Skocz do zawartości

Moje DIY w Akwarium- autodolewka, dozownik, karmnik, ...


jajen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może komuś sie przyda, któreś z rozwiązań jakie zastosowałem w swoim akwarium.

 

Akwarium 112 L, widoczna pokrywa i sterownik skalar

Dołączona grafika

 

Sterownika skalar chyba nie trzeba przedstawiać

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Termometr LED (pomiar kontrolny w stosunku do skalara)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pokrywa ze spienionego PCV

 

Dołączona grafika

 

Automatyczny dozownik nawozu. Zrobiony z butelki, silnika do spryskiwacza samochodowego, kroplownika oraz przekażnika sekundowego. Na przekazniku ustawia się czas pracy (1-99sek), Urzadzenie wyzwalane jest impulsem ze skalara (timer). Czyli o godz. np 20 skalar załącza zasilacz sterujący, który daje impuls do przekażnka sekundowego, a ten uruchamia pompke na zadany czas (u mnie 5 sek jest równe 5 ml podanego nawozu)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Prefiltr do kubła z filtra wody (sznurkowego)

 

http://i957.photobucket.com/albums/ae55/jajenek/Akwarium%20DIY/PICT0046.jpg

 

Cała maszynownia

 

http://i957.photobucket.com/albums/ae55/jajenek/Akwarium%20DIY/PICT0051.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem Ci , że zrobiłeś niezły automat ;) A wiesz może czy z takie spryskiwacza można jakoś zrobić spryskiwacz do terrarium podłączony do zwykłego wyłącznika czasowego? Jak możesz to odpisz na pw.

 

Akwarium świetne, nawet jeżeli byłoby bez tych wszystkich bajerów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sam robiłem (łącznie z trawieniem płytek do skalara i do termometru LED, natomiast płytkę do przekażnika sekundowego kupiłem bo jest dwustronna i SMD, więc nie chciało mi się bawić). Co do kosztów nie wiem, bo sporo rzeczy miałem (trochę interesuje się elektroniką). Myśle , ze koszt skalara, gdyby wszystko robić samemu i kupować wszystkie częsci zamknąłby się w jakiś 250 zł, termometr to jakies 30 zł, przekażnik sekundowy ok 40 zł. NIe licze pokrywy, ani kroplownika, silniczka do spryskiwacza , kabli, obudow, itp.

 

płytka do skalara wykonana przeze mnie (po cynowaniu bezprądowym)

 

 

Dołączona grafika

 

Zaletą tej wersji (5.2) jest ze to całkowicie darmowy skalar, do którego wszelkie materiały są w sieci. Obecnie dostępne wersje skalara są płatne i tylko do nich można dostać gotową płytkę.

A skoro mowa o płytkach i akwarium, to tutaj jest moje drugie akwarium ;) oczywiscie DIY

Dołączona grafika

 

Mikroprocesorowa trawiarka (mikroprocesor steruje siłą napowietrzania , temperaturą roztworu, czasem trawienia). Dzieki temu trawienie jest szybkie, czyste , przyjemne i równomierne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dalszy ciąg usprawnień. Zrobiłem system autodolewki. Skłonił mnie do tego błąd jaki popełniłem budując pokrywę. Zbyt mały rant zachodzący na szybę zrobiłem (Ok 1,5 cm). W miarę bezpieczny poziom wody to ok 1 cm od krawędzi akwarium. W efekcie margines odparowania wody to 0,5 cm. Po odparowaniu większej iloci widac linie wody. Teraz jak jest gorąco, to muszę co trzy dni dolewac kilka litrów wody, żeby zakryć linię wody. Pomyślałem że zrobi to za mnie sterownik. Wybrałem sposób z naczyniem napełnianym okresowo. W razie awarii zapewni to minimalne straty. Kwestia elektrozaworu i wody z instalacji domowej odpadła ze względu na potencjalne szkody wywołane ewentualną awarią sterownika, czy elektrozaworu. Do budowy systemu posłużyła mi pompa cyrkulacyjna (akwarystyczna - koszt ok 25 zł), przerobiony sterownik zabezpieczający pompę przed suchobiegiem (koszt ok 60-70zl), małe wakrium , wąż, rurki miedziane (miałem) . Urządzenie działa w ten sposób, ze w przypadku obniżenia wody poniżej dolnej sondy uruchamia się pompa , która pompuje wodę az do osiągnięcia poziomu wyższej sondy. Na jednym ze zdjęć widać po głębokości zanurzenia jak niewielkiej róznicy poziomów pilnuje system (ok 4 mm). Oczywiście w razie braku zasilania urządzenie ustawia natychmiast stan odpowiadający poziomowi wody.

Sondy:

Dołączona grafika

 

tutaj widać zanurzenie sondy uruchamiającej pompę

 

Dołączona grafika

 

Wylew wody

 

Dołączona grafika

 

Akwarium służące jako pojemnik i cała maszyneria

 

Dołączona grafika

 

 

