Skocz do zawartości

Zastosowanie filtra podżwirowego.


thenar2004
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako amator zastanawiało mnie jedno czy można filtr pod żwirowy zastosować jako czyścik do dna ??? Chodzi mi o to żeby go uruchamiać np 1-2 razy w tygodniu żeby zbierał np resztki jedzenia oraz odchody zwierząt jak odmulacz, oraz czy nie miało by to negatywnego wpływu na rośliny gdyby płytki były pod całym akwarium ???.Wtedy rozwiązałbym sobie problem z odmulaniem w trudno dostępnych miejscach np.(gęsto zarośniętych, pod korzeniem). Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

 

Czy jest ktoś na forum kto ma doświadczeniem z filtrami pod żwirowymi ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo to widzę, ponieważ wystąpi jeden problem, włączysz go raz w tygodniu na kilka minut. Spuścisz przefiltrowaną wodę przez żwirek, który pełni rolę filtru. Wyłączysz filtr wlejesz świeżej wody ale w żwirku i w wkładach pozostanie cały syf który zacznie gnić (bez przepływu świeżej wody) i ... rośliny raczej nawet ze wspomaganiem CO2 nie poradzą sobie z pochłanianiem nagromadzonego azotu. A nagromadzenie wysokiego stężenia w wodzie NH i NO3 spowoduje śnięcie ryb zatrutych amoniakiem oraz rozwojowi glonów. Zwiększysz suplementację CO2 i rośliny wyszczelą w górę rozłożą nadmiar NO3 i zaraz znów staną bo braknie im innych pierwiastków, a dodatkowe nawożenie CO2 spowoduje efekt odwrotny i pojawienie się glonów. Poza wszystkim musiałbyś mieć rośliny posadzone tak aby korzenie zajęły całe dno, poza tym bez odmulania dna po wyłączeniu takiego filtra pod-żwirowego nagromadzony syf na dnie z czasem zacznie się podnosić z dan i fruwać po akwarium zauważysz taki efekt bezpośrednio po wyłączeniu filtra. Filtr pod żwirowy musi działać również cały czas i niestety nic nie zastąpi systematycznej pracy przy czyszczeniu akwarium nie ma drogi na skróty.

Raz czytałem o rozwiązaniu stworzonym przez akwarystę który odsączał wodę powoli i na bieżąco uzupełniał stan wody podłączając instalację wodno filtrującą bezpośrednio do instalacji wodno-kanalizacyjnej ale i tu pozostaje problem że w pewnym momencie w dnie pozostanie tak dużo syfu, że uważam bez gruntowego sprzątania się nie obędzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...