Jump to content

[45l] Tanganika - Muszlowce

igor255
 Share

Recommended Posts

Stan na 6 stycznia 2012:

Dołączona grafika

Zbiornik:

50x30x30 45l

Filtracja:

HBL-501 zasypany ceramiką, a na rurce gąbka. Na HBL-501 założona od tyłu HBL-301 robiąca za hydroponikę z jednym ananasem.

Ogrzewanie:

Grzałka 40W ustawiana (usilnie) na ok. 25,5 stopni.

Dekoracje:

Wapień zielony (3kg), piasek kwarcowy (ok. 4kg), muszle winniczka (22szt.).

Tło:

Folia "mleczna" (półprzezroczysta).

Oświetlenie:

1x 22,5cm listwa led biała zimna (3 diody na 2,5cm)

1x 22,5cm listwa led niebieska (3diody na 2,5cm)

1x 20cm listwa led fioletowa (3diody na 5cm)

Parametry:

Zmierzę to dodam aktualne.

Fauna:

7x Muszlowiec wielopręgi

X(parę szt.)x Ampularia

Xx Świderek

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zbiornik:

40x25x25 25l (Planowana zmiana na 50x30x30 - sierpień/wrzesień, potem na 60x40x30. Bądź od razu na 60x40x30.)

Filtracja:

HBL-501 zasypany ceramiką, a na rurce gąbka. Przed rurką z gąbką kolanko, bo całość nie weszłaby na wysokość, a poza tym gąbka została schowana.

Ogrzewanie:

Grzałka 40W ustawiana (usilnie) na ok. 26.

Dekoracje:

Wapień zielony (3kg), piasek kwarcowy (ok. 3,5kg), muszle winniczka (10szt.). Autorami aranżacji są w głównej mierze mieszkańcy.

Tło:

Oświetlenie:

1x 22,5cm listwa led biała zimna (3 diody na 2,5cm)

1x 22,5cm listwa led niebieska (3diody na 2,5cm)

1x 20cm listwa led fioletowa (3diody na 5cm)

1x T5 8W 6500K (wyłączona)

Parametry:

*ph: 8

*kh: 6 (TwW)

*gh: 10 (TwO)

Fauna:

5x Muszlowiec wielopręgi

15x Ampularia (maluchy)

Xx Świderek (parę sztuk jako czyściciele)

Xx Zatoczek (j.w.)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://img840.imageshack.us/img840/6001/muszlowiec4.jpg

Porównanie oświetlenia:

niebieskie led + fiolet led

http://img143.imageshack.us/img143/8136/oswn.jpg

http://img810.imageshack.us/img810/8517/caloscsn.jpg

niebieskie led + fiolet led + białe led

http://img811.imageshack.us/img811/1194/oswbn.jpg

http://img143.imageshack.us/img143/2711/calosc11.jpg

niebieskie led + fiolet led + T5 8W 6500K

http://img4.imageshack.us/img4/9936/oswsn.jpg

http://img231.imageshack.us/img231/8583/caloscssn.jpg

niebieskie led + fiolet led + białe led + T5 8W 6500K

http://img8.imageshack.us/img8/295/oswsbn.jpg

http://img855.imageshack.us/img855/5748/caloscssbn.jpg

Na fotkach tak tego nie widać, ale świetlówka zdecydowanie psuje klimat tego akwarium. Dodatkowo gdy jest włączona (niezależnie od kombinacji) ryby są mniej skore do pływania. Dlatego świetlówka nie jest w użyciu, a w przyszłości w ogóle nie będę jej montował.

Zdjęcia jedynie kadrowane i skalowane... Nic nie ruszane... Ale i tak nie oddają w pełni kolorystyki akwarium.

Pozdrawiam

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aranżacja podoba mi się ale muszlowce to sobie kup krótkie bo te co masz potrzebują większego akwarium.Świderki jako czyściciele :P muszlowce tak przekopią dno że te ślimaki nie będą miały co czyścić bo świderki glony raczej olewają

Krótki jest wg. opisów większy niż wielopręgi ;)

A po 2gie szkło będzie wymieniane :)

Przekopują, ale świderki na wszelki wypadek - na resztki pokarmu.

