Skocz do zawartości

problem NO2 i no3


karaluuch
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam jestem poczakujacym wiec prosze o wyrozumialosc.... kupilem akwa jakies 2 tyg temu kupilem testy tydz temu i wtedy bylo wszystko ok... rybki tj. gupiki i mieczyki plywaja bez nawet stwarzanaia wody przez oczekiwanie 2 tyg testy w pierwszym tygodniu wypadly super tj ph 7,2 kh 6, gh >7, no2 0, no3-25. dzis karmilem rybki zywym planktonem wylowionym przezemnie na stawiku w wiosce obok... wkladam test a tam no2 10!!!!! i no3 250!!!!! co zrobilem zle? moze mi ktos pomoc? tylko prosze nie pisac ze natychmiastowa wymiana calosci wody bo slyszalem ze to bzdura... w akwa nie bylo żadnej chemii!!

Pozdrawiam Kamil

 

:aniol_diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem poczakujacym wiec prosze o wyrozumialosc.... kupilem akwa jakies 2 tyg temu kupilem testy tydz temu i wtedy bylo wszystko ok... rybki tj. gupiki i mieczyki plywaja bez nawet stwarzanaia wody przez oczekiwanie 2 tyg testy w pierwszym tygodniu wypadly super tj ph 7,2 kh 6, gh >7, no2 0, no3-25. dzis karmilem rybki zywym planktonem wylowionym przezemnie na stawiku w wiosce obok... wkladam test a tam no2 10!!!!! i no3 250!!!!! co zrobilem zle? moze mi ktos pomoc? tylko prosze nie pisac ze natychmiastowa wymiana calosci wody bo slyszalem ze to bzdura... w akwa nie bylo żadnej chemii!!

Pozdrawiam Kamil

 

:aniol_diabel:

Czy aby na pewno dobrze zmierzyłeś poziom no2 i no3 po karmieniu ?

Może z tym pokarmem coś nie tak ? Zmierz jutro albo o np: 22:00 i zobacz, może ta woda co był w niej plankton jakaś zanieczyszczona czy coś była, i gdy wkładałeś testy trafiłeś właśnie na ten punkt gdzie była ta woda. ;)

 

Zmierz za 2-3 godziny i zobacz czy będzie to samo. ;)

 

viewtopic.php?f=10&t=23176 Tu masz o parametrach wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej wykluczam ze to woda obca, poniewaz plankton mam w wiaderku a wylowilem go na siatke z ponczochy i same stworzonka wsadzilem do akwa... masz racje sprawdze jutro po pracy przed karmieniem dodam jeszcze ze filtr wewnetrzny hailea < czy jakos tak> chodzi caly czas 24h/dobe a switlo dla mnostwa malych roslinek jest wlaczane cala noc sredni tak od 21godz do 9 rano... wiec roslinki powinny odzyc lada dzien... mysle o jeszcze jakims nawozie dla roslin ale to poczekam na wyplate:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej wykluczam ze to woda obca, poniewaz plankton mam w wiaderku a wylowilem go na siatke z ponczochy i same stworzonka wsadzilem do akwa... masz racje sprawdze jutro po pracy przed karmieniem dodam jeszcze ze filtr wewnetrzny hailea < czy jakos tak> chodzi caly czas 24h/dobe a switlo dla mnostwa malych roslinek jest wlaczane cala noc sredni tak od 21godz do 9 rano... wiec roslinki powinny odzyc lada dzien... mysle o jeszcze jakims nawozie dla roslin ale to poczekam na wyplate:)

Tak, ale pragnę zauważyć iż napisałeś że przed karmieniem rybek no2 0, no3-25 tyle miało, a po karmieniu no2 10!!!!! i no3 250!!!!!, więc moim zdaniem musi być coś z tym planktonem. Tak jak pisałem. Sprawdź jutro lub za 2-3 godziny, bo test mogłeś włożyć akurat w to miejsce gdzie była "chmura" że tak powiem brudnej wody z planktonu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie są to objawy nie dojrzałego akwarium.

