Skocz do zawartości

czarne nitki po 6 mies od restartu


lolek261
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Piszę do Was bo pojawił i sie problem w postaci czarnych nitek w akwa na roslinkach. W lipcu tamtego roku zrobiłem restart bo miałem problem w moim 182 baniaku z zielonymi glonami i tym że roślinki nie rosły. Sprawę rozwiązała ziemia ogrodowa oraz nowy filtr Fluval 205, roślinki wystrzeliły i porosły całe akwarium a dobra filtracja sprawiła że ani śladu po zielonych glonach i do tej pory ich nie ma. Ale od stycznia pojawiły się czarne nitki na roślinach, nie pomaga wycinanie zarażonych listków, bo pojawiają sie nowe. Za przyczynę uważam to że:

-kolega poradził mi że nie trzeba podmieniać wody co tydzień tylko co 2 wystarczy

-w styczniu przez ok 2 tyg. świeciłem tylko 2x18v zamiast 4x18v,

-wywaliłem z akwa szybko rosnące roslinki min rogatka sztywnego

od tamtej pory nie jestem w stanie nad nitkami zapanować, co poradzicie by problem rozwiązać, niepomogło Easy Carbo, a gdy mi się skończyło roslinki troszke zmarniały i jak by wzrost spowolnił.

Planuje znowy restart i wymiane ziemi na świerzą, jak pozbyć sie nitek z listków, czytałem o kwasku cytrynowym co Wy na to? Prosze radę jam się pozbyc tego ustrojstwa, o parametry wody nie pytajcie nie mam nic do zmierzenia. pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest problem, bo nie wiadomo o co dokładnie chodzi. Podejrzewam, że mogą to być krasnorosty. Natężenie oświetlenia w tym przypadku, jeśli zmniejszyłeś na pewien czas, nie ma znaczenia. Niektórzy nawet twierdzą, że w trakcie walki z krasnorostami zaciemnianie zbiornika nic nie daje, podobnie jak i nie ma znaczenia jak długo świecimy w akwa. (mówię tu tylko o przypadkach, gdzie świeci się do 12 godz.), więcej ,niż 12 mija się z celem, bo nie przyspieszy to wzrostu roślin.

Wracając do tematu. Mówisz o nitkach. Czy te nitki, to typowe nitki? Chodzi mi o kształt. Czy to coś na kształ ciemnych włosków. I tutaj pojawia się problem natury technicznej, bo nie pokazałeś tego na zdjęciu. Podejrzewam, że dlatego nie było dotychczas odpowiedzi.

Środki tymczasowe na takie przypadłości jak krasnale, to np. zielona herbata 250 ml na 100 l wody (szklanka). Oczywiście są to tymczasowe ,, hamulce,, na glony, nie pomaga na przyszłość, chwilowe zahamowanie. Ale niektórzy twierdzą, że nie pomaga. U mnie pomogło. Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale pomogło.

Piszesz, że posłuchałeś kumpla. To że u niego podmianka wystarcza raz na dwa tygodnie, nie znaczy, że u Ciebie wystarczy. Każdy baniak jest inny. W zależności od obsady, wielkości zbiornika, ilości roślin, uzależniona jest podmiana wody.

Spróbuj w miarę możliwości usuwać mechanicznie zaatakowane części roślin. Jeśli zobaczysz, że na niewiele się to zda, wyrzuć resztę, i tak padnie jeśli cała zostanie pokryta tym nalotem. Wodę podmieniaj raz w tyg. 20, 30%. Nie bój się obserwacji.

Inna sprawa to testy. Wiadomo, że jak się je ma, to wiemy na czym jesteśmy. Wysyp tych nitek, mógł być spowodowany nadmierna ilością substancji szkodliwych, które rozkładają się w akwarium (azotyny, azotany).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie próbował z tą cytryną.

Zielona herbata

Dobra filtracja

Carbo w płynie

Zmniejszony ruch wody( ustaw tak filtry aby woda delikatnie poruszała lustrem wody a rośliny za bardzo nie falowały

Usunięcie najbardziej zakatowanych roślin.

A dodatkowo poleciłbym napowietrzać w tym zmożonym czasie walki z krasnorostami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krasnorosty jest sposób.Sprawdziłam,działa.Po 12 tygodniach walki nie ma nic.Zrobisz jak uważasz.Ja spróbowałam,zadziałało.Reszta mnie "zje na surowo",ale podam ci przepis.

1.Usunąć jak najwięcej zaatakowanych liści.

2.Zwiększyć o 1,5-2 godziny długość świecenia.

3.Co 3 tygodnie użyć Algo-Control bądź podobny środek do walki z glonami,oczywiście według instrukcji.(Algo-Control-5ml na każde 50l wody,innych nie znam,nie używałam).

 

U mnie podziałało,rybom nie szkodzi,a krasnorosty poszły sobie całkowicie.Zauważyłam też,że i zielenic nie ma.Tak jak napisałam na początku to dość długi proces,ale daje dobre efekty.I nie jest to tylko u mnie.Znam kilka osób tu w Sztokholmie,którym też się udało ich pozbyć i bez uszczerbku na zdrowiu rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwasek cytrynowy źle mi się kojarzy. Sama nazwa ,, kwasek,, - nie wiem, nie próbowałem stosować. Mogę polecić jedynie zieloną herbatę i to co pisałem wyżej.

A propos wydłużenia czasu oświetlania przy walce z krasnalami. Czytałem w artykule poświęconym akwarystyce, że nie ma to żadnego znaczenia. Można wierzyć albo nie, ale z obserwacji mogę powiedzieć, że u mnie nie miało to większego wpływu.

 

Pozdrawiam

 

Tutaj gdzieś czytałem świetne opracowanie walki z krasnalami. Poszukaj, znajdziesz na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...