Jump to content

Obniżanie PH i KH kwasem solnym. Doświadczenie


seb87
 Share

Recommended Posts

Niedawno znalazłem na jednym z forów wątek dotyczący obniżania KH i PH za pomocą kwasu solnego, w którym aktywnie udzielał się użytkownik EyeQueue. Sprawia wrażenie człowieka ze sporą wiedzą (jest chyba chemikiem). Zaproponował on użytkownikowi Topek pewne doświadczenie polegające na wyznaczeniu ilości kwasu, której można bezpiecznie użyć w wodzie do podmian, aby zakwasić wodę do odpowiedniego ph nie powodując jego załamania.

 

Jak wszyscy wiemy w miarę dodawania kwasu do wody neutralizuje on najpierw KH, w skutek czego PH spada powoli. Gdy KH zostanie zneutralizowane następuje załamanie PH, które drastycznie spada. Doświadczenie wyglądało następująco :

 

Bierzemy 5 butelek, każda po jednym litrze wody przeznaczonej do badania. Do każdej z nich wlewamy proporcjonalnie więcej kwasu i po 24 godzinach badamy PH szukając ilości kwasu, przy której PH gwałtownie spadło ("granica bezpieczeństwa"). Przykładowo:

 

10ml kwasu - PH 7

12ml kwasu - PH 6,8

14ml kwasu - PH 6,6

16ml kwasu - PH 6,4

18ml kwasu - PH 4

 

No i 18 ml kwasu to jest właśnie ta granica, gdzie KH zostaje zneutralizowane i nawet najmniejsza ilość kwasu bardzo znacznie obniża PH.

 

Jest to bardzo fajna metoda na określenie ilości kwasu by otrzymać pożądane PH i nie doprowadzając do tragedii.

 

Bardzo nurtuje mnie jednak jedna sprawa. Otóż użytkownik Topek mieszał wodę do podmian kranówka + destylowana i takowa wydaje się właściwa do tego doświadczenia, skoro taką zamierzał wlewać. Jednak eyequeue stwierdził, że nie jest istotne, czy jest to woda z kranu czy RO wymieszana z kranówką. Wysłałem do niego zapytanie, jednak nie spodziewam się odpowiedzi, bo wątek jest już bardzo stary. Oto co napisałem :

 

"(...) Stwierdziłeś, że może on badać zarówno wodę do podmian (która była rozrabiana pół na pół kranówka i RO), jak i wodę prosto z kranu. Nie rozumiem dlaczego jest to bez różnicy? W wodzie z kranu i w wodzie z podmian mimo, że jest to samo PH to jest inne KH (w wodzie z podmian 2x niższe), toteż granicę bezpieczeństwa w wodzie z podmian osiągnie się dużo szybciej, co skutkuje możliwością wlania mniejszej ilości kwasu i tym samym mniejszej możliwości obniżenia PH"

 

Czy ktoś jest w stanie mi to wytłumaczyć ?

 

Link do wątku : http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=52319

Link to comment
Share on other sites

hallo

W wodzie z kranu i w wodzie z podmian mimo że jest to samo PH to jest inne KH (w wodzie z podmian 2x niższe), toteż granicę bezpieczeństwa w wodzie z podmian osiągnie się dużo szybciej, co skutkuje możliwością wlania mniejszej ilości kwasu i tym samym mniejszej możliwości obniżenia PH"

Tu moim zdaniem jest błąd logiczny.

Buforem dla pH jest poziom kh, jeśli poziom kh zredukujemy do 0 automatycznie spadnie nam "na łeb" pH. Potrzebujemy określoną ilość kwasu żeby "zneutralizować" określoną ilość twardości. Im niższa twardość tym mniej kwasu trzeba żeby osiągnąć dramatyczny spadek pH. Tyle logiki, w praktyce nigdy tego nie sprawdzałem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...