Parametry mierzone przed chwilą (dodam też w pierwszym poście):

ph: 8

TwO (gh): 10

TwW (kh): 6

Dziękuję za miłe słowa :)

Muszli będzie z pewnością więcej jak wymienię szkło na większe.

Co do światła to na samych diodach ryby czują się ok :)

Z włączoną świetlówką faktycznie były płochliwe i wystraszone.

Świetlówka zresztą już wyleciała, więc oświetlenie jest tylko led. Dzięki wywaleniu świetlówki zniknął ten "cień" niebieski na tle (obudowa świetlówki zasłaniała białe led).

Muszlowce postanowiły zasypać przednią szybę, więc, żeby coś zobaczyć muszę podejść do akwarium (jako, że stoi dość wysoko). Jak będę miał siły i chwili trochę to wrzucę fotki :)

A jak dojdę jak i czy da się ustawiać ostrość nagrywania wideo w moim telefonie to może coś nagram.

Jeszcze raz dziękuję za komentarze.

Pozdrawiam

Światło faktycznie wyszło niesamowicie :) Ale to bardziej szczęście niż dobór :)

Co do pedantyzmu - jakby było ze mną aż tak źle to rurki byłyby szklane, a grzałka schowana :P

Przerobiłem starą (niestety) kamerkę internetową na podwodną.

Ma taki minus, że mocno przejaskrawia i trzeba nagrywać niemal po ciemku.

Nagrałem już coś u muszlowców, ale jeszcze nie "zmontowałem", ale mam już zmontowane bystrzyki czarne:

Potem dorzucę muszlowce :)

edit:

Obiecane muszlaki:

Dziękuję za kolejne miłe komentarze :)

Kacperek:

Z Piaseczna masz niezbyt daleko do Wawy.

Ja swoje mam z allegro od użytkownika z warszawy, ale z drugiego końca niż ja, więc jechałem ze 1,5-2h komunikacją ;) (z dojściem na przystanek).

Także polecam :)

• 3 weeks later...

Udało mi się wywalić skimmer. Mam na "to" teraz inny patent, który pokażę na filmikach:

Przed dolaniem wody:

Po dolaniu wody:

Plusy takiego rozwiązania:

- ruch tafli wody, a nie "w głąb" akwarium, co powoduje mniejszy stres muszlowców

- możliwość wywalenia skimmera, który mi zgładził ze 2-3 szt. ampularii i siorbał

- jedna rurka - większa estetyka

Dodatkowo zmieniłem kolanko na takie o większej średnicy, co znacząco zwiększyło przepływ.

Wcześniej muszlaki zrobiły sobie filtrację pod-żwirową (zasypując gąbkę). Pewnie i tym razem zakopią, to zobaczę czy się znacząco przepływ zmniejszy.

Jak się całkiem ściemni to dorzucę film z całego akwa.

Jest tło :)

Tło:

Na zdjęciach nie widać, ale to tło jest super bo wygląda dobrze w każdym świetle :)

Każdemu kto jeszcze z nim nie "próbował" polecam! :) Warto chociaż zobaczyć na żywo :)

A tak w zasadzie to wolałbym, żeby kolor tła szedł bardziej w taki turkus, lekki, rozmyty :) Jak na filmach podwodnych z tanganiki :)

No ale tak też jest ok :) Po zmianie na większe lokum dla muszlaków popróbuję się zbliżyć do turkusu :)

• 2 weeks later...

Troja1410 - dziękuję za miłe słowa :)

W akwarium nic się nie zmieniło w zasadzie - tak myślałem, do dzisiaj do ok. 20:00. Coś mnie pokusiło, aby sobie iść postać przy tandze i poczekać, aż będzie na co popatrzeć (jak się podchodzi to muszlaki się chowają i trzeba postać chwilę zanim wypłyną). Poszedłem więc, i zobaczyłem coś co zawsze cieszy - potomstwo.

