Skocz do zawartości

Moje parametry wody


bsosieccy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Dzisiaj postanowiłem zbadać wodę w moim baniaku. I oto wyniki

NO3 - 250mg/l

NO2 - 0mg/l

GH - >14od

KH - 0od

pH - 6,8

 

Testy JBL paskowe

 

Zaniepokoiło mnie NO3, w piątek robiłem podmianę i ogólne czyszczenie poza tym zauważyłem że roślinki marnieją.

Co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Dzisiaj postanowiłem zbadać wodę w moim baniaku. I oto wyniki

NO3 - 250mg/l

NO2 - 0mg/l

GH - >14od

KH - 0od

pH - 6,8

 

Testy JBL paskowe

 

Zaniepokoiło mnie NO3, w piątek robiłem podmianę i ogólne czyszczenie poza tym zauważyłem że roślinki marnieją.

Co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

NO3 - 250mg ? - pow. 200 mg/l - Stan Krytyczny, podtrucie azotem, azot przekształca się w azotyn, ryby zdychają

Jesteś pewny że dobrze wszystko pomierzyłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Dzisiaj postanowiłem zbadać wodę w moim baniaku. I oto wyniki

NO3 - 250mg/l

NO2 - 0mg/l

GH - >14od

KH - 0od

pH - 6,8

 

Testy JBL paskowe

 

Zaniepokoiło mnie NO3, w piątek robiłem podmianę i ogólne czyszczenie poza tym zauważyłem że roślinki marnieją.

Co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

NO3 - 250mg ? - pow. 200 mg/l - Stan Krytyczny, podtrucie azotem, azot przekształca się w azotyn, ryby zdychają

Jesteś pewny że dobrze wszystko pomierzyłeś ?

Tak wszystko robię dobrze, zużyłem juz kilka pasków i to samo.

Kranówkę również pomierzyłem i jest OK NO3 i NO2 wychodzi po 0mg/l jedno co to GH wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny mogą marnieć z powodu zbyt słabego oświetlenia. Daj fotkę akwarium, może masz zbyt wymagające rośliny. Kiedy akwarium zostało zalane? Po jakim czasie wpuściłeś rybki i czy wpuszczałeś je "po trochę" czy wszystkie żyjątka naraz? Jeśli pozwalają Ci finanse to lepiej kup testy kropelkowe, przynajmniej NO3 narazie, są dokładniejsze.

 

PS. Zbrojniki nie nadają się do Twojego akwarium, rosną zbyt duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Dzisiaj postanowiłem zbadać wodę w moim baniaku. I oto wyniki

NO3 - 250mg/l

NO2 - 0mg/l

GH - >14od

KH - 0od

pH - 6,8

 

Testy JBL paskowe

 

Zaniepokoiło mnie NO3, w piątek robiłem podmianę i ogólne czyszczenie poza tym zauważyłem że roślinki marnieją.

Co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

Coś nie hallo z tymi testami paski są mało dokładne może masz przeterminowane lub dostała się do nich wilgoć.Jeszcze nigdy nie widziałem tyle azotu w wodzie 50 to max co miałem nie podmieniając wody przez miesiąc przy sporym zarybieniu.

Z innej beczki,jak wygląda u Ciebie ogólne "czyszczenie" czy zabiegi takie jak podmiana,czyszczenie filtra i odmulanie robisz jednocześnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym starcie miałem wyżej maksymalnej dawki NO3 według testów zooleku, trwało to dwa dni dopóki nie oddałem większości żyworódek z powrotem do sklepu.

W tym wypadku winą obarczałbym Gupiki.

To normalne że przy dojrzewającym akwarium azot wariuje i dlatego też między innymi nie wpuszcza się rybek,czytałeś to?

viewtopic.php?f=43&t=11573 To jedno.

Drugie,o czym innym tu rozmawiamy a Ty wcinasz się między młot a kowadło bez zapytania czy mogę coś nie na temat napisać?

Żadne gupiki nie są winne wzrostowi azotanów,azotynów w nowo zalanym akwarium jakie miałeś to normalny cykl azotowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym starcie miałem wyżej maksymalnej dawki NO3 według testów zooleku, trwało to dwa dni dopóki nie oddałem większości żyworódek z powrotem do sklepu.

