Skocz do zawartości

restart akwarium - jak pozbyć się ślimaków?


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie jestem w trakcie restartu. Wszystkie roślinki mam w wiaderku z wodą. Przed restartem miałem plagę Zatoczków z którymi sobie Helenki nie poradziły.

Czy jest jakiś dobry, skuteczny i nieszkodliwy dla roślin sposób /np. jakaś chemia albo "domowy sposób"/ na pozbycie się zatoczków?

Zacząłem roślinki myć ale roboty z tym jest masa a i gwarancji nie ma że wszystkie ślimaki i ich jajeczka usunę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link. Ałunu i Nadmanganianu potasu nie mam w spiżarni ale wybielacz się gdzieś znajdzie. Trochę się lękam no ale skoro wisi to na głównej to musi być skuteczne.

 

 

Są helenki które zwykle sobie radzą.

Tak jak pisałem, mam 3 Helenki ale nie dały radę. Robię restart więc jest szansa pozbyć się zatoczków.

 

 

No i da się oczyścić rośliny z ikry. Jest to opisane na forum.

No właśnie obywatel grzegrzółka poratował mnie linkiem. Jeśli znasz mniej radykalne niż akcja z wybielaczem to podziel się linkiem :]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmangainan, bardzo delikatny roztwór wody utlenionej, leki dla ryb w większych stężeniach. Sporo tego. :P

Myślę jednak, że jeśli pozbyłeś się dorosłych sztuk, to nawet jak pojawią się młode to helenki szybko się ich pozbędą. A nawet jeśli nie to polecam dokupienie jeszcze jakiś 5 sztuk. Taka ekipa "sprzątająca" powinna ogarnąć taki baniak, bo 3 to mogły jeszcze nie nadążać.

 

No i jeszcze profilaktyka, dbanie o czystość zbiornika itd.

Swego czasu pojawiły się u mnie zatoczki, jako że zielska specjalnie zwykle nie preparuję. Mała plaga. Wyginęły... jak dinozaury. Bez helenek, bocji, pułapek, nawet bez ręcznego wyjmowania. Może gdzieś siedzi jeszcze kilka sztuk, ale ich nie widać na co dzień. Po prostu mają takie warunki, że ich populacja nie ma szans się rozwinąć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie też miałem tylko świderki i do tej pory mam kilka dużych,dorosłych hellenki nic im nie robią za to świdry się rozmnażają co stanowi pokarm dla hellenek,możliwe że też miałeś duże zatoczki i hellenki ich nie jadły lub też miałeś ich za mało(bardzo możliwe)sam widziałem jak hellenka obojętnie przepełza obok świderka.U ciebie nie nadążały bo najedzony ślimol to nie ryba naje się i zakopie w podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona kupiła Nadmanganian potasu więc sobie dziś roślinki w tym wykąpie a jutro je zasadzę. Dzięki za wszystkie rady

 

 

 

 

sam widziałem jak hellenka obojętnie przepełza obok świderka.U ciebie nie nadążały bo najedzony ślimol to nie ryba naje się i zakopie w podłożu.

No u siebie też takie akcje widywałem. Pewnie było jak piszesz, pełzały najedzone a polowały głównie na maleństwa bo to najłatwiejsza zdobycz ;)

 

 

 

 

A nawet jeśli nie to polecam dokupienie jeszcze jakiś 5 sztuk. Taka ekipa "sprzątająca" powinna ogarnąć taki baniak, bo 3 to mogły jeszcze nie nadążać.

Biorąc pod uwagę że moje Heleny często kopulują to myślę że zakup jest zbędny ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...