Skocz do zawartości

Jakie rośliny do akwarium ?


vigorone
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Planuję obsadzić roślinami załączone akwarium. Jego wymiary to wys.50cm, szer.50cm, głęb. 25cm. Po lewo i po prawo znajdują się pułki na cała głębokość akwarium i na pewno pogarszają oświetlenie pod nimi. Planowane oświetlenie to 2x15W. Na razie wysypany jest tylko jasny żwir, ustawione dwa kamienie na dole i jeden na półce, oraz po srodku znajduje się korzeń w którego środku znajduje się napowietrzenie. Do filtracji zastosowany został filtr zewnętrzny. Planuję posadzić po środku 1-2 rośliny wysokie sięgające blisko powierzchni, po bokach jakieś niskie, no i oczywiście jakieś niewielkie rośliny na pierwszy plan. Po prawej stronie pod półką można co najwyzej jakieś niskie rośliny nie wymagające super oświetlenia, tak samo jak pod lewą półkę, ale to coś wyższego i pewnie tutaj więcej świetła dotrze. Co do półek to na prawej czyli niższej może być albo coś zwisającego ( planowane jest również ustawienie tam jakiegoś korzenia ) lub jakieś niskie rośliny z przodu i niewiele wyższe z tyłu. Co do lewej półki to musi być coś niskiego gdyż niewiele będzie brakować do lustra wody, ewentualnie może coś pływającego. Co byście doradzili na początek ? Nigdy nie miałem doświadczenia z żywymi roślinami a chcę żeby to ładnie wyglądało ? Co do rybek to prawdopodobnie zakupione zostanie stadko tak np 15 neonków i jakieś 4 gubiki dla odmiany, do czyszczenia dna jakieś dwa kiryski oraz z jeden nieduży glonojad.

 

Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc.

 

pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od czegoś na czym się najbardziej znam - czyli od ryb.

Małe gatunki glonojadów dorastają do 13cm, te większe do 40-50cm.

Nie ma takich "typowych" glonojadów nadających się do takiego akwarium, są otoski, ale ich na początek nie polecam.

 

Neonki, powiedzmy że ok.

GuPiki - ok.

Kiryski - większość gatunków się nie nadaje, a przy powyższych i tej wielkości akwarium ich nie polecam.

 

Jaki to żwir dokładnie?

 

Znasz parametry wody?

 

2x15W, bez znajomości nawożenia, bez suplementacji CO2, w tak małym zbiorniku = glonarium. Zacznij o 15W, roślinek cieniolubnych [lista podklejona w odpowiednim dziale] - to je polecam na początek.

 

PS: Poprawka, pomyliłem wysokość z "głębokością". 2x15W ok, ale i tak przyda się nawozić i dozować co2. Bez tego ani rusz przy bardziej wymagającym zielsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał sprawdzić dokładne parametry. Te półki były kiedyś przeznaczone na kraby i raki, a teraz ich już nie ma. To akwarium było robione samodzielnie, a nie kupne i nie jest dla żółwia. Ryby w nim pływały i było wszystko ok. To że jest inne strarza możliwości do ciekawszego zagospodarowania i jakoś ciekawie zostanie obsadzone. Może coś w sklepie doradzą. Na pewno trudniej zagospodarować niestandardowe akwarium, ale może ciekawiej wyglądać. Co do żółwia to można go wszędzie wsadzić do wody więc na pewno do Twojego akwarium też bedzię się nadawać Erni-lee. Nie sądzę żeby rybom przeszkadzał taki układ akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzik. Półki mają zalety i wady. Fajnie wygladają, można ciekawie ułożyć poziomy akwarium, no i oczywiście odróznia się od wszystkich. A co do problemów to oczywiście ograniczają oświetlenie i jakieś prace konserwacyjne. Żeby je oczyścić i wszystko zrobić trzeba było się sporo nakombinować, ale jakoś się udało. Ja nie jestem specem od akwarystyki dlatego pytam. To ma być normalne domowe akwarium, żeby jakoś w miare ciekawie wyglądało. Rośliny nie wymagające, będzie tylko oświetlenie 2x15W bez CO2 gdyż niechce dodatkowo ponosić takich inwestycji. Kiedyś moji rodzice mieli akwarium bez CO2 i tak im rośliny rosły że ciągle szły częściowo na sprzedaż żeby to jakoś wyglądało.

Półki jakie są to są, nie będę teraz rozbierał akwarium bo tak kiedyś było zrobione. Kraby miało gdzie spacerować, ale i rybki nieźle ubijały i zostały w końcu same. Potem były rybki ale roślinność sztuczna i niefajnie to wyglądąło, a teraz odnowiłem akwarium, wyczyściłem, dałem nowy ładny żwir, dodałem filtr zewnętrzny, lepsze oświetlenie ( będzie montowane w przyszłym tygodniu ) itp. A teraz wpuszczane są bakterie i chcę posadzić jakieś rośliny. Juz tydzień to tak stoji po zalaniu. No i pewnie za tydzień jakieś 2-3 rybki na wstęp aby lepiej bakterie się rozwinęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny nie wymagające, będzie tylko oświetlenie 2x15W bez CO2 gdyż niechce dodatkowo ponosić takich inwestycji.

