Jump to content

Dziwne zachowanie molinezji


Recommended Posts

Witam serdecznie:)

 

1,5 miesiąca temu skompletowałam akwarium, około 5 tygodni dojrzewało do rybek :) 5 dni temu wpuściłam tam 3 czarne molinezje (samczyki) i 3 złote (samiczki). Na środku akwarium jest przypominająca korzeń kryjówka z kilkoma większymi otworami i grotą. Przez 4 dni wszystko było ok, a wczoraj po południu jedna złota molinezja zaczęła się tam chować. Ucieka w najciemniejszy kąt, trudno ją tam dostrzec. Gdy któraś ryba próbuje tam wpłynąć, to ją przepędza. Dzisiaj z pieczary w zasadzie nie wychodzi, tylko na jedzenie. Ale nie zauważyłam przy tym, żeby była osłabiona, żwawo się porusza, chętnie je pokarm, wygląda też w porządku. Akwarium stoi na osobnej szafce z dala od drzwi, więc wątpię, by się bała zamieszania wokół. Czym może być spowodowane jej zachowanie?

Link to comment
Share on other sites

Akwarium ma 88 litrów, temperatura wody to 26,5 stopnia, woda jest stale filtrowana i napowietrzana. Przez okres, kiedy były w nim same rośliny, wymieniałam ok. 30-40% wody raz w tygodniu, następnie dodawałam preparaty zawierające florę bakterii nitryfikacyjnych oraz Esklarin, zgodnie z ulotkami producentów. Po 2-3 dniach od wpuszczenia rybek zauważyłam maleńkiego ślimaka, więc go wyciągnęłam stamtąd, na następny dzień podmieniłam jakieś 30% wody (oczywiście odstanej, z Esklarinem). Rybki karmię 4-5 razy dziennie małymi porcjami urozmaiconym pokarmem: Red Mico, Tetra pro colour oraz tropical. Testy wody na początku były słabe, po preparatach się poprawiły i teraz są w normie (mam na myśli pH, azot).

Link to comment
Share on other sites

Nie chciałabym przerybić akwarium, zresztą samce wydają się mało zainteresowane samiczkami... ganiają się we własnym towarzystwie, nie podpływają do samiczek. Zresztą, to chyba i tak nie rozwiązuje mojego problemu...?

Link to comment
Share on other sites

pH i azot jest w normie dla molinezji, sprawdzałam wartości, twardość też odpowiednia. Odpowiedni poziom Cu i Fe zapewniają miejskie wodociągi, od momentu zalania akwarium w porządku ;)

Link to comment
Share on other sites

Tylko że poza apatycznym zachowaniem, chowaniem się w zakamarkach i przeganianiem rybek, to nie ma absolutnie żadnych objawów. Jak już pisałam, zjada chętnie, wygląda prawidłowo, oddycha w takiej samej częstotliwości jak inne rybki. Nie chudnie, nie ma żadnych obrzęków, plamek, czy wytrzeszczu.

 

Gdyby chodziło o samca, to pomyślałabym, że to może przez zdominowanie terytorium przez większego osobnika, ale tu chodzi o samiczkę.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...