Skocz do zawartości

Akwarium ogólne 240 l. prośba o pomoc w zmianie obsady.


sir_luc72
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowy na forum zatem uprzejmie proszę o wyrozumiałość w ocenie dotychczasowej obsady akwarium. Mam świadomość, że trąci amatorszczyzną. Liczę na Wasze konstruktywne uwagi :)

 

Obecnie, tj. od lutego br. posiadam akwarium o wymiarach 120 x 40 x 50 (szer./głęb./wysok.). Wcześniej posiadałem 112 l.

Część rybek zostało przeniesionych z mniejszego akwarium. Posiadam dwa filterki: jeden zewnetrzny z deszczownicą oraz z wsadem z zeolitu a drugi wewnętrzny (pompa wirnikowa) z gąbeczką. W baniaku znaduje się kilka korzeni w tym jeden sporych rozmiarów, kilka sporych kamieni. Z roślinek posiadam sporo nurzańców, kilka echidonorusów oraz jeden Anubias barteri.

 

Obecna obsada to:

6 x bocja wspaniała (około 7 cm)

3 x bocja lochata (około 7 cm)

2 x akara z Maroni (para)

3 x skalar (wielgaśne i dobrane: 1 samiec + 2 samice)

2 x kosiarka

3 x otosek

4 x brzanka różowa (dorosłe)

1 x zbrojnik niebieski

1 x zbrojnik albinos

 

Póki co w baniaczku wszyscy są szczęśliwi.

Powiem tak: zależy mi na bocjach, akarach i zbrojnikach. Póki co większość moich ryb penetruje strefę przydenną. Właśnie to chciałbym zmienić. Ale zdaje sobię sprawę, że skalary i brzanki mogą stanowić pewien problem. Myślałem o stadku rozbor klinowych lub neonów (czarny ewentualnie czerwony), a może kilka prętników.

Co Szanowni Forumowicze na to?! Może jakieś inne propozycje?

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 x bocja wspaniała (około 7 cm) -mogło by być

3 x bocja lochata (około 7 cm) -rybka stadna ok 5szt. (do oddania)

2 x akara z Maroni (para) -rybka dość płochliwa i "wariackie" bocje mogą ją stresować

3 x skalar (wielgaśne i dobrane: 1 samiec + 2 samice) -zostaw dobraną parkę samice oddaj

2 x kosiarka -stadna ok 5 szt. (oddaj)

3 x otosek -stadna ok 6 szt.

4 x brzanka różowa (dorosłe) -może męczyć skalary (do oddania)

1 x zbrojnik niebieski -ok

1 x zbrojnik albinos -ok

 

Możesz zrobić tak:

6x bocja wspaniała

2x akara z Maroni

6x otosek

1x zbrojnik niebieski

1x zbrojnik albinos

12x razbora klinowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 x bocja wspaniała (około 7 cm) -mogło by być

Bocja wspaniała za duża na ten baniak.

 

... ale czy rozbory przetrwają kontakt ze skalarami? Kompletnie nie mam doświadczenia w hodowli tych stadnych rybek, a czytałem, że może być różnie

Razbora klinowa wbrew pozorom to duża ryba i przetrwa ze skalarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 x bocja wspaniała (około 7 cm) -mogło by być

Bocja wspaniała za duża na ten baniak.

 

Miałem na myśli rybki obecnych rozmiarów. Jeśli jeszcze trochę podrosną zgodzę się z Tobą, trzeba przenieść do większego baniaczka.

Po co czekać? Może w ogóle nie urosnąć bo baniak za mały. Lepiej od razu je oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... własnie o to chodzi, że chciałem zostawić te bocje. Najwyżej nie urosną :mrgreen:

A co do klinówek - wiem, że będą całkiem spore ale jednak w momencie zakupu mogą idealnie wpasować się w otwór gębowy skalara. Najwyżej na próbę kupię ze dwie i się zobaczy.

 

A pomysł z prętnikami jak Wam się podoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

... właśnie dokonałem zmian i obecna obsada to:

6 x bocja wspaniała (około 7 cm)

2 x akara z Maroni (para)

3 x skalar (młode)

2 x kosiarka

3 x otosek

12 x rozbora klinowa

1 x zbrojnik niebieski

1 x zbrojnik albinos

 

Wygląda, że jest ok. Wszystkie strefy baniaczka są zarybione. Prawdopodobnie dorzucę jeszcze z 8 neonów Inesa. Pozbył bym się również kosiarek ale radzą sobie z glonami dlatego raczej pozostaną. Ach te rozborki - wyglądają bajecznie!!! :D

Nigdy wcześniej ich nie miałem ale jak już się pojawiły to wzbudziły we mnie jedynie słuszne uczucie - i to od pierwszego wejrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...