Koszt budowy bimbrowni, to mniej niż koszt jednego piwa, działa to ok 2tyg. Koszt EC długoterminowo też nie jest duży. Butla, elektrozawór itd. za setki złotych to nie jedyne rozwiązanie.

Kiedyś moji rodzice mieli akwarium bez CO2 i tak im rośliny rosły że ciągle szły częściowo na sprzedaż żeby to jakoś wyglądało.

Kiedyś było kiedyś. Ostatnio mieliśmy na forum takiego akwarystę, niby duży staż, w latach 80 i 90 tych hodował ryby i rośliny, wszystko pięknie mu rosło, mimo braku nawożenia i co2, a obecnie... wszystko padało, gniło itd. Choć z najbardziej podstawowymi roślinkami powinieneś sobie poradzić nawet bez CO2, to należy pamiętać by nie porwać się na nic bardziej wymagającego bo będzie klops. ;)

a teraz odnowiłem akwarium, wyczyściłem, dałem nowy ładny żwir, dodałem filtr zewnętrzny, lepsze oświetlenie ( będzie montowane w przyszłym tygodniu )

I to się chwali.

itp. A teraz wpuszczane są bakterie i chcę posadzić jakieś rośliny. Juz tydzień to tak stoji po zalaniu. No i pewnie za tydzień jakieś 2-3 rybki na wstęp aby lepiej bakterie się rozwinęły.

Bakterie - dojrzałe wkłady filtracyjne, woda, czy preparaty? Jak preparaty, to dzielą się na dwie kategorie. 95% takich jakie są w sklepach po 5-10zł, nic nie da i nie wpłynie na dojrzewanie akwarium w stopniu zauważalnym, są jeszcze takie >50zł które coś tam dadzą. Jednak tak czy siak, cierpliwość to jedna z najważniejszych cech akwarysty i warto pewne sprawy pozostawić naturze.

Rybek żeby rozruszały cykl - nie wpuszczaj pod żadnym pozorem. Nawet bez nich stężenia związków azotu w pewnym momencie mogą być trujące. Bez pełnego zestawu testów kropelkowych na związki azotu odpuść sobie ten sposób, wrzuć po prostu trochę pokarmu dla ryb. Efekt - zrost ilości amoniaku, będzie ten sam, a nie będziesz ryzykował zdrowiem i życiem zwierzaków. ;)

Także przynajmniej 2 tyg i wpuszczaj rybki, nawet bez testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem CO2 więc nie wiem dokładnie z czym to się je. Patrzyłem tylko że zestawy kosztują kilka stówek więc sobie odpuściłem. Co do bakterii to wlewam preparat JBL Denitrol, kiedyś wpuszczałem Teraz Baktozym, ale już się przeterminował i nie było w sklepie. Aby pozbyć się amoniaku mam teraz w filtrze warstwę z Zeolitem, a oprócz niego ceramika i zwykła gąbka. Akwarium stoji ok tygodnia z wodą ( był od razu wlany uzdatniacz ), od 4 dni są wpuszczane bakterie i teraz planuję jeszcze rośliny włożyć. A rybki najwcześniej za tydzień, albo i dwa. Mogę też wsypać trochę pokarmu dla rybek jeśli to jakoś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuń zeolit. Teraz bardziej szkodzi niż pomoże. Amoniaku na początku nawet powinno być dużo, żeby bakterie nitro miały dużo "pokarmu" i namnożyły się w takich ilościach aby później wraz z pojawieniem się ryb poziom amoniaku nie był na tyle duży, żeby bakterie nie nadążyły z jego przerabianiem. Zeolit pochłania związki azotu i tym samym ogranicza ilość produktów potrzebnych dla bakterii nitro, ograniczając tym samym ich ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem trochę aukcje i planuje posadzić też trochę roślin trawnikowych. Znalazłem taką aukcję allegro na której są same trawnikowe oraz aukcję połączone trawnikowe i normalne. Czy opłaca się kupować taki zestaw niedużych sadzonek, szybko się one rozrosną ? Prawdopodobnie zrobię docelowo jakąś tanią bimbrownie z dwóch butelek :), taką jak można znaleść na necie, ale na razie to będzie oświetlenie 2x15W i jakiś nawóz z serii Tetra Plant.

Z roślin mam na razie posadzoną na dole Vallisnerię, obok niej Hygrophilie thailand oraz sagittarie subulate porosadzaną

 

Poniżej link do aukcji:

 

http://allegro.pl/zestaw-135-roslin-z-1 ... 08724.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...