Skocz do zawartości

Obniżanie PH i KH kwasem solnym. Doświadczenie


seb87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno znalazłem na jednym z forów wątek dotyczący obniżania KH i PH za pomocą kwasu solnego, w którym aktywnie udzielał się użytkownik EyeQueue. Sprawia wrażenie człowieka ze sporą wiedzą (jest chyba chemikiem). Zaproponował on użytkownikowi Topek pewne doświadczenie polegające na wyznaczeniu ilości kwasu, której można bezpiecznie użyć w wodzie do podmian, aby zakwasić wodę do odpowiedniego ph nie powodując jego załamania.

 

Jak wszyscy wiemy w miarę dodawania kwasu do wody neutralizuje on najpierw KH, w skutek czego PH spada powoli. Gdy KH zostanie zneutralizowane następuje załamanie PH, które drastycznie spada. Doświadczenie wyglądało następująco :

 

Bierzemy 5 butelek, każda po jednym litrze wody przeznaczonej do badania. Do każdej z nich wlewamy proporcjonalnie więcej kwasu i po 24 godzinach badamy PH szukając ilości kwasu, przy której PH gwałtownie spadło ("granica bezpieczeństwa"). Przykładowo:

 

10ml kwasu - PH 7

12ml kwasu - PH 6,8

14ml kwasu - PH 6,6

16ml kwasu - PH 6,4

18ml kwasu - PH 4

 

No i 18 ml kwasu to jest właśnie ta granica, gdzie KH zostaje zneutralizowane i nawet najmniejsza ilość kwasu bardzo znacznie obniża PH.

 

Jest to bardzo fajna metoda na określenie ilości kwasu by otrzymać pożądane PH i nie doprowadzając do tragedii.

 

Bardzo nurtuje mnie jednak jedna sprawa. Otóż użytkownik Topek mieszał wodę do podmian kranówka + destylowana i takowa wydaje się właściwa do tego doświadczenia, skoro taką zamierzał wlewać. Jednak eyequeue stwierdził, że nie jest istotne, czy jest to woda z kranu czy RO wymieszana z kranówką. Wysłałem do niego zapytanie, jednak nie spodziewam się odpowiedzi, bo wątek jest już bardzo stary. Oto co napisałem :

 

"(...) Stwierdziłeś, że może on badać zarówno wodę do podmian (która była rozrabiana pół na pół kranówka i RO), jak i wodę prosto z kranu. Nie rozumiem dlaczego jest to bez różnicy? W wodzie z kranu i w wodzie z podmian mimo, że jest to samo PH to jest inne KH (w wodzie z podmian 2x niższe), toteż granicę bezpieczeństwa w wodzie z podmian osiągnie się dużo szybciej, co skutkuje możliwością wlania mniejszej ilości kwasu i tym samym mniejszej możliwości obniżenia PH"

 

Czy ktoś jest w stanie mi to wytłumaczyć ?

 

Link do wątku : http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=52319

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

W wodzie z kranu i w wodzie z podmian mimo że jest to samo PH to jest inne KH (w wodzie z podmian 2x niższe), toteż granicę bezpieczeństwa w wodzie z podmian osiągnie się dużo szybciej, co skutkuje możliwością wlania mniejszej ilości kwasu i tym samym mniejszej możliwości obniżenia PH"

Tu moim zdaniem jest błąd logiczny.

Buforem dla pH jest poziom kh, jeśli poziom kh zredukujemy do 0 automatycznie spadnie nam "na łeb" pH. Potrzebujemy określoną ilość kwasu żeby "zneutralizować" określoną ilość twardości. Im niższa twardość tym mniej kwasu trzeba żeby osiągnąć dramatyczny spadek pH. Tyle logiki, w praktyce nigdy tego nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...