Skocz do zawartości

Krewetkarium od podstaw


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam planuję zacząć ponownie hodowlę krewetek i interesuje mnie kilka kwestii, ponieważ ostatnim razem przygoda z krewetkami to nie wypał.

 

Tutaj znajduje się krewetkarium jakie posiadam: http://allegro.pl/shrimp-set-30-aquael- ... 51869.html

 

1. Jakiego podłoża użyć, czy może być JBL MANADO i w jakiej ilości ( Z początku będą krewecie RC, ale na przyszłość planuję dopuścić inne gatunki. )

 

2. Jakiego filtra użyć bo ten z zestawu to chłam. Czytałem na jakiś wątku że może być zewnętrzny kaskadowy ze skimmerem, tylko czy szklana pokrywa nie będzie przeszkadzać w montażu ( Jak będzie przeszkadzała to ją przytnę, albo dorobię drugą ;) ) . Ale taki filterek byłby chyba idealny tylko jaki ? Szukam jakiegoś sprawdzonego i niezawodnego :D , który mam wybrać ?

 

3. Proszę także o inne porady na początek tak abym mógł cieszyć się swoim krewetkarium jak najdłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by było wymienić i grzałkę. Bo ta grzałka jest bez termostatu. Filtr na np. FZN1 albo HBL 301 - o wiele tańszy i ze skimerem a tak samo ponoć skuteczny. Będziesz musiał dodać kolejną lampkę 11W jak chcesz mieć roślinne. Po co Ci ta szklana szybka na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by było wymienić i grzałkę. Bo ta grzałka jest bez termostatu. Filtr na np. FZN1 albo HBL 301 - o wiele tańszy i ze skimerem a tak samo ponoć skuteczny. Będziesz musiał dodać kolejną lampkę 11W jak chcesz mieć roślinne. Po co Ci ta szklana szybka na górze?

 

Grzałkę na razie zostawię bo dokupiłem termoregulator.

 

Roślinki planuję jakieś mchy na korzonku i kamykach co do innych to jeszcze nie wiem - może jakiś liściak, ale wolałbym zostawić jedną lampę. ( może jakieś mniej wymagające roślinki )

 

Co do szyby to nie wiem, krewetki chyba nie wyłażą ze zbiornika :D Ale przy tym filterku z zestawu to pewnie dali ją ze względu że podczas bombelkowania woda chlapała na lampę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Zacznijmy od podłoża, ja proponuje jak najmniejsze, manado nie dość że kolorem będzie dawało po oczach to jeszcze te kulki będą optycznie zmniejszać zbiornik. Proponował bym piach, nie za drobny, Argus moim zdaniem jest zbyt drobnym piaseczkiem, grubość 0,7-1,2 mm będzie jak najbardziej wskazana dla krewetek karłowatych, będą w stanie każde ziarnko piasku przerzucić w łapkach. Kolor to już jest indywidualna kwestia, krewetki dość ładnie prezentują się na podłożu czarnym, redki fajnie wyglądają też na białym tle. Ilość piachu jest zależna od tego czy będziesz coś sadził czy nie, jeśli nie będziesz nic sadził do gruntu to 2 garście piachu wystarcza.

Filtr im większy tym lepiej, nie polecę samego HBL301 do takiego naparstka, jako wspomaganie nadaje się, jako główny i jedyny nie bardzo, za mała powierzchnia gąbki. Bardziej HBL501, FZN2 był by szczytem potrzeb pod ten baniaczek ale koszt jego jest stosunkowo wysoki.

Grzałka się przyda i to z termoregulacja, im mniejszy zbiornik tym szybciej się wychładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tego filtr-pierdka nie użyjesz tylko dasz najlepiej jakąś kaskadę więc szyba nie tyle że nie będzie potrzebna a nawet zawadzać.

