Skocz do zawartości

Proszę o pomoc - parametry wody


PoczSzym
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym zasięgnąc pomocy, rady, opinii czy moje parametry wody są dobre...

Akwarium 126l, Filtr JBL e900. Założone na początku czerwca, pierwsze rybki po 3 tygodniach.

Obsada:

5 kirysków lamparcich

5 otosków

2 glonojady

2 ramirezki

4 molinezje

19 neonków inesek

Dzisiaj zmierzyłem wodę i wyszło tak:

KH - 10

GH - 11

PO4 - 1

PH - 7,6

Fe - 0,05

NO2 - 0,01

NO3 - <0,5

CO2 - nawożę węglem w płynie, po tym jak test wyszedł ok 8.

Proszę Was, pomóżcie, oceńcie...

Dziękuję za cenne Wasze uwagi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 - nawożę węglem w płynie, po tym jak test wyszedł ok 8.

8 czego?

NO2 - 0,01

NO3 - <0,05

Jakie masz testy?

NO2 poziom jest niski, choć powinien ci wyjść 0 , NO3 bardzo niskie ale jeżeli nawozisz węglem to przy tym poziomi rośliny zaraz zaczną ci blednąć i będzie dramat.

Czy mierzyłeś parametry wody przed wpuszczeniem rybek?

Dodajesz coś do wody?

Akwarium albo nie zdążyło dojrzeć albo coś zakłóciło cykl azotowy w świeżym akwarium, ile masz roślin jakie i czy węgiel lejesz od początku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy JBL.

CO2 - 8 mg/l

 

Do momentu wpuszczenia rybek prametru wody były ok. jednak wtedy nie robiłem testów na NO2 i NO3.

Jaka powinna byc prawidłowa wartoś NO3? Jak ją podnieśc, co zrozbic?

Jeśłi chodzi o rośłiny:

kabomba, moczarka, nurzaniec, anubias, do tego kilka mchów

 

Do akwa dodaję raz dziennie potas oraz węgiel w płynie, który leję od tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Akwarium albo nie zdążyło dojrzeć albo coś zakłóciło cykl azotowy w świeżym akwarium,

Nie bierzesz pod uwagę błędnego odczytu kolorku testu? Przy wykrywalnym poziomie NO2 test na NO3 wyszedł by bardzo wysoki, w tym przypadku jest to ewidentnie błąd odczytu.

 

PO4 - 1

Bardziej tym parametrem bym się martwił, chyba że dodatkowo podlewasz PO4 zbiornik, jeśli tak to zmniejsz dawki powiedzmy o połowę. Do tego przy poziomie NO3 - <0,05 i PO4 - 1 masz olbrzymie szanse na sinice, stosunek pierwiastków N:P powinien być 10:1 a u Ciebie jest 1:20

 

Jaka powinna byc prawidłowa wartoś NO3? Jak ją podnieśc, co zrozbic?

Jako takiej prawidłowej wartości nie ma, tym bardziej że ilość tego związku w wodzie jest ciągle zmienna gdyż jest to jedno z makronawozów, nie powinno się przekraczać wartości 50 mg/l ale to tylko teoria jest, przy akwariach roślinnych leje się azot nawet do poziomu 200 mg/l tyle że tam przeważnie nie ma obsady zwierzęcej. Poziom NO3 podnosimy "saletrą potasową" KNO3, możesz próbować ją nabyć w hipermarkecie, jest to spulchniacz do ciastek, saletry z ogrodniczego nie polece bo jest niezbyt czysta chemicznie, pozostaje jeszcze allegro i akwanawozy.com.pl. U Pana chemika można nabyć różne potrzebne rzeczy do nawożenia zbiornika czy mineralizacji wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Nie bierzesz pod uwagę błędnego odczytu kolorku testu?.

Cytowany fragment o akwarium był napisany przeze mnie :zamieszany:

brałem pod uwagę błąd dlatego na samym początku pytałem o testy, ale bardziej chodziło mi o to czy kropelkowe czy paskowe które wg mnie są gorsze bo bardziej podatne na czynniki zewnętrzne i mogą wskazywać błędne odczyty, przy kropelkowych ryzyko błędu jest mniejsze ale więcej zabawy z przygotowaniem ;)

Ale jak widać teraz w poście był to ani błąd testów ani błąd odczytu tylko błąd zapisu w poście :D

 

A z takiego wyniku wnioskuję że wpuściłeś ryby przed zakończeniem dojrzewania stąd pojawiło ci się NO2, jak masz dużo roślin to sprawdź co się dziej teraz po dodawaniu węgla czy NO3 spada. Sugerowałbym aby jednak tej wartości którą masz nie przekraczało według mnie dobrze by było aby ci spadło do poziomu 20-30 myślę że jak masz sporo roślin (powiedzmy jedną na 10-20l wody w tym kilka szybko rosnących i podajesz węgiel powinno ci się to udać przy równoczesnym dbaniu o akwarium (podmiany wody, sprzątanie, właściwe mycie filtra w wodzie z akwarium nie pod kranem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...