temat stary jak rzeka, ale ciekawi mnie, co myślicie o sposobach pozbywania się chloru z wody. Każdy ma inną metodę: ostawianie wody na określony czas, silne napowietrzanie, czy wynalazki lane prosto z butelki :)

 

Napiszcie jakie macie sposoby i co robicie żeby się pozbyć chloru. Napiszcie o mitach i prawdzie związanej z pozbywaniem się tego pierwiastka chemicznego z wody :)

 

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów

----------------------------------------

zibi6

 

To ma na celu odparowanie chloru z wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobry temat bo jeśli ktoś z nas - laików, robi jakąś głupotę to może dzięki temu się o tym dowie.

Ja wlewam gorącą wodę (podgrzaną w piecyku typu terma) do wiaderka. po kilkunastu godzinach wlewam wodę do akwarium. Wydaje mi się że taka woda jest lepsza od zimnej kranówy, nawet odstanej 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam osobiście nie mam chloru w wodzie z kranu więc nic nie robię,leję prosto z kranu z dodatkiem cieplejszej sprawdzam dotykiem temperaturę.Myślę że najmniej inwazyjne jest odstawianie i podgrzewanie wody przed wlaniem do akwarium,o ile ktoś ma chlor w wodzie oczywiście.Kiedyś nieświadomy składu kranówki dodawałem Biotopol jbl-a w sumie nic się niedobrego nie stało,ale niepotrzebnie to robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciepłej wody chlor wyparowuje szybciej, ale ma ona więcej związków metali.

Ale masz na myśli chyba ciepłą wodę z sieci a nie ogrzaną wodę w mieszkaniu junkersem?
Nigdy nie lałem ciepłej wody, to też się w to nie wgłębiałem, ale problem może dotyczyć obu sytuacji. O ile przy typowych rybkach nie jest to problem, to przy co wrażliwszych krewetach wyższych gradacji należy na to uważać.

Mi się obiło o uszy, iż po wlaniu Aquatanu i odczekaniu 5 min. można uzyskać całkowicie czystą wodę. Wydaje mi się to bzdurą, bo przecież gdzieś się musi coś wytrącić a w przyrodzie nic się nie dezintegruje. :D

Nie dezintegruje. Wiąże się z tlenem do postaci chlorku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam dokładnie nie wiem jak to jest.Może się dowiem,pogrzana woda z pieca gazowego może być szkodliwa?

Robię tak już pięć miesięcy fakt rośliny są mało wymagające obsada raczej też nie jest kapryśna nic mi w tym akwarium jeszcze nie zachorowało,jak to jest możliwe?Wody nie gotuję jest podgrzana w piecu do 60 stopni dodaję zimnej czy to źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjałowiona, destylka, demineralka, RO, jak zwał tak zwał.

Szkodzić, nie szkodzi. Jednak ryby potrzebują do życia więcej związków niż samego H2O.

Biorąc pod uwagę podmiany,nie szkodzi.

Ale jak by ktoś chciał zakładać akwa na samej takiej wodzie to wtedy już tak.

To tak jakby nam z powietrza zabrać kilka niezbędnych do życia pierwiastków.

 

PS.Nie jest to Atreyu dyskusja z Tobą,tylko uzupełnienie Twojej wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem chemikiem,ale nie powinno się podmieniać więcej niż 40% wody.

Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie.

Wyjątek od tego: bardzo duże baniaki, z dużymi systemami filtracyjnymi, sumpami/dobrymi kubłami. Tylko w takich, zwykle nie ma potrzeby robić takich dużych podmian, zresztą trudno zrobić dużą jednorazową podmiankę np. 200l wody. ;)

Jednak przy tym chodzi głównie o cykl nitryfikacyjny.

 

Wiele jest pierwiastków, których ryby, choćby w mikro stężeniach potrzebują, np. kobalt. Kranówka, która idzie pierwotnie z rzeki/źródła/studni głębinowej jałowa nie jest, albo inaczej - jest ale jałowa jak chodzi o bakterie, bo jest dezynfekowana, czy to chlorem, czy ozonem. Demi nie ma nic. Dużo do niej wprowadzamy choćby przez pokarm dla ryb, ale to jednak dalej za mało. Zwykle samej wody demi/ro się nie leje, bo mało kto potrzebuje twardości w okolicach zero, nawet naprawdę małe proporcje kranówki przy mieszaniu takiej wody, dużo ją wzbogacają.

Są też gotowe preparaty do "uzdatniania" takiej wody i jest to proces zgoła odmienny ten w typowych uzdatniaczach.

 

Dla przykładu:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtry ... 9f232636c9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...