Starałem się jakoś to na fotkach uwiecznić, ale od przeprowadzki nie mogę znaleźć statywu, a z ręki było trudno coś tak małego i tchórzliwego "złapać". W każdym razie publikuję, bo wystałem pół godziny w bezruchu i prawie bezdechu i oślepłem na lewe oko (od mrużenia).

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Przy okazji zrobiłem (niestety byle jak) zdjęcia całości:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Termometr chwilowo (dzisiaj włożony), bo nie dowierzałem coś elektronicznemu, ale się okazało, że jest ok :)

Gratis ampularia:

Dołączona grafika

Pozdrawiam

Z allegro, winniczek, 10szt 12zł.

Jest wiele sposobów na pozyskanie muszli :) (google - choć też się można głupot naczytać)

Dla mnie wchodziło jeszcze w grę kupienie winniczków po burgundzku w muszlach, ale jedyne jakie w owym czasie znalazłem to takie bez muszli...

Jak ktoś planuje muszlowce to niech kupi od razu 20 muszli. Teraz wiem, że wyglądałoby lepiej.

Co do 25l to niestety niebawem wymiana na większe. Chciałem trochę dłużej zwlekać, ale skoro się mnożą, to trzeba działać :)

Napiszę jeszcze parę słów dla tych co się nad muszlowcami zastanawiają.

Rybki niewymagające. Jedzą suchy pokarm (ja im daję na zmianę z mrożonkami).

25l na 3 szt. wystarczyłoby w zupełności - mało ruchliwe, niechętnie oddalają się od swoich muszli. Ale, jak widać, rozmnażają się dość szybko, więc lepiej od razu większe akwarium. Akwarium o wys. 25cm w zupełności wystarczy.

Nie toczą żadnych walk. Sam nie wiem jak u mnie z proporcjami płci. Wydaje mi się, że mam 2 samce i 3 samice (+parę młodych :mrgreen: ). Żyją w przyjaźni, choć każda ma swój ulubiony zakątek "do chowania się".

Oświetlenie nie za mocne, bo się robią płochliwe.

Generalnie nie bać się tych rybek, są bezproblemowe. Potrzebują tylko muszli i piachu.

Piszę to bo zanim się na nie zdecydowałem, wyczytałem w internecie dużo dziwnych wypowiedzi (też odnośnie litrażu - czytałem gdzieś nawet, że 100l minimum :P).

wyczytałem w internecie dużo dziwnych wypowiedzi (też odnośnie litrażu - czytałem gdzieś nawet, że 100l minimum ).

Wikipedia głosi że:

Zalecane warunki w akwarium

Zbiornik minimum 60 cm dla jednej lub dwu par,

piaszczyste dno, muszle ślimaków

Temperatura wody 25 – 28 °C

Twardość wody twarda

8 – 25°n

Skala pH 7,5 – 8,5

Pokarm drobny żywy, mrożony i suchy

Można powiedzieć że te twoje 25l jest przerybione. Ale napisałeś że to spokojne ryby więc analogicznie potrzebują mniej miejsca.

Mam pytanie czy one zjadają swoje młode czy raczej starają się je pielęgnować?

Wypatrzyłem 3szt, ale to takie małe i strachliwe, że możliwe, że jest ich więcej.

Wygląda na to, że rodzice raczej się narybkiem opiekują :) Zresztą chyba jak większość pielęgnic :)

Jak widać wikipedia nie jest nieomylna.

Z tym drobnym pokarmem też bym polemizował ... Jedyne co to raczej z powierzchni nie dziabną ;) Ale płatki po czasie przecież opadają :)

Evelyn, generalnie to pierwsze młode, więc się za wiele nie spodziewam, ale zachęcam do hodowli muszlowców :)

• 3 weeks later...