Skocz do zawartości

Podmiana wody a utrzymujące się NO2 i NO3


latet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zbiornik 30L w 12 dniu dojrzewania (+biostarter), od 10 dni są ryby ( :oops: ).

 

Dziś rano miałem NO2>0,5 i NO3>25. Zrobiłem podmianę 30%. Nie wystarczyło. Nadal NO2 w okolicach 0,5 a NO3=25. To są pomiary wg testów paskowych 6in1 JBL (te paski są fatalnie trudne w ocenie pH i KH ale akurat wydaje mi się, że do oceny NO3 są naprawdę OK, a do NO2 - choć są mało dokładne, to jednak bardzo czułe i wszystko większe od 0 wyraźnie wychodzi).

 

Napowietrzam intensywnie. Karmię znikomo (co 2 dni i bardzo mało). Co jakiś czas dodaję trochę biostartera. Dołożę też dziś trochę więcej roślin (światło dobre już jest). Pytanie - kiedy robić kolejną podmianę wody? Natychmiast? Jutro? Za 3 dni? Za tydzień? Zdaję sobie sprawę, że każda podmiana nieco opóźnia proces dojrzewania (ale mam nadzieję, że tylko nieco, bo przecież bakterie siedzą głównie w filtrach i w podłożu, a nie w toni wodnej), no ale z drugiej strony jak tu nie podmieniać, widząc takie wyniki NO2? Dodam też, że zachowanie ryb przeczy wynikom pomiarów. Wyglądają dobrze, mają apetyt, pływają normalnie...

 

P.S. Po wczorajszej wymianie filtra z badziewnego chińskiego na FAN-1 Plus - temperatura wzrosła o ok. 2C i wynosi 28-29 C. Czy podwyższona temp. może być przyczyną szybszego wzrostu poziomu azotynów i azotanów albo przyczyną pozornego wzrostu ich wartości w testach (bez faktycznego wzrostu w wodzie)? Aha - stary filtr oczywiście został i nadal pracuje i tak będzie do czasu dojrzałości.

 

P.S.2. Testów na NH4/NH3 na razie nie mam, ale profilaktycznie chciałbym trochę zmniejszyć pH, z czym się wiąże moje pytanie tutaj: viewtopic.php?f=43&t=34891&p=311185#p311185

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Dziś rano miałem NO2>0,5 i NO3>25. Zrobiłem podmianę 30%. Nie wystarczyło. Nadal NO2 w okolicach 0,5 a NO3=25.

Jakie masz parametry wody którą lejesz do podmian?

Co jakiś czas dodaję trochę biostartera

Nie wiem co to takiego jest ale zaniechaj tego, Ty już wystartowałeś i niezależnie od tego czy to był falstart czy start poprawny nie startował bym więcej razy ^^

Pytanie - kiedy robić kolejną podmianę wody? Natychmiast? Jutro? Za 3 dni? Za tydzień?

Miej rękę na pulsie i jak stwierdzisz podtrucie podmień wodę, jeśłi nic nie będzie to moim zdaniem za 2 dni będzie dobrze.

P.S. Po wczorajszej wymianie filtra z badziewnego chińskiego na FAN-1 Plus - temperatura wzrosła o ok. 2C i wynosi 28-29 C. Czy podwyższona temp. może być przyczyną szybszego wzrostu poziomu azotynów i azotanów albo przyczyną pozornego wzrostu ich wartości w testach (bez faktycznego wzrostu w wodzie)

Podniesiona temperatura wynika z jeszcze jednego źródła ciepła jakim jest wirnik nowego filtra. Wraz z wzrostem temperatury przyspieszyły procesy gnilne w zbiorniku i dzięki temu poziomy NO2/NO3 możesz mieć podniesione.

 

Polecał bym nawrzucać na lustro wody pistie czy inne limnobium lub do baniaka kilka łokci rogatka. Wszystkie te roślinki pochłaniają azotany, po uregulowaniu baniaka można je usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze - jakie mogą być objawy takiego podtrucia? Bacznie się rybom przyglądam ale nic nie zauważam. Na co zwracać uwagę?

 

Jakie masz parametry wody którą lejesz do podmian?

Na razie mam tylko testy paskowe i strasznie mi ciężko to ocenić. Ale mierzyłem nimi odstaną wodę i wychodzi mniej więcej tak:

KH: 5-8 (na pewno nie mniej niż 5 i na pewno nie więcej niż 10)

GH: w przedziale 7-14 (na pewno nie poniżej 7)

pH: tu bardziej się domyślam z teorii, że odstana woda może mieć ok. 7.2-7.4, bo to co paski pokazują to dla mnie czarna (tzn. kolorowa) magia - nie umiem dopasować do wzorca.

NO2: oczywiście 0

NO3: ok. 10.

O2: ok. 6 (test kropelkowy JBL).

 

A o które parametry Ci głownie chodziło?

