Jump to content

Zastosowanie filtra podżwirowego.


Recommended Posts

Jako amator zastanawiało mnie jedno czy można filtr pod żwirowy zastosować jako czyścik do dna ??? Chodzi mi o to żeby go uruchamiać np 1-2 razy w tygodniu żeby zbierał np resztki jedzenia oraz odchody zwierząt jak odmulacz, oraz czy nie miało by to negatywnego wpływu na rośliny gdyby płytki były pod całym akwarium ???.Wtedy rozwiązałbym sobie problem z odmulaniem w trudno dostępnych miejscach np.(gęsto zarośniętych, pod korzeniem). Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

 

Czy jest ktoś na forum kto ma doświadczeniem z filtrami pod żwirowymi ???

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo to widzę, ponieważ wystąpi jeden problem, włączysz go raz w tygodniu na kilka minut. Spuścisz przefiltrowaną wodę przez żwirek, który pełni rolę filtru. Wyłączysz filtr wlejesz świeżej wody ale w żwirku i w wkładach pozostanie cały syf który zacznie gnić (bez przepływu świeżej wody) i ... rośliny raczej nawet ze wspomaganiem CO2 nie poradzą sobie z pochłanianiem nagromadzonego azotu. A nagromadzenie wysokiego stężenia w wodzie NH i NO3 spowoduje śnięcie ryb zatrutych amoniakiem oraz rozwojowi glonów. Zwiększysz suplementację CO2 i rośliny wyszczelą w górę rozłożą nadmiar NO3 i zaraz znów staną bo braknie im innych pierwiastków, a dodatkowe nawożenie CO2 spowoduje efekt odwrotny i pojawienie się glonów. Poza wszystkim musiałbyś mieć rośliny posadzone tak aby korzenie zajęły całe dno, poza tym bez odmulania dna po wyłączeniu takiego filtra pod-żwirowego nagromadzony syf na dnie z czasem zacznie się podnosić z dan i fruwać po akwarium zauważysz taki efekt bezpośrednio po wyłączeniu filtra. Filtr pod żwirowy musi działać również cały czas i niestety nic nie zastąpi systematycznej pracy przy czyszczeniu akwarium nie ma drogi na skróty.

Raz czytałem o rozwiązaniu stworzonym przez akwarystę który odsączał wodę powoli i na bieżąco uzupełniał stan wody podłączając instalację wodno filtrującą bezpośrednio do instalacji wodno-kanalizacyjnej ale i tu pozostaje problem że w pewnym momencie w dnie pozostanie tak dużo syfu, że uważam bez gruntowego sprzątania się nie obędzie ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...