 

Co do podłoża to słyszałem że pierw przed użyciem MANADO trzeba je wygotować we wrzątku czy coś bo by podwyższało chyba pH czy twardość w wodzie. AS II+ pierw podobno zamąca wodę gdy się wlewa ale też jest polecany. Najlepiej czarne. Możesz też użyć tej samej firmy podłoża Shrimp Sand.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże Shrimp Sand to trochę drogo :cry: chyba zostanę przy piasku, tego mam pod dostatkiem :D ale lepiej kupić jakiś o brązowym kolorku i grubszy.

 

Filtr FZN1 ciekawie się prezentuje, a ja myślałem o takim: http://allegro.pl/filtr-kaskadowy-nano- ... ?source=oo jest w miarę tani.

 

A tak przy okazji wracam po 20, czekam na dalsze podpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie ryzykować z nie znanym i nie sprawdzanym filtrem.

 

Co do podłoża ja bym stawiał na czarne - krewecie będą bardziej widoczne. I na pewno nie piasek - rośliny będą słabo rosnąć.

 

 

FZN1 odpada za wysoka cena,

HBL 301 znalazłem test tego filtra i jestem zniesmaczony, już chyba wolę ten co wcześniej podałem, ale kolejne porady mile widziane, niekoniecznie to musi być filterek kaskadowy, ale lepiej jakby taki był ;)

 

Co do podłoża to chyba te JBL ktoś ma je w krewetkarium, a jak tak to jak się spisuje, rozważam także zakup zwykłej ziemi ogrodowej o odpowiednim ph, którą dałbym na dno i przykrył cienką warstwą piasku to byłoby najtańsze. I chyba dobre rozwiązanie dla roślinek. Jak sądzicie ?

 

A jakie parametry musi mieć woda, chodzi mi o ph ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża z ziemią ogrodową jest taka jedna wada, która będzie w tym zbiorniku bardzo widoczna. Sprawa banalna ale czysto estetyczna. Ziemi pod spód będziesz musiał dać min. 4-5 cm. a na to następne 4-5 cm. żwiru - co daje 8-10 cm. podłoża. Zabiera też sporo miejsca. Ale to już twoja decyzja.

 

Co do filtra najlepiej kaskada w tak małym akwa (chyba że kubełek) bo nie warto zajmować miejsce w tak małym akwa jakimś małym pogromcą brudu skoro już na początku tego postu dałem wykład o podłożu z ziemią, która by zajełą tyle miejsca - nawet jak napisałeś że w przyszłości może będą jakieś ryby. Co do HBL to też jest podobno bardzo dobry filtr porównywalny z FZN a chyba nawet 3 razy tańszy oraz ze skimerem. Ja go proponuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filterka to znalazłem taki: http://allegro.pl/hagen-20-aquaclear-37 ... 52662.html Jednak lepiej zainwestować trochę więcej, bo przecież ten element jest najważniejszy. Mam kubeł tej firmy i jak na razie jestem zadowolony.

 

Z tym podłożem to dalej nie wiem co. Znalazłem czarny piasek kwarcowy o granulacji od 0,8- 1,2mm. Tylko teraz problem co z roślinkami, bo na samym piachu nie będą rosły. Co dać pod spód aby nie wyszło drogo i nie różniło się kolorem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś coś takiego czytałem żeby nie zmieniał parametrów wody.

Jak z roślinnością? Będzie jej dużo i czy będzie wymagająca? Bo pisałeś że nie dokupisz drugiej świetlówki a z jedną to będzie poniżej 0,5W/l. Problem też z CO2. Będziesz jakoś dozował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś coś takiego czytałem żeby nie zmieniał parametrów wody.

Jak z roślinnością? Będzie jej dużo i czy będzie wymagająca? Bo pisałeś że nie dokupisz drugiej świetlówki a z jedną to będzie poniżej 0,5W/l. Problem też z CO2. Będziesz jakoś dozował?

 

No z tym gotowaniem to nie jestem pewien, lepiej nie gotować bo nie wiadomo jaki to będzie miało wpływ na jakość tego podłoża.

