Jump to content

Neon inesa czernieje

Recommended Posts

Witam. Mam problem z neonem. Od jakiegoś pół roku systematycznie czernieją mu płetwy, mam wrażenie, że przechodzi czerń też na korpus. Rybka jest chudziutka, ale żywiołowa, pokarm pobiera normalnie. Dodam jednak, że czasami jest bita przez inne neonki. Co rybuli może dolegać? Jakaś martwica, nowotwór, czy inne ustrojstwo? Nie sądzę, żeby było to zaraźliwe, bo jak wcześniej pisałam trwa to już ok pół roku, jak nie więcej.

ps. parametry wody nie mierzone hoho, znaczy się dawno temu. Ale akwa ustabilizowane i inne ryby czują się świetnie.

Za pomoc dzięki. wstawiam fotki, niezbyt ładne, bo rybcia jak wcześniej pisałam żwawo śmiga po akwa.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

To jest powód słabych zdjęć...

"wstawiam fotki, niezbyt ładne, bo rybcia jak wcześniej pisałam żwawo śmiga po akwa."-

jak wcześniej napisałam.

Innych zrobić nie potrafię... a jeśli ktoś ma problem z zobaczeniem czegokolwiek, to posty z komentarzami na temat jakości zdjęć są zbędne. Wszystkich którzy jednak "coś" widzą proszę o odpowiedzi... na temat.

Tak, a konkretnie co na podstawie tych informacji będzie wiadomo... jaki jest litraż i ilość neonów? :zamieszany:

no dobra... odpowiadam mało przydatnymi info

litraż 120 (jak w info o użytkowniku), ilość neonów 14, temperatura wody 24C, filtr zewnętrzny kaskadowy, grzałka 140W z termostatem... czy coś jeszcze?

Nie wiem w jaki sposób dzięki tym informacjom uzyskam odpowiedź ale czekam z niecierpliwością.

[edit]

rybka jest chora prawdopodobnie ...

to jest prawdopodobnie naturalne ale lepiej wyłap ta rybkę i do zoologika z nią może się dowiesz wtedy co i jak.

Błagam, podarujcie mi takie odpowiedzi, bo się poirytuję...

bardzo proszę o konkrety!

I tak ryba chora hehe...:P

Nie widzę w tym nic śmiesznego, poza tym takie odpowiedzi proszę sobie darować. Nie mają wiele wspólnego z tematem :evil: .

Ktoś już się pytał wujka Google i wyszło to:

-http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=67506.

KTOŚ się pytał wujka google, ale wujek nie odpowiedział trafnie na MOJE pytanie :roll: . Nie wiem, czy odpowiadając mi wujkiem google przeczytałaś/eś co dolega mojej rybie. Moja nie pływa głową do góry, nie podskakuje i nie opada na dno. Nie mam też "agresywnych" ryb w akwarium, a problem dotyczy tylko jednej rybki. Co do parametrów wody, woda jest miękka, wiem to stąd, bo do podmianki stosuję RO. Parametrów co prawda nie mierzyłam, ale gdyby były złe, to problem dotyczyłby całej neonowej obsady. Wcześniej pisałam, że rybcia jest czasem "atakowana" przez inne ryby, są to jednak sporadyczne "szczypanki", więc wątpię aby narobiły takich szkód. Inne neony tłuką się między sobą a nie wyglądają tak dramatycznie.

Do (Gost'a), nie edytowałam postów, ponieważ nie pisałam jednego pod drugim. Pan, który zwie się DRAGO1987, usunął połowę bzdur, które nawypisywał w moim temacie i stąd moje posty się nałożyły.

Gost: Okej, już poprawiam ;)

Pogrzebałem troszkę w google i nic ciekawego nie znalazłem..

Gdy przeglądałem grafikę ze zdjęciami też zauważałem ciemniejsze neony.

Jedyne co przychodzi mi na myśl to to że neony są rybami ławicowymi a w takich ławicach często można spotkać tz. samca alfa. Jakie on ma zadanie w stadzie - ławicy każdy wie, więc nie będę się rozpisywał :P

Sprawdź czy to samiec czy samica. Jeżeli to samiec to być może mam rację. Ale to tylko moje przypuszczenia...

Ps. swoją drogą nic na temat zdychających ciemnych neonów nie znalazłem, więc chyba nie ma powodu do paniki :)

Hmm..

Może ten samiec stara się zostać samcem alfa? Dochodzi do jakiś zaczepek między tym ciemniejszym samcem a tamtą samicą??

Jeszcze jedna myśl mi przyszła do głowy:

Czy w akwarium wszystkie ryby pływają razem czy zachowują się jak 2 ławice? Każda w swoją stronę..

Chyba ostatni pomysł jaki mi przyszedł do głowy - starość ryby. Czy wszystkie ryby są tego samego wieku? Czy były wszystkie kupione jako małe osobniki czy jako dorosłe? Jeżeli były kupione w sklepie zoologicznym jako dorosłe to może trafiła ci się jakaś starsza sztuka z inszej - starszej dostawy ;) Tyle że długość życia neonek jest troszkę duża :zamieszany:

Nic więcej nie wymyślę więc to chyba ostatni mój post na ten temat...

Niestety, znów nie trafione (tak sądzę). Rybki kupowane w jednym sklepie, kupowałam je gdy były "szczylami" nigdy żadna nie chorowała. Jak pisałam, wszystkie są piękne, rosłe, lecz od kilku miesięcy ta jedna kiepścieje (fizycznie) ;) Stare nie są, te rybcie żyją do 10ciu lat (gdy są prawidłowo chowane), ja mam je około roku. Dzięki za starania i nadal proszę o pomoc.

Grzebałem po angielsku, polsku, niemiecku i nigdzie nie znalazłem identycznych zdjęć i objawów. Jedyne co może mieć korelacje to - wiciowce jelitowe. Przy tej przypadłości występuje ciemnienie ryby. Nigdzie nie było to podane w związku z Neonami, raz z Paletką, raz z Welonką.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...