W tym wypadku winą obarczałbym Gupiki.

To normalne że przy dojrzewającym akwarium azot wariuje i dlatego też między innymi nie wpuszcza się rybek,czytałeś to?

viewtopic.php?f=43&t=11573 To jedno.

Drugie,o czym innym tu rozmawiamy a Ty wcinasz się między młot a kowadło bez zapytania czy mogę coś nie na temat napisać?

Żadne gupiki nie są winne wzrostowi azotanów,azotynów w nowo zalanym akwarium jakie miałeś to normalny cykl azotowy

Na wstępie to wydaje mi się, że nie zwróciłeś uwagi na posty właściciela tematu, o jego Gupiki chodziło nie o moje... :

60l brutto

Obsada:

25x gupik

2x zbrojnik

3x otosek

2x ślimak ampularia

2x krewetka red chery

 

Czytałem. Forum jest ogólnodostępne i pytanie o pozwolenie wolnej wypowiedzi jest absurdem.

Rozmawiacie na temat na który i ja dzielę się moją opinią, więc z łaski swojej młot i kowadło zostaw sobie na kolacje.

Spora ilość Gupików to spora ilość odchodów, każda ryba jest po części winna NO3 a przerybienie wpływa na to znacząco wedle mojej laickiej i skromnej wiedzy.

Nie atakuj kogoś na forum za to, że ma inne zdanie od Ciebie, ja nie uzurpuję sobie prawa do wszechwiedzy i mogę się mylić ale działam w dobrej wierze pomocy w temacie.

Dodatkowo, autor tematu, udziela się od dawna na tym forum (wedle dat postów) i chyba nie chodzi tu o nowe akwarium, przynajmniej nie napisał nic na ten temat. Raczej wynika z tego, że spontanicznie postanowił sprawdzić parametry po jakimś czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym starcie miałem wyżej maksymalnej dawki NO3 według testów zooleku, trwało to dwa dni dopóki nie oddałem większości żyworódek z powrotem do sklepu.

W tym wypadku winą obarczałbym Gupiki.

To normalne że przy dojrzewającym akwarium azot wariuje i dlatego też między innymi nie wpuszcza się rybek,czytałeś to?

viewtopic.php?f=43&t=11573 To jedno.

Drugie,o czym innym tu rozmawiamy a Ty wcinasz się między młot a kowadło bez zapytania czy mogę coś nie na temat napisać?

Żadne gupiki nie są winne wzrostowi azotanów,azotynów w nowo zalanym akwarium jakie miałeś to normalny cykl azotowy

Na wstępie to wydaje mi się, że nie zwróciłeś uwagi na posty właściciela tematu, o jego Gupiki chodziło nie o moje... :

60l brutto

Obsada:

25x gupik

2x zbrojnik

3x otosek

2x ślimak ampularia

2x krewetka red chery

 

Czytałem. Forum jest ogólnodostępne i pytanie o pozwolenie wolnej wypowiedzi jest absurdem.

Rozmawiacie na temat na który i ja dzielę się moją opinią, więc z łaski swojej młot i kowadło zostaw sobie na kolacje.

Spora ilość Gupików to spora ilość odchodów, każda ryba jest po części winna NO3 a przerybienie wpływa na to znacząco wedle mojej laickiej i skromnej wiedzy.

Nie atakuj kogoś na forum za to, że ma inne zdanie od Ciebie, ja nie uzurpuję sobie prawa do wszechwiedzy i mogę się mylić ale działam w dobrej wierze pomocy w temacie.

Dodatkowo, autor tematu, udziela się od dawna na tym forum (wedle dat postów) i chyba nie chodzi tu o nowe akwarium, przynajmniej nie napisał nic na ten temat. Raczej wynika z tego, że spontanicznie postanowił sprawdzić parametry po jakimś czasie.

Masz racje nie zwróciłem uwagi na obsadę,przepraszam.

Skoro rybki żyją przy takim stężeniu azotanów to może to być wina testów a tym bardziej niedokładnych paskowych,poszedłem nie w tą stronę.

