Jump to content

PYTANIA do samodzielnego wykonania tła strukturalnego...


kris199119
 Share

Recommended Posts

Witam, ostatnio dokonałem zakupu nowego zbiornika i zainspirowany artykułami o samodzielnym wykonaniu tła postanowiłem zrobić własne... Tło miało składać się z arkusza utwardzonego styropianu, pianki poliuretanowej, silikonu, zaprawy wodoodpornej i farby akrylowej.

Wykonanie polega na wycięciu z arkusza płyty wielkości docelowego tła wewnętrznego mającego znaleźć miejsce na tylnej szybie akwarium. Następnie z wcześniej prowizorycznie uformowanej pianki poliuretanowej na kształt kamieni z płaską podstawą (nałożenie pianki na kartki A4 i A3) trzeba wyciąć ich ostateczny kształt i za pomocą silikonu przykleić do styropianu tak aby brzegami przylegały go siebie a ewentualne szpary pomiędzy nimi założyć w/w pianką. Po obróbce pianki ze szpar następnym krokiem jest nałożenie na wcześniej uformowane głazy zaprawy wodoodpornej (np CR65) by zlikwidować nasiąkalność produktu i uzyskać strukturę skał. Gdy zaprawa zostanie nałożona zostaje kwestia omalowania tła emalią akrylową...

 

Temat zakładam by uzyskać odpowiedzi na pytania takie jak:

Czy zamiast drogich zapraw wodoodpornych można użyć zaprawy cementowej? (Cement przecież po wyschnięciu jest niezwykle trwały.)

Czy emalia akrylowa jest odpowiednią farbo do akwarium? Czy po przez nieustanny kontakt z wodą nie nastąpi jej rozpuszczanie i wydzielanie do akwa związków chemicznych?

 

Wiedzących coś na ten temat, zainteresowanych oraz chętnych na wyrażenie własnego zdania zapraszam do zamieszczania postów.

Link to comment
Share on other sites

Co do farby akrylowej to zależy od jej rodzaju. Chociaż żadna się nie rozpuszcza w wodzie to niektóre rodzaje pod wpływem wilgoci pęcznieją i tracą przyczepność do podłoża ( szczególnie jeśli nie wyschły wcześniej dobrze, albo były kładzione grubą warstwą)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...