Skocz do zawartości

Obsada 112L


rodger16
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniam akwa z 60l na 112l. Chcialbym 270l ale mam za male mieszkanie. Podpowiedzcie mi jak je obsadzic. Do tej pory mialem rybki glownie male danio neonki gupiki mieczyki molinezje brzanki kiryski itp.

teraz chcialbym akwarium w dobrym klimacie czyli nie kolorowa choinke tylko np cos w odcieniu szaroscii wieksze ryby np z rodziny pyszczakow pielegnic itp.

Do tej pory mialem roslinnosc ale ciegle dokupowalem bo wiekszosc roslin po 2-3 miesiacach padala

Bardzo podobaja mi sie roslinne akwaria ale juz sobie wyobrazam ile z nimi roboty poza tym u mnie nie moglem sobie poradzic z glonami a nie chcialem stosowac sztucznych preparatow. Czesto w dobrych zoologicznych widze akwaria bez roslin duzo skal szary zwir lub piasek jakies korzenie i wlasnie wieksze ryby w odcieniu szarosci. bardzo gustownie to wyglada. Czekam na sugestie fachowcow odnosnie mojego posta.

Aha mam do wyboru 112l czyli 80x35x40 lub 126l 80x35x45 oba w wersji zaokraglonej z przodu lub proste. Co wybrac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wybierz jak największe, czyli w tym przypadku proste 126 l. Co do potencjalnych mieszkańców spełniających Twoje oczekiwania to przychodzą mi do głowy takie pielęgnice jak P. sajica, Akara błękitna, P. ellioti, P. zebra, P. skośnopręga czy P. meeka. Do takiego litrażu docelowo 1 para, jeśli nie kupisz już dobranej pary dorosłych ryb to trzeba będzie kupić 5-6 sztuk młodych osobników a potem nadwyżkę oddać co nie zawsze jest łatwą sprawą. Z roślin całkiem bym nie rezygnował, są gatunki nie wymagające dużej ilości światła i specjalnego nawożenia. Z roślinami łatwiej jest utrzymać tzw. równowagę biologiczną a glony w aqwa bez roślin też się pojawią. Jako podłoże piasek lub bardzo drobny żwirek, kamienie i korzenie w zależności od tego co uda Ci się zdobyć i co będzie Ci się podobało. Filtr zdecydowanie zewnętrzny, nie zajmuje miejsca w i tak niezbyt dużym zbiorniku, nie psuje wystroju akwarium i jest wygodniejszy w użytkowaniu i bardziej wydajny.

Jedna para ryb w 126 l... trochę mało ;). Na pewno możesz dodać parę Zbrojnika niebieskiego a czy coś jeszcze to będzie zależało od wyboru pielęgnic. Do zeberek ciężko coś dodać w takim litrażu co będzie w stanie przetrwać w całości ich tarło. Pozostałe wymienione wyżej są dość spokojne ale to zawsze pielęgnice i mogą się trafić osobniki bardziej agresywne. Zdecydowanie nie polecam drugiej pary pielęgnic z tego samego gatunku, przy dwóch parach różnych gatunków przydałby się "rozpraszacz uwagi" tak jak jest u mnie czyli Tetra czarna ale w tedy robi się już ciasno ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli moja koncepcja nie bardzo Ci się spodobała to pozostaje szukać dalej ;). Z pyszczakami też tu się nie da za bardzo poszaleć. Ktoś z pewnością podrzuci jeszcze kilka pomysłów. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie sugestie sa dlamnie bardzo cenne napewno z tego sobie cos wybiore. podobaja mi sie tez krewetki w akwa red chery i ryby typu labeo czarne z czerwonym ogonem moze jakis rak dla urozmaicenia? nie zalezy mi na duzej liczbie ryb tylko na tym zeby odsada byla dobrana profesjonalnie i w dobrym guscie estetycznym. ma to rowniez byc ozdoba salonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z jakimis czyscicielami?

mozna wrzycic krewetki albo raka do takich rybek?

 

przejrzalem proponowane ryby i podobaja mi sie:

 

-p.akara blekitna

-p.ellioti

-p.zebra

-p.meeka

-zbrojnik niebieski(glonojad)

 

podrzuccie konkretna obsade wraz z iloscia ryb

 

A inna alternatywa na pyszczakach?

 

mandy29: Używaj polskich znaków! Nie będę tego wszystkiego poprawiać, więc od tej pory pisz poprawnie, zgodnie z regulaminem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...