 

Nie wiem co to takiego jest ale zaniechaj tego, Ty już wystartowałeś i niezależnie od tego czy to był falstart czy start poprawny nie startował bym więcej razy ^^

Hmm... Pewnie masz rację, ale czy ten starter to nie pożywka dla bakterii, o których rozwój zabiegam? Wiem, że to mało istotne, ale na opakowaniu każą go dodawać po każdej podmianie wody...

 

Podniesiona temperatura wynika z jeszcze jednego źródła ciepła jakim jest wirnik nowego filtra. Wraz z wzrostem temperatury przyspieszyły procesy gnilne w zbiorniku i dzięki temu poziomy NO2/NO3 możesz mieć podniesione.

Tak też sądziłem. To by wszystko tłumaczyło. Ale mam nadzieję, że to chwilowy wzrost i z czasem - korzyści z dużo lepszego filtra przeważą minusy wynikające ze wzrostu temp. I że stanie się to w miarę szybko...

 

A może jakoś podnieść pokrywę, aby trochę ciepła odprowadzić? Raczej moje rybki nie skaczą nad powierzchnię, ani razu nie zauważyłem takiego zachowania.

 

Polecał bym nawrzucać na lustro wody pistie czy inne limnobium lub do baniaka kilka łokci rogatka. Wszystkie te roślinki pochłaniają azotany, po uregulowaniu baniaka można je usunąć.

To jest własnie mój plan na dziś. Dodać rośliny, choćby tymczasowe. Dzięki za podsunięcie konkretnych nazw. Choć pewnie i tak skończy się na tym, co będzie dostępne w sklepie...

 

Serdecznie pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Mam jeszcze większy problem NO3=100, NO2=5, mierzę też paskami JBL-a 6w1 i sam nie wiej czy coś z tymi paskami jest nie tak czy coś innego świeża woda przed dolaniem ma wspomniane parametry 0 i 0.Tylko że u mnie może komplikować sprawę nawożenie roślin używam roztworów z soli KNO3, MgSo4x7H2O, K2SO4, KH2PO4 i myślę że za duże dawki podaję chociaż robiłem tak jak wyliczył kalkulator, wczoraj podmieniłem 20l wody to połowa wody w moim akwarium, wstrzymam się z nawozami 3 dni sprawdzę parametry i zacznę podawać dużo mniejsze dawki i po kilku dniach zrobię test wody.

Pomimo takich stężeń azotanów i azotynów rybki żyją normalnie, Neonki się ganiaj i pływają w ławicy a wczoraj urodziła samica Gupika udało mi się odłowić co najmniej 20 młodych rybek i siedzą w kojcu (własnej roboty) zanurzonym w akwarium głównym, co daje do zastanowienia nad wiarygodnością testów paskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze większy problem NO3=100, NO2=5, mierzę też paskami JBL-a 6w1 i sam nie wiej czy coś z tymi paskami jest nie tak czy coś innego świeża woda przed dolaniem ma wspomniane parametry 0 i 0.Tylko że u mnie może komplikować sprawę nawożenie roślin używam roztworów z soli KNO3, MgSo4x7H2O, K2SO4, KH2PO4 i myślę że za duże dawki podaję chociaż robiłem tak jak wyliczył kalkulator, wczoraj podmieniłem 20l wody to połowa wody w moim akwarium, wstrzymam się z nawozami 3 dni sprawdzę parametry i zacznę podawać dużo mniejsze dawki i po kilku dniach zrobię test wody.

Pomimo takich stężeń azotanów i azotynów rybki żyją normalnie, Neonki się ganiaj i pływają w ławicy a wczoraj urodziła samica Gupika udało mi się odłowić co najmniej 20 młodych rybek i siedzą w kojcu (własnej roboty) zanurzonym w akwarium głównym, co daje do zastanowienia nad wiarygodnością testów paskowych.

Odstaw te sole jak nie masz testów kropelkowych,paskami można wodę sprawdzać ale nie w przypadku nawożenia solami.

Ponadto nie dziw się że masz glony,choć o tym nie piszesz,bo masz na bank.Poczytaj o dublowaniu pierwiastków.Dziwię się że ryby żyją przy no2 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem NO2 na 5 to już ryby zaczęły zdychać, szybko podmiana i NO2 wróciło do stanu b.dobrego, też używam tych pasków, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak zbić poziom NO3, bo mimo podmian wody o 40% i tak ten sam poziom utrzymuje się, czyli za wysoki, więc dałem sobie spokój i nie przejmuję się nim, bo wszystko wygląda że jest w porządku. Rybki rosną, rośliny również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:P Widzę że sam będę musiał wypróbować o wynikach napiszę na forum. Choć dziś robiłem badanie testem paskowym JBL-a NO2 spadło mi na 0 a NO3 zostało na poziomie 25. I nie wiem czy to może być powodem tego że od kilku dni zaciemniłem akwarium (bo mam okrzemki zdaje się), czy tym że dziś zacząłem stosować CO2 w płynie (też raczej wykluczam). Najbardziej prawdopodobne jest to że jest to spowodowane dołożeniem napowietrzacza, chociaż pomiar zrobiłem ok 3-4 h po pompowaniu powietrza więc to też chyba za szybko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...