Pracuje nad automatycznym karmnikiem. Widziałem na jakims forum podobny karmnik tylko z silnika krokowego. Ja zastosowałem silnik DC z przekładnią. Obudowa klejona z plexi, rurka w której pracuje slimak zrobiona ze strzykawki 20ml, podajnik ślimakowy zrobiłem z mosiężnego pręta i ocynkowanych podkładek przeciętych i odpowiednio wyprofilowanych, a następnie dolutowanych do pręta. Tryby do przekładni ze starego sprzętu magnetofonowego. Cała mechanika juz zrobiona i przeszła testy wyśmienicie. Zostało zrobienie sterownika. Jeden z kolegów z forum CNC obiecał opracować dla mnie jakiś fajny sterowniczek, więc czekam z niecierpliwością. Sam umęczyłbym się z zaprojektowaniem sterownika, względnie zdecydował się na taki jak wykorzystałem do opisanego wczesniej automatycznego nawożenia, ale za drogo to wychodzi. Zamierzenie jest takie, ze timer w skalarze wyzwoli sterownik 2 x dziennie, a sam sterownik zadba o odpowiedni czas i prędkość podawania pokarmu, tak żeby sypnąć odpowiednia ilośc. Narazie fotki części mechanicznej.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Postaram się niedługo zamieścić film pokazujący działanie karmnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawóz to żelazo, inaczej valisneria nie chciala rosnąc. Co do swiatla, to z tego samego powodu. Poza tym światło swieci cyklicznie. Rano dwie swietlowki, od poludnia do 17 trzy, potem znowu dwie. Zresztą wole jak akwarium jest oswietlone. Rybkom nie przeszkadza, bo sa bardzo aktywne i nie chowają sie po grotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę a raczej się domagam osobnych tematów na temat budowy poszczególnych urządzeń ! :)

 

No może oprócz takich jak pokrywa ze spienionego bo to każdy sobie znajdzie, chodzi mi bardziej o te elektroniczne

urządzenia jeżeli mógłbyś to jakoś przytoczyć w osobnych tematach tłumacząc że tak powiem krowie na rowie.

 

Nigdy nie miałem głowy do elektroniki i nie będe miał, pozazdrościć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszość schematów i opisów budowy można znaleźć w sieci. Skalar to wiadomo http://skalar.mcten.pl/, termometr LED ze strony Mirley,a http://mirley.firlej.org/termometr_domowy , sterownik dozownika to KIT AVT http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT1535.pdf, sterownik do autodolewki mozna kupic na aukcji pod nazwa zabezpieczenie suchobiegu i zmodyfikować, albo poprosić sprzedawce jesli jest zarazem producentem. Sporo tego do wyboru. Własciwie jesli chodzi o elektronikę, to głównie praca polegała na złożeniu układów wg ogólnodostępnych schematów. Te umiejetnosci trzeba posiadac. Bardziej problematyczne były kwestie mechaniczne, a to silnik za słaby, a to pompa zła, przekładnia żle dobrana itp. Ale dało rade. W razie czego odpowiem na szczegółowe pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna miedz jaka ma kontakt z woda to wylot autodolewki i to tylko przez kilkadziesiat sek w czasie pracy pompy. Nie sadze zeby to miało jakikolwiek wpływ na wodę.

 

Wprowadziłem jeszcze jedno zabezpieczenie autodolewki. Podlaczyłem ją przez timer. Normalnie sterownik jest więc wyłączony. Włącza się raz na dobę na 2 min. Jeżeli poziom wody jest poniżej sondy kontrolnej to uruchamia pompę, jezeli nie to nic się nie dzieje. W ten sposób jesli braknie wody, albo nastąpi jakaś awaria pompa pracowala bedzie tylko 2 min. Sądze, ze to jedna z najbezpieczniejszych dla mieszkania form autodolewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja ala "maszynka do mięsa" jest lepsza niż dostępne w sklepach karmniki polegające na obracaniu bębna z dziurkami. Dziurki się przytykają , a spirulina to już w ogóle nie chce przez nie przelatywac. Moja maszynka poda wszystko :). Oczywiście prędkość będzie regulowana sterownikiem. Ilość pokarmu można regulować bądz wydłużając czas działania, bądź prędkość obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sergiusz - to zapewne dla tego, że gdy ktoś podgrzewa wodę to przez piec (bądź co mu tam podgrzewa) idą właśnie miedziane rurki... więc długość drogi wody poprzez miedź się zwiększa dość znacznie... niezbyt mi ten wywód gramatycznie wyszedł... w każdym razie jak ktoś ma "miejską ciepłą" to też niech się zbytnio nie cieszy, bo ta z kolei jest niemal całkowicie pozbawiana tlenu, aby rury elektrociepłowni nie korodowały...

 

jajen - dasz radę coś wymyślić, aby zrobić taki karmnik, ale bez sterownika? (współpracując np. z włącznikiem czasowym analogowym (podział 15min) takim jak do światła).. można by aż tak zmniejszyć prędkość, żeby w 15 min podać odpowiednią porcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mowy, za dlugi czas. Chyba , ze silnik krokowy ale sterownik do silnika krokowego to duzo bardziej zaawansowana sprawa niz do silnika DC. Ale mozesz poszukac przekażnika czasowego PCP-04 Zamel. Mozesz go podlaczyć do timera i ustawic czas wyzwalania od 0,1 sek w gore. Czyli timer daje impuls o stałej porze, a przekaznik uruchamia karmnik na ustawiony czas. Urzadzenie nie wymaga znajomosci elektroniki. Podpinasz jak zwykły wyłącznik. Niestety koszt to ok 40-50 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmnik skonczony ! Działa rewelacyjnie. Sterownik, zaprojektowal dla mnie jeden z forumowiczów CNC (trudno dziś o taką uprzejmość) działa doskonale i daje sie regulować w przedziale od 4-9V i od 1 do 15 sek czasu pracy. Sa to idealne przedziały pozwalające ustawić właściwą ilość pokarmu. Pokarm jest podawany 2x dziennie w malych ilościach (czas działania ok 2-3 sek tj jakies 2 -3 pełne obroty slimaka)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...