Obsada winą takich parametrów,za dużo ryb na zbrojnika akwarium za małe (min 80cm długości),ilość gupików też za dużo.

Trudno powiedzieć ile mógłbyś mieć bo nie wiadomo ile masz samców i samic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Akwarium mam założone od grudnia 2010.

Oświetlenie owszem mam za słabe do tego zbiornika. Na dniach będę zmieniał na 2x T5 o odpowiedniej mocy.

Dzisiaj ponownie zmierzyłem parametry i w dalszym ciągu NO3 powyżej 250ml/g a NO2 = 0.

GH sie poprawiło oraz PH wzrosło.

W niedzielę zakupiłem nowe rośliny (2x Kabomba) oraz wkład do filtra zew. z JBL który mam za zadanie obniżyć NO3 oraz PO4. Jutro wykonam odmulanie oraz podmianę. Woda w dalszym ciągu nie jest kryształ tylko delikatnie mętna.

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz

Dalej walczę z wysokimi parametrami.

Po wczorajszej podmianie postanowiłem ponownie zbadać wodę. Zakupiłem dokładniejsze testy typu Aquatest NO3 i PO4.

Parametry są następujące

NO3- >130mg/l :cry:

PO4 - >5mg/l :cry:

NO2 - 0mg/l :D

GH - >7od :)

KH - 3od :zamieszany:

pH - 6.8 :)

 

Postanowiłem ponownie zrobić podmianę tylko teraz 50% i dodałem bakterii z firmy SERA. Cztery kolejne gupiki padły. :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę u góry.

25 gupików w 60l to na prawdę sporo w takim akwarium.

Filtracja nie wyrabia a Rybki dalej produkują odchody.

Może porządne odmulanie i podmiana pomoże.

I może postaraj się zmniejsz liczbę gupików.

Zbrojniki oddaj, bo są za duże na to akwarium.

Lepiej do kup parę otosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tu lepiej zbytnio nie mącić? Zgadzam się bez dwóch zdań, że najlepiej oddać te ryby, które tu nie pasują. Proponuję skorygować obsadę do minimum i zdecydowanie NIC nie kupować w zamian i tym bardziej NIC nie dokupować! Jak parametry dojdą do odpowiedniego poziomu i będą się utrzymywać to będzie to świetny moment na uzupełnienie obsady. Do tego czasu - jak już pisałem - korekta do minimum... Może obędzie się bez kolejnych zgonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bsosieccy

 

Polecam Ci Microbe Lift Special Blend. Jest to preparat bakteryjny, który usuwa zmętnienie wody, osady z roślin, szyb. Redukuje azotyny, azotany, amoniak. Usuwa nieprzyjemny zapach wody, kożuch z powierzchni. Przywraca równowagę biologiczną w przerybionych akwariach. Sam stosuję. Jest bardzo skuteczny.

 

Lepiej do kup parę otosków.

W takich warunkach Otosy wykitują w 24h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej do kup parę otosków.

W takich warunkach Otosy wykitują w 24h.

No rzeczywiście źle se wyraziłem.

To była raczej rada na później po ustabilizowaniu parametrów w akwarium.

Dzięki za czujność:P

To nie polecaj kupowania czegoś, jeśli warunki w których będą te zwierzęta bytować są złe ;)

 

Witam jeszcze raz

Dalej walczę z wysokimi parametrami.

Po wczorajszej podmianie postanowiłem ponownie zbadać wodę. Zakupiłem dokładniejsze testy typu Aquatest NO3 i PO4.

Parametry są następujące

NO3- >130mg/l :cry:

PO4 - >5mg/l :cry:

NO2 - 0mg/l :D

GH - >7od :)

KH - 3od :zamieszany:

pH - 6.8 :)

 

Postanowiłem ponownie zrobić podmianę tylko teraz 50% i dodałem bakterii z firmy SERA. Cztery kolejne gupiki padły. :help:

Dobrze że 50%, przy takim stężeniu No3 i Po4 zaleca się podmianę 50% lub więcej.

 

Obsada:

25x gupik

2x zbrojnik

3x otosek

2x ślimak ampularia

2x krewetka red chery

 

Zła obsada, główna przyczyna wysokiego No3...