Proponuję zrobić 50% podmiany wody i wlać jakiś bio-starter .

No dobrze. Mówisz że objawy nie dojrzałego akwarium ?.

Czy gdyby było niedojrzałe to skok z no 2 było zero do aż 10 i z no3 - 35 na 250 ?? :shock: :zamieszany: Nie. Gdyby było niedojrzałe to by stopniowo były złe parametry a nie tak że z no2 z 0 na 10 :o . Chyba że coś przez przypadek wlało mu się do akwarium :geek::|

Pisał że po nakarmieniu ryb tak się stało, czyli uważam iż to wina tego planktonu. Ale okaże się jutro, gdy testy wody zostaną ponownie zmierzone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Ja jednak poproszę o standardowe/regulaminowe dane:

Wielkość baniaka/kiedy zalane/rodzaj podłoża/ile światła i jak długo świecone/obsada roślinna i zwierzęca/wyniki testów. Nie wiem co by tam jeszcze mogło być pomocne.

 

 

112l /zaalane w czwartek tj16,06 niecale 2 tygodnie podlozee to bazalt i jbl "mandu" czerwony zwirek jakis taki ze 10l kosztowalo 35zl bez przesylki/ swiatla to swietlowki 2x18w/ roslin jakies 19gatunkow z allegro jesli potrzeba nazwy to sprawdze i napisze/ okolo 10gupikow narazie i 4 mieczyki 4 neony czerwone/

 

poprzedni test byl robiony w poniedzialek tydzien temu a nie dzis przed karmieniem... ten dzisiejszy FATALNY wynik natomiast orazu po p[lanktonie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi ho

Poziom NO3 jest przekłamany przez poziom NO2, zawsze tak jest że jak test stwierdzi obecność NO2 to wskazanie NO3 jest kosmiczne, wręcz poza skalą. Podmiana częściowa jest tu jakimś rozwiązaniem ale żadnego biostartera bym już nie lał. Jedyne co bym się odważył w tej sytuacji podać to Biodigest wraz Bioptim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

har har har nie kazałem tego Tobie lać do baniaka w żadnym wypadku. Stwierdzam ze to jest jedyna rzecz która bym nalał, ma niesamowite możliwości nawet w słodkim baniaku, preparat jest dla morszczyn. Jest możliwość kupowania tego na fiolki ale Tobie to naprawdę potrzebne nie jest. Pompki i kurtyny nie potrzebujesz chyba że jako dekoracje, której nota bene nie polecam. Filtracja może być za słaba, nie podałeś nam modelu filtra, jak zrozumiałem jest to filtr wewnętrzny, najprawdopodobniej będziesz miał potrzebę dołożenia jeszcze jednego filtra lub wymiany na jeden skuteczniejszy, gdyż to on sobie nie radzi z rozkładem NO2 na NO3. Na chwilę obecną podmiana 30-40% częściowo zniweluje poziom NO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi ho

Lepszy w tym wypadku to taki z większą gąbką ale to nie koniecznie musi być gąbka. Ten filtr się nadaje jeśli masz same rośliny bez zwierząt, z procesów gnilnych części roślin są jakieś tam ilości amoniaku które trzeba przerobić na NO3, zaczynają się cyrki jak dołożymy zwierzynę która brudzi, je i rozwala żarcie, wydala, ślini się strasznie przy tym. To wszystko zaczyna się psuć i powstają z tego azotany i azotyny w zależności które bakterie się daną rzeczą zaopiekują. Tu nam z pomocą przychodzi filtr z dużym złożem bakteryjnym, im większe złoże tym więcej bakterii będzie w nim dla nas pracowało. Gąbka w załączonym filtrze jest bardzo mała, dzięki czemu jej wydajność też jest słaba. Potrzebujesz wspomagania filtracji czyli dodatkowego filtra lub jednego większego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie dzis przed chwila zrobilem nastepny test wyniki to

ph - 7,2

kh 6'd

gh >14

NO2 10:(

NO3 100 :(

kurde,,,, wymiana ilu litrow wody w tym moim akwa pomoze ehhh czy dodatkowy filtr zalatwi sprawe? wczoraj zauwazylem glon... na roslinach... czy jest ratunek:D??

Nadal wszystko wysokie :|

Wymień może z 30-40% lub nawet 50% zniweluję to No2, i może no3 ;)

PS: No3 już widać, spadło. 100 - niebezpieczne dla życia ryb, zahamowanie wzrostu roślin, silny rozwój glonów (między innymi sinic), przy tej wartości azotan może łatwo przekształcić się w silnie trujący azotyn, należy wymienić co najmniej 50% wody.

Gorzeń z No2. Jak wystarczy Powyżej 2.0 mg/l - poziom śmiertelny a ty masz 10...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po czym poznac czy to jest sinica?! glon... na moich roslinach nieco iglastych pojawila sie taka brazowa maz... wymyc je przy wymianie? cholera zaczne panikowac....

Panika to wróg akwarysty ;)

rośliny nieco iglaste ? Wytłumacz mi o co chodzi, jakie to roślinki :)

Ta "brązowa maź" to nie są okrzemki ? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.Ceratophyllum demersum ( Rogatek sztywny) - 5 szt. (15cm)

to jest ta roslinka ktora ... ma cos brazowego na sobie... nie wiem czy to glon ale coz innego by miala na sobie...

ok nie panikuje:P wybiore tylko miodzio od pszczolek bo pogoda jest i biore sie za wymiane wody... a po wyplacie cisne do sklepu po filter gabkowy... bede jechal na dwa!:) mam nadzieje ze uratuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to wątpię że 2 takie same filtry wystarczą lepiej wydać kasę raz a dobrze i mieć kłopot z głowy.

Możliwe że w tym filterku jest za mało bakterii nitryfikacyjnych sam taki kiedyś miałem azotany i azotyny były na wysokim poziomie.To zwykły seryjny szajs jaki dodają do zestawu,myślę że w tak małej gąbce jest za mało bakterii i do tego jest mała powierzchnia filtracyjna co jest przyczyna wysokich parametrów związków azotu,zmień filtr na większy i wydajniejszy najlepiej zewnętrzny jakiś kubełek zyskasz też przy tym więcej miejsca w akwarium.Mogę polecić Ci eheim 2213

sam używam i jestem zadowolony choć od razu mówię troszkę kosztuje jeśli patrzeć co masz teraz w niego warto zainwestować działa już 2 lata bez napraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co sie od wujka google :google: dowiedzialem i napatrzylem to sa okrzemki na mojej jednej z roslin.... i co teraz? powiedzcie czy drugi filtr wewnetrzny sam gąbkowy pomoze cos? jak zlikwidowac ta dziwna narosl? na innych forach wyczytalem sprzeczne info albo wiecej swiatla albo mniej swiatla albo glonojady albo otoski?! juz sie gubie... :shock:

szyski olchy proponuja!? kurcze moze ktos z Was mi odpowiadajacych to sprecyzowac... dzis niestety nie znajde czasu na podmiane wody ale jutro caly dzien po robocie przeznaczam akwu... powiedzcie jak przetrwac noc z tym dziadostwem:D dziekuje dziekuje dziekue

 

 

 

 

:aniol_diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co sie od wujka google :google: dowiedzialem i napatrzylem to sa okrzemki na mojej jednej z roslin.... i co teraz? powiedzcie czy drugi filtr wewnetrzny sam gąbkowy pomoze cos? jak zlikwidowac ta dziwna narosl? na innych forach wyczytalem sprzeczne info albo wiecej swiatla albo mniej swiatla albo glonojady albo otoski?! juz sie gubie... :shock:

szyski olchy proponuja!? kurcze moze ktos z Was mi odpowiadajacych to sprecyzowac... dzis niestety nie znajde czasu na podmiane wody ale jutro caly dzien po robocie przeznaczam akwu... powiedzcie jak przetrwac noc z tym dziadostwem:D dziekuje dziekuje dziekue

 

 

 

 

:aniol_diabel:

Tutaj masz o likwidacji okrzemek http://bubble-world.pl/okrzemki.htm ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...