 

Roślinki: jakieś mchy na korzonek i kamyki, gałęzatka, może wątrobowiec, i coś liściastego na tył--- myślałem o lotosie, ale nie jestem pewien Czy oświetlenie wystarczy ?. Co do Co2 to trzeba dozować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotos w tak małym akwa. Odpada. Czytałem że chyba potrzebuje nawet duży kawałek podłoża specjalnie dla niego i nic nie może koło niego rosnąć w tym kawałku. Dla lepszego wzrostu może pomóc nawet easy carbo albo/i bimbrownia. Nie wędzie wtedy też glonów. I dałbym mimo wszystko drugie oświetlenie 11W. A jaki mech?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotos w tak małym akwa. Odpada. Czytałem że chyba potrzebuje nawet duży kawałek podłoża specjalnie dla niego i nic nie może koło niego rosnąć w tym kawałku. Dla lepszego wzrostu może pomóc nawet easy carbo albo/i bimbrownia. Nie wędzie wtedy też glonów. I dałbym mimo wszystko drugie oświetlenie 11W. A jaki mech?

 

Więc lotos odpada-- znajdę coś innego. Co do Co2 to taniej wyjdzie bimbrownia, ale easy carbo jest wygodniejsze. Nad oświetleniem pomyślę. A mchy nie wiem jeszcze, w akwa ogólnym mam ich dużo, a część pochodzi z krewetkarium które było niewypałem, więc nie będę ich wkładał, lepiej kupię nowe.

 

 

Więc tak:

 

Filterek kupię Hagen 20 Aquaclear 378l/h kaskadowy,

Podłoże JBL Mandao

Nad oświetleniem się zastanowię,

Co2 też przemyślę,

Jak zdecyduję się na oświetlenie + Co2 to może dodam jakieś roślinki o większych wymaganiach.

 

Może jakieś pomysły co do fajnych roślinek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko wybierać rośliny gdy jeszcze nie wiadomo jakie będzie oświetlenie. Popatrz na akwaria i wybierz. Jak zdecydujesz się na dodatkową świetlówkę to możesz zrobić dywan z glosi, na korzeń dać anubiasa niskiego i mech np. Flame Moss czy Christmas Moss. Z innych roślin to może duży heniek, żabienieca delikatna, gwiazda wodna, jakaś alternatera, hygrophila i limnofilia. Możliwości jest dużo a te roślinny wymagają dużego światła więc się zastanów i może też sam se wybierz i poszukaj innych roślin, które Ci się spodobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza opcja:

 

Oświetlenie mogę wybrać EcoLight 11W PLANT moduł oświetlenie 8000K to 55 zł + te moje 11w 6500k w sumie 2.

 

Filterek ten http://allegro.pl/filtr-kaskadowy-do-60 ... 91045.html to to samo co HBL-301 ale estetyczniej wygląda i pewnie też chińszczyzna, ale ma 1w więcej--- 28 zł

Podłoże to ziemia ogrodowa warstwa 3 cm z przodu i wzrastająca ku tyłowi dla roślinek 3 planu + 3 cm czarnego piasku o granulacji od 0,8- 1,2mm ---- 15 zł

Bimbrownia---- ok 15

 

To suma ok 115 zł :)

 

Druga opcja:

 

Oświetlenie EcoLight 11W PLANT moduł oświetlenie 8000K to 55 zł + te moje 11w 6500k w sumie 2.

Filterek Hagen 20 Aquaclear 378l/h kaskadowy--- 75 zł

Podłoże JBL Mandao --- 30 zł

Bimbrownia---- ok 15

 

To suma ok 175 zł do bani :cry:

 

Trzecia opcja:

 

Bez dodatkowego oświetlenia- miej wymagające roślinki odjąć 55 zł-- co wychodzi najkorzystniej przy pierwszej opcji, czyli 65 zł

 

Do tego doliczyć jakieś 50 zł na krewetki i roślinki to suma 115 zł.

 

Najkorzystniej wychodzi ta ostatnia opcja. Druga opcja to full wypas, ale za drogo, a pierwsza jest po środku.

 

Co wybrać oto jest pytanie ? Czy powoli nazbierać kasę na full wypas, czy też zacząć od najtańszej opcji. Sam już nie wiem mam mętlik w głowie. Co będzie najkorzystniejsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmień kolor tego 65 zł. Kolor czerwony jest tylko dla moderatorów i dla admina.

 

Najlepsza opcja - na żwir byś użył czarny bazalt. Kupiłbyś duży korzeń, który zajmie większość miejsca w akwa i kilka małych kamyczków do ozdoby. Do korzenia byś przywiązał kilka rodzai mchów. W aranżacji byś wykorzystał tylko mchy.

Świetlówkę jeszcze jedną ale by starczyło z 6500K i easy carbo jako CO2; albo może bimbrownia - twój wybór. Z mchów byś wziął za to najpiękniejsze czyli Flame Moss, Christmas Moss i Willow Moss - te mchy przy dużym oświetleniu i podawaniu CO2 rosną lepiej i szybciej.

 

Czy ten filtr ma miejsce dodatkową na ceramikę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmień kolor tego 65 zł. Kolor czerwony jest tylko dla moderatorów i dla admina.

 

Najlepsza opcja - na żwir byś użył czarny bazalt. Kupiłbyś duży korzeń, który zajmie większość miejsca w akwa i kilka małych kamyczków do ozdoby. Do korzenia byś przywiązał kilka rodzai mchów. W aranżacji byś wykorzystał tylko mchy.

Świetlówkę jeszcze jedną ale by starczyło z 6500K i easy carbo jako CO2; albo może bimbrownia - twój wybór. Z mchów byś wziął za to najpiękniejsze czyli Flame Moss, Christmas Moss i Willow Moss - te mchy przy dużym oświetleniu i podawaniu CO2 rosną lepiej i szybciej.

 

Czy ten filtr ma miejsce dodatkową na ceramikę?

 

Zdecydowałem że:

1. Jako podłoże dam ziemię a na nią czarny piasek.

2. Wsadzę korzonek na wsi mam ich pod dostatkiem, więc sobie spreparuję. ;)

3. Dorzucę bimbrownię albo easy carbo jeszcze się zastanowię.

4. Mchy dam takie jak podałeś + - to co przyślą mi w zestawie który kupię, na tylni plan dam jakąś większą roślinkę.

5. Filterek ten tańszy - najwyżej stracę. Ma gwarancję 24 m. więc zawsze będzie działał. dla RC wystarczy.

6. Co do drugiej świetlówki to dam EcoLight 11W PLANT moduł oświetlenie 8000K ponieważ cena w różnicy to tylko 99 groszy.

7. W opisie filtra pisze, że ma on trzy media filtracyjne, więc może gdzieś wcisnę ceramikę.

 

Dodatkowe pytanie:

 

1. Czy zamiast dwóch świetlówek 6500k może pracować jedna 8000k, albo więcej k ;)

2. Jakie Ph powinna mieć ziemia do krewetkarium.

3. Czy poza filtrem trzeba zastosować napowietrzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania:

 

1. Może być tylko że sama 8500K będzie dawała dziwny efekt w akwarium. Będzie świeciła na niebiesko. Gdy dasz jeszcze jedną 6500K kolor niebieski trochę się zredukuje i kolory ryb, krewetek, roślin itp. i w ogóle całego akwarium będzie lepiej widoczny i bardziej estetyczny. A ta będzie dodatkowo dla roślin.

2. Najlepiej między 7,2 a 7,6.

3. Po co? Woda spadająca z filtra na powierzchnię wody będzie wystarczająco natleniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyjechała lampka, filterek i easy carbo. :D

 

Filterek to FZN-1,

Lampka Aquael 11w 8000k

i Easy Carbo

 

Jeszcze brakuje tylko podłoża, korzonka, roślinek i krewetek oraz helenek ;)

 

Na foto pokazane jest jak rozmieściłem oprzyrządowanie. Lampkę 8000k dałem z tyłu, a 6500k z przodu. Myślę że to rozwiązanie będzie się sprawdzać.

 

I jak ?

post-9034-13685164657407_thumb.jpg

post-9034-1368516465798_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...