 

Czyli:

1. Dostosuj obsadę

2. Po zmianie obsady zrób podmiankę

3. Spróbuj wyczyścić wkłady filtru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W takich warunkach Otosy wykitują w 24h.

No rzeczywiście źle se wyraziłem.

To była raczej rada na później po ustabilizowaniu parametrów w akwarium.

Dzięki za czujność:P

To nie polecaj kupowania czegoś, jeśli warunki w których będą te zwierzęta bytować są złe ;)

Czytać nie umiesz?

Chodziło mi o dokupienie po ustabilizowaniu warunków tylko, że posta napisałem, nie wiem czego nie rozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę u góry.

25 gupików w 60l to naprawdę sporo w takim akwarium.

Filtracja nie wyrabia a Rybki dalej produkują odchody.

Może porządne odmulanie i podmiana pomoże.

I może postaraj się zmniejsz liczbę gupików.

Zbrojniki oddaj, bo są za duże na to akwarium.

Lepiej do kup parę otosków.

Czytać nie umiesz?

Chodziło mi o dokupienie po ustabilizowaniu warunków tylko, że posta napisałem, nie wiem czego nie rozumiesz.

Gdzie tu piszesz że po ustabilizowaniu warunków ma dokupić otoski ?

Piszesz - Lepiej dokup parę otosków., i nie określiłeś że po ustabilizowaniu warunków.

Założyciel tematu pomyśli że ma dokupić otoski, dokupi i co wtedy będzie ?

:roll:

Ale ok nie będę się sprzeczał ;):roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tu piszesz że po ustabilizowaniu warunków ma dokupić otoski ?

Nie piszę, bo po prostu tego nie dodałem, dopiero kiedy kolega zwrócił mi uwagę zobaczyłem, że źle napisałem i się poprawiłem.

 

- Lepiej dokup parę otosków., i nie określiłeś że po ustabilizowaniu warunków.

Parę 2 senie, że kilka a nie, że 2 sztuki.

 

Ale ok nie będę się sprzeczał ;):roll:

No to się nie sprzeczaj a nie zaczynaj kłótni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem może coś delikatnie z innej beczki, ale a propos tematu. Kiedyś się jeszcze chodziło poszukać wiedzy do biblioteki i czytało się stare książki o akwarystyce :) Teraz wszystko jest pod ręką, nie trzeba się ruszać z domu, żeby dowiedzieć się czego tylko dusza zapragnie. Pamiętam jedną ciekawą rzecz z tych staroci, że na cm ryby, bez filtra, czy pompki, przypada ok. dwa litry wody. Wiadomo, że takie wyliczanie to jak przysłowie powiada ,,pi razy drzwi,, , bo jest wiele innych czynników wpływających na samopoczucie ryby i ogólną jej kondycję. W skrajnych warunkach przeżyje, ale jej życie nie będzie trwało długo.

 

A teraz prosta rada. Oddaj jakiemuś koledze czy koleżance zbrojniki i trochę gupików. Do tego podmieniaj regularnie od 20 do 30 % wody i będzie w porządku.

 

Możesz jeszcze wzbogacić roślinność, dosadzić rośliny szybko rosnące tj. moczarka i cabomba - ta druga oczywiście przy oświetleniu powyżej 0,5W/l. Chyba że, dobrze nawozisz.

Po jakimś czasie wszystko się unormuje.

 

Pozdrawiam

 

 

Edit

 

 

Gdzie tu piszesz że po ustabilizowaniu warunków ma dokupić otoski ?

Nie piszę, bo po prostu tego nie dodałem, dopiero kiedy kolega zwrócił mi uwagę zobaczyłem, że źle napisałem i się poprawiłem.

 

- Lepiej dokup parę otosków., i nie określiłeś że po ustabilizowaniu warunków.

Parę 2 senie, że kilka a nie, że 2 sztuki.

 

Ale ok nie będę się sprzeczał ;):roll:

No to się nie sprzeczaj a nie zaczynaj kłótni.

 

Panowie, nie ma się czym denerwować. Luzik :) Rozejm :)

 

Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...