Skocz do zawartości

Fluval 205 - podmiany i materiały filtracyjne


zibi6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilkunastu dni jestem szczęśliwym posiadaczem filtra kubełkowego Fluval 205.

Mam kilka pytań:

1. Podmiany wody.

Przy wcześniejszych filtrach wewnętrznych robiłem podmianę ok 10-20% wody, minimum raz w tygodniu. Czy przy kubełku /założone ma na razie to co było w zestawie, czyli gąbka, Carbon i BioMax/, który jak wiadomo ma dużo lepszą filtrację (co widać po parametrach wody), należy również robić podmiany? Czy też podmiany robimy dopiero gdy parametry wody się popsują?

2. Materiały filtracyjne.

Z lektury instrukcji obsługi wynika iż można stosować następujące materiały filtracyjne:

2.1. Ammonia Remover (żwirek amonowy) - stosujemy tylko gdy mamy problem z amoniakiem czy można stosować profilaktycznie?

2.2. BioMax (wielkoporowy wkład ceramiczny) - to musi być chyba zawsze? Był jakiś tańszy zamiennik, kerazmyt jego nazwa? Do kupienia też w zoologicznych? Ma takie same właściwości czy ze względu na cene jest mniej wydajny?

2.3. Carbon (węgiel) - po co właściwie?

2.4. Foam (gąbka) - wiadomo po co. Pytanie: co ile lat wymieniać?

2.5. Peat Fiber (włókna torfowe) - zmiękcza i zakwasza wodę. Stosować tylko dla niektórych biotopów czy także gdy któryś z parametrów jest za wysoki /pH czy KH/?

2.6. Peat Granulat (granulat torfowy) - zmiękcza wodę oraz pozwala uzyskać odpowiednie pH. Zawiera sole mineralne, hormonym kasy humusowe, składniki garbnikujące oraz inne cenne składniki. Wobec takiego opisu: stosować czy nie?

2.7. Poly Wool (wata) - właściwie po co jak jest gąbka?

3. Żywotność materiałów filtracyjnych.

Każdy z tych filtrów ma swoją żywotność. Z instrukcji wynika iż do miesiąca można trzymać w filtrze żwirek amonowy, carbon, włókna torfowe. Co sześć miesięcy należy wymienić ceramikę. Czy chodzi o to że po tym czasie wkłady zmniejszają swoją skuteczność czy też mogą działać negatywnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. podmiany robimy tak samo

2.1. żwirek amonowy można stosować ponoć przez miesiąc . Później ma działanie odwrotne, czyli co wyłapał wraca znów do akwa.

2.2. Ceramika powinna być w filtrze, tak długo aż nie popęka ;) Keramzyt można kupić w Obi, castoramie. Też jest ponoć dobrym materiałem filtracyjnym i złożem biologicznym.

2.3 Węgiel - stosujemy po leczeniu ryb. Pochłania resztki lekarstwa.

2.4 Gąbkę ponoć się wymienia jak zrobi się .. Sam będziesz wiedział kiedy ;)

2.7 Wata zatrzymuje drobniejsze zanieczyszczenia

3. Ceramika co 6 miesięcy to przesada. raz na 1,5 roku chyba, że wcześniej popęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź.

Zatem co stosować? Na chwilę obecną w dolnym, podwójnym koszu mam 2 woreczki z Carbonem a w środkowym i górnym koszu - BioMax.

Na początku sierpnia będę musiał Carbon usunąć. Co dać zamiast niego?

Biomax może być w tych dwóch koszach czy ograniczyć do jednego /to co wtedy jeszcze/?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam gąbki+ trochę włókniny filtracyjnej+jakaś ceramika (może być biomax) plus keramzyt.

Skoro kerazmyt i ceramika mają takie same właściwości to po co stosować jedną i drugą równocześnie? Nie lepiej po prostu za ok rok do półtora wymienić ceramikę na kerazmyt?

 

 

W moim Fluvalu 205 mam Zeolit, Watę perlonową, ceramikę x 2 kosze.

Pierwszy kosz masz dzielony, tam właśnie mam Zeolit i watę. Generalnie utrzymuje mi to dobre parametry.

A ten zeolit to co to jest i co daje?

Wata perłowa to mniej więcej to samo włóknina filtracyjna czy Poly Wool?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ok, mija miesiąc od zakupu filtra fluval 205 i czas wywalić węgiel z dolnego koszyka.

Z opinii powyżej wynika iż najlepiej watę + kerazmyt lub zeolit.

Zeolit z tego co zdążyłem wyczytać używać należy tylko wtedy gdy poziom NO3 jest za wysoki. A więc nie potrzebuję.

Wata - może być jakakolwiek z tych?

Kerazmyt to już chyba obojętnie jaki wezmę. Nie ma znaczenia czy z Obi czy z zoologicznych? Rozmiar ma znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...