Skocz do zawartości

Towarzystwo dla shubunkina


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dostalem od wyjezdzajacych znajomych zlota rybke, pieknego shubunkina w jedenastolitrowym akwarium. Poczytalem co nieco ze to dreczenie zwierzat i sadyzm, wiec kupilem akwarium 63 l. - dzisiaj odbieram. Chce przeniesc tam rybke kiedy tylko je urzadze i dojrzeje, czyli pewnie za 3, 4 tygodnie.

 

Pytanie brzmi - czy oprocz shubunkina moge wpuscic do akwarium cos jeszcze? Neonki, oposki, krewetki...? Wiem ze na druga rybke tego samego gatunku jest za malo miejsca, zreszta jesli mialbym wybierac, to wpuscilbym cos innego.

 

Z gory dziekuje!

 

Przepraszam za brak polskich znakow, mieszkam za granica i pisze z pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gafa, gafa, gigantyczna gafa.

 

Dla welona absolutne minimum to 100l. Każde mniejsze to jeśli można to tak nazwać, sadyzm. ;)

 

To rybka zimnolubna, nie można z nią hodować neonek, czy otosków pochodzących ze strefy tropikalnej, a krewetki na pewno zje.

 

Pewnie nie kupisz jej większego akwarium, szkoda że nie spytałeś się o jej wymagania przed zakupami, jednak przynajmniej nic do niej nie dokupuj.

Optymalnie byłoby kupić przynajmniej 100l i drugiego welona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i pisze z pracy

No no w pracy się obijamy nie ładnie:P

 

A co do tematu, to 63l to już nie mały zbiornik, więc możesz pomyśleć nad jakaś fajną obsadą, ale na pewno nie może być w niej Welon (kolega wyżej opisał o co z nim chodzi).

Radzę znaleźć jakiś domek dla Welona i pomyśleć o rybkach, które będą się dobrze czuły w tym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kaszanka. Facet w zoologicznym, gdzie kupowałem mrożone robaki powiedział, że do 60l akwa można dodać jeszcze jednego shubunkina lub kilka mniejszych rybek, np danio pręgowany, kiryski pstre czy mieczyki. O drugim welonie nawet nie myślałem, ale reszta to rybki zimnolubne i miałem nadzieję że urozmaicę akwarium. O oddaniu tej rybki którą mam nie ma mowy, bo to wokół niej chcemy zbudować akwarium, czyli dodać to co można żeby było i dobrze i efektownie. Póki co nie ma szans na większe akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tymczasowo niech zostanie sama, ale postaraj się o większy baniak.

Zbyt ciasne akwarium to karłowatość, gorsze warunki, krótsze życie rybki.

 

Sprzedawców w sklepach zoologicznych absolutnie nie słuchaj. Wcisną wszystko żeby zarobić. Co do reszt rad - kiryski pstre to jedne z największych, one do takiego akwarium się nie nadają, mniejsze gatunki np. pigmeje/pandy tak. Danio też się nie nadają, rybki zbyt ruchliwe, uwielbiają gonitwy, w akwarium 60cm czują się jak gepard w klatce, nawet nie mają się gdzie rozpędzić. Natomiast mieczyki dorastają do 10cm. Akwarium ma bok ok 30cm. 1/3 to ryba... Za mały baniak, w takim akwarium można hodować spokrewnione z mieczykami i mniejsze - platki.

 

Oczywiście to wszystko odpada ze względu na złotą rybkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trudno, w takim razie zostanie tak jak jest. Tzn jak ma być - jedna złota rybka w ładnie skomponowanym akwarium z roślinami, aranżacją z mchem, kamieniami i korzeniem, zobaczymy co wymyśle.

 

Ale może w takim razie w małym akwa urządzić krewetkarium? Red cherry by się nadały? Widziałem je przeglądając tematy, może one zaspokoją moją potrzebę posiadania zwierzątek? :) 11 akwa sie nada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, do 60l więcej niż jedną złotą rybkę nie wpuszczę. A co gdyby rozważyć opcję 100l? Dałoby się? Tylko w miarę możliwości nie drugą taką samą.

 

A jeśli nie, to jakie jest minimum żeby wpuścić shubunkina i coś jeszcze? I co mogłoby być tym czymś jeszcze? Tylko proszę o zrozumienie i podanie naprawdę minimum, i nie popuszczanie wodzy ułańskiej fantazji, bo nie mam na nią póki co miejsca w swoim domu :)

 

Czemu nie da się zrobić aranżacji z mchem dla złotej rybki? Zeżre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, do 60l więcej niż jedną złotą rybkę nie wpuszczę. A co gdyby rozważyć opcję 100l? Dałoby się? Tylko w miarę możliwości nie drugą taką samą.

 

W 60l - nie przesadzaj z aranżacją, ilością korzeni, kamieni, jak najwięcej miejsca dla rybki skoro akwarium jest ciasne.

A jeśli nie, to jakie jest minimum żeby wpuścić shubunkina i coś jeszcze? I co mogłoby być tym czymś jeszcze? Tylko proszę o zrozumienie i podanie naprawdę minimum, i nie popuszczanie wodzy ułańskiej fantazji, bo nie mam na nią póki co miejsca w swoim domu :)

Standardowe 112l, bo to nie największa odmiana złotych rybek. Stado 8-12 sztuk kardynałków + ew. dwie przylgi chińskie. To i tak naciągane. :P

Czemu nie da się zrobić aranżacji z mchem dla złotej rybki? Zeżre?

Da się zrobić aranżację, ale - nie opartą głównie na roślinach, zapomnij o typowym holenderskim akwarium przy welonie. Wszystko co da radę - zje. Ostoją się tylko tak duże, twarde i niesmaczne rośliny jak anubiasy. Czasem zdążają się przypadki że welon roślin nie rusza, ale to tak rzadkie jak przypadki terminatorów które nawet anubiasa zjedzą.

 

Po taką rybie widziałbym coś w takim stylu:

- żwir rzeczny grubej granulacji.

- jakieś większe otoczaki, ew mały korzeń, ale nic w stylu Red Moor.

- co kawałek jakaś roślinka z grubymi liśćmi.

- tło strukturalne zewnętrzne, lub czarny bristol.

 

No i konieczna wydajna filtracja, złote rybki brudzą bardziej niż inne gatunki ich wielkości, dobry filtr kaskadowy